10 nejslavnějších návrhářů obuvi na světě – volba redakce

4 min.

Módní návrháři jsou pestré a charismatické osobnosti, kteří vytvářejí ikonické sbírky a věci, které píšou historii této branže. Mezi nimi můžeme zmínit 10 nejslavnějších návrhářů obuvi na světě, kteří svými designy nejen jednou provždy změnili obuvnický průmysl, ale rovněž dokázali, že to, co nosíme na nohou, může být skutečně uměleckým dílem. Podívejte se na subjektivní seznam našeho redakčního týmu, ve kterém jsme vybrali nejdůležitější návrháře obuvi.

Kteří návrháři vytvořili charakteristické boty, díky kterým se proslavili po celém světě? Podívejte se níže!

1. Christian Louboutin

„O ženách vím všechno“ – říkal designér o sobě v každém rozhovoru. Christian Louboutin je návrhářem obuvi s pozoruhodnou historií. Počátky jeho práce jako návrháře obuvi sahají až do doby, kdy Christian pracoval v kabaretu. Sledoval tanečnice a tam pro ně poprvé chtěl vytvořit ultra-ženské a elegantní boty. Musíme přiznat, že se mu to rozhodně podařilo. Byl to on, kdo vytvořil charakteristické lodičky s červenou podrážkou. Tím nám ukázal, že i podrážka může být prvkem, který přidá obuvi zcela nový a originální charakter. Způsobil doslova revoluci v obuvnickém průmyslu.

2. Jimmy Choo

Módní návrhář s malajskými kořeny Jimmy Choo pocházel z chudé rodiny, která musela vynaložit značné úsilí, aby mohl studovat na London College of Fashion. Jeho otec byl švec, takže jak to obvykle v rodinách řemeslníků bývá, měl se také stát ševcem. Jimmy každý den sledoval práci svého otce a ve věku 11 let vyrobil své první boty. Choova talentu si všimli již krátce po otevření první nezávislé a malé dílny na výrobu obuvi, ale za svou slávu vděčí princezně Dianě, která si v roce 1990 obula jeho jehlové lodičky. Jimmy Choo se stal jejím dlouholetým přítelem a jedním z nejslavnějších návrhářů obuvi na světě.

3. Manolo Blahnik

Luxusní, precizní zpracování, báječné barvy a … Sex ve velkém městě. To jsou atributy, které jsou spojovány s botami navrženými Manolo Blahnikem, návrhářem obuvi se španělsko-českými kořeny. Již výše jsme Vám napsali, že boty některých návrhářů jsou skutečným uměleckým dílem. Ty, které navrhl Manolo k nim rozhodně patří. Jeho projekty balancují na pomezí umění, designu, ale také historie a přírody. Najdete v nich inspiraci z tvorby takových umělců, jako je třeba Pablo Picasso nebo Piet Mondrian. Zajímavé je, že Manolo nezapomíná na užitečnost obuvi, kterou vytváří. Zkouší pohodlí každého designu na … vlastních nohou. Nejcharakterističtější modely Manola Blahnika jsou ty, které zdobí čtvercová zirkonová spona.

4. Alexander McQueen

Alexander McQueen je klíčovou postavou v moderní historii módy. Britský návrhář, který zemřel v roce 2010 měl zásadní vliv na prolomení hermetické hranice komunity módních kritiků. Jeho nekonvenční návrhy byly v souladu s metodou šoku, kterou používal na módních přehlídkách. Své módní přehlídky proměnil ve skutečné mistrovské dílo současného umění a propašoval do něj technologii ze žánru digitálního umění. Kromě oblečení navrhl Alexander také úžasné boty, které nabyly futuristických tvarů a které velmi dychtivě nosila Lady Gaga, známá svými často šokujícími outfity. Boty od tohoto návrháře nám opakovaně dokázaly, že v módě není nic nemožné.

5. Steve Madden

Boty, které vytvořil Steve Madden zajisté znáte, ale jeho samotného pravděpodobně ne. Životopisný dokument The Steve Madden Story, zabývající se historií tohoto designéra začíná scénou, ve které si Madden položí otázku: ,,Who the fuck is Steve Madden?” Oblečený v ležérních džínách, košili a baseballové čepici vypadá stejně jako Bruce Willis. Miliardový podnik ovšem nevlastní Bruce Willis, ale Madden. Kdo je tedy Steve Madden? Bývalý trestanec, který se uzdravil ze závislosti, otec tří dětí a jeden z nejoblíbenějších návrhářů obuvi na světě, který je vytváří již 27 let.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Steve Madden (@stevemadden)

6. Stuart Weitzman

Stuart Weitzman se narodil v New Yorku majitelům velké továrny bot. Nepochybně to mělo významný dopad na jeho další kariéru a na zájem o tajemství obuvnického průmyslu. Nejen to, že převzal rodinný podnik, ale rovněž jej významně rozvinul, protože nyní vlastní mnoho obchodů po celém světě a umění vytvoření ideálních jehlových podpatků dovedl k dokonalosti. Mezi jeho fanoušky patří mimo jiné Kate Middleton a Beyonce. Co odlišuje boty Stuarta Weitzmana? Především se jedná o neobvyklé materiály použité při jejich výrobě, jako jsou: korek, vinyl, tapety, ale také diamanty nebo zlato.

Stuart Weitzman:

Do bot jsem se zamiloval na první pohled, od té doby co mě otec vzal do své továrny. Pracoval jsem tam každý rok, vždy v létě. Když můj otec vyrobil boty podle mého návrhu, věděl jsem, co budu dělat v budoucnu. Byl to rozhodující okamžik v mém životě.

7. Tory Burch

Tory Burch je (překvapivě) první ženou na našem seznamu nejslavnějších návrhářů obuvi. I když, jak sami můžete vidět, vytváření dámské obuvi se líbí hlavně mužům. Byla to ona, která dokázala, že i ženy dokážou vytvořit úžasnou obuv. Z divošky šplhající po stromech, která si hrála se svými třemi bratry, se stala skutečná úspěšná žena, podnikatelka, filantropka…. a především módní návrhářka. Než Tory začala pracovat na svém vlastním podnikání, pracovala pro tak významné osobnosti, jako jsou Ralph Lauren a Vera Wang. Zajímavé je, že se nezastavila pouze na úspěchu v módním průmyslu a v roce 2009 založila nadaci k posílení ekonomické pozice žen-podnikatelek ve Spojených státech. Boty Tory Burch lze snadno rozpoznat podle charakteristického logotypu – detailu, který je na botách často umístěn.

8. Sophia Webster

Od uvedení své premiérové kolekce pro jaro / léto 2013 se Sophia Webster stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších návrhářek obuvi v Londýně i mimo něj. S více než 200 velkoobchody po celém světě se značka stala nezbytným bodem nákupního seznamu žen, které hledají elegantní a dobře vyrobené boty s nádechem extravagance a fantazie. Blake Lively a Diane Kruger se rychle staly fanynkami značky. Pamatujete si pohádkové sandály na vysokém podpatku s nádhernými křídly u kotníku? Ano, to jsou Sophia Webster boty.

9. Giuseppe Zanotti

Giuseppe Zanotti je italský návrhář obuvi, který prošel dlouhý kus cesty, než zahájil vlastní podnikání. Svou kariéru v módním průmyslu zahájil v 80. letech. Nejprve pracoval s místními řemeslníky. O několik let později začal pracovat na volné noze v módních domech jako Missoni, Roberto Cavalli, Dior a Valentino. Není divu, že se jeho díla vyznačují výjimečnou precizností provedení a odborníci na módu je popisují jako syntézu inženýrství a umění. Sám popisuje své projekty jako emotivní, sexy a ženské. V současné době jsou jeho obchody umístěny ve všech hlavních městech módy, vytváří rovněž boty pro muže a stále udržuje kvalitu jejich zpracování na nejvyšší světové úrovni.

Víte, že…?

Na letošním udílení cen Zlatý glóbus si Nicole Kidman vybrala boty Giuseppe Zanotti, které doplňovaly její krvavě červené šaty.

10. Alexandre Birman

Alexandre Birman je představitelem jednoho z takových příběhů, kdy dítě vychovávané v daném prostředí jednoduše následuje profesionální kroky svých rodičů (konkrétně svého otce). Po svém otci však zdědil nejen firmu, ale také mimořádný talent pro design obuvi. Jeho otec a strýc založili v rodné Brazílii populární značku obuvi Arezzo, která v 90. letech extrémně rychle rostla. Ve svých 19 let se Birman rozhodl jít ve stopách svého otce a založit vlastní značku obuvi. Na začátku byla financována otcem, ale rychle začal mít komerční úspěch a značka se stala soběstačná. Boty Alexandra Birmana nosí řada slavných lidí, od Belly Hadid až po Kate Middleton. Podle samotného designéra je žena, která nosí jeho boty, moderní, sofistikovaná a oceňuje exkluzivní design.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít