4 pravidla pánského stylu, která byste měli znát

2 min.

Bez ohledu na to, zda se zajímáte o módu nebo ne, je dobré znát několik pravidel z oblasti etikety společenského oblékání, díky kterým se vyhnete módnímu faux pas. Taková nevědomost v některých, zejména pracovních situacích, může mít vliv na to, jak vás vnímají jiní. Poznejte proto 4 základní pravidla pánského dress codu.

V tomto článku se například dozvíte jak se obléknout na recepci ve stylu „black tie“ a které knoflíky u saka nechat rozepnuté.

Pravidlo č. 1: Black tie tedy motýlek a smoking

Ačkoliv spojení black tie znamená v českém překladu „černá kravata“, v případě události s takovým označením dress codu je nutné si vzít motýlek. Na takovou oficiální recepci je třeba sáhnout po smokingu a k němu se kravata obyčejně nehodí. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro černý nebo tmavě modrý smoking, košile musí být bílá a musí mít rukávy na manžetové knoflíčky.

7932

Pokud si ke smokingu obléknete košili bez manžetových knoflíčků, dopouštíte se módního faux pas.

Dalším nezbytným doplňkem bude bílý kapesník (vkládaný do horní části saka) a černé společenské lakovky. Při kompletování outfitu na slavnostní příležitost ve stylu black tie, je dobré držet se těchto pravidel, abyste se při takové formální události nedopustili módního přešlapu. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si článek o tom, jaké boty vybrat ke smokingu.

View this post on Instagram

Daniel Craig poses with the Aston Martin DB10 from SPECTRE (2015). #JamesBond #007 #DanielCraig #BondInMotion

A post shared by James Bond 007 (@007) on

Pravidlo č. 2: Které knoflíky u saka nechat rozepnuté a kdy je to povoleno?

Možná jste to nevěděli, ale kdysi byla pánská košile součástí prádla. Proto byly navrženy vesty a saka, které tento prvek šatníku zakrývaly. Jak správně a na který knoflík zapínat sako? Odpověď závisí na tom, jaký má střih.

Sako na jeden knoflík

Při sakách tohoto typu musí být knoflík po celou dobu zapnutý. Pokud si sedáte, třeba ho však rozepnout, protože sako se bude neesteticky krčit.

Tip stylisty

Pokud si oblékáte sako na jeden knoflík k polokošili nebo tričku, můžete jej nechat rozepnutý.

Jednořadé sako na dva knoflíky

Pravidlo je v tomto případě jednoduché: vrchní knoflík zapneme a dolní knoflík má zůstat rozepnutý. Při sedání však sako rozepněte.

Dvouřadé sako

V případě tohoto mimořádně módního střihu saka není zapínání všech knoflíků chybou. Platí následující:

Tip stylisty

Pokud si sedáte ke stolu, dvouřadé sako nechte zapnuté na první knoflík. V opačném případě bude sako vypadat neesteticky a může vám překážet.

Pravidlo č. 3: Barva a délka pánských ponožek k obleku

Při výběru vhodných ponožek k outfitu je mimořádně důležitá jejich barva. Existují dvě školy: jedna hlásí, že odstín ponožek se má co nejvíce přibližovat barvě kalhot a druhá, že ponožky by měly ladit k botám. Bez ohledu na to, kterou variantu zvolíte, zaměřte se na co nejlepší přizpůsobení odstínu ponožek.

Stejně důležitým aspektem je délka ponožek. Musí být tak dlouhé, aby při sezení nebyla odhalena lýtka. V opačném případě se dopustíte módního faux pas, dbejte proto i na tento detail.

Více o tom jaké ponožky vybrat k obleku se dočtete v tomto článku.

Pravidlo č. 4: Barva pásku v souladu s kalhotami a botami

Posledním pravidlem, které má velký vliv na estetiku celkového outfitu, jak formálního, tak ve stylu casual, je barevné přizpůsobení bot a pásku ke kalhotám. Neobávejte se drobného rozdílu v odstínu nebo struktuře těchto dvou prvků. Nejdůležitější je zvolit černý pásek k černým kalhotám a hnědý k hnědým atd. Pokud chcete, aby byl outfit propracovaný do posledního detailu, kombinujte podobné struktury. K semišovým botám si vezměte semišový pásek a k polobotkám z lícové kůže zase pásek ve stejném provedení.

Upozornění!

Nosíte hodinky na koženém řemínku? Jeho barvu musíte přizpůsobit botám i pásku.

Výše uvedená pravidla patří k těm základním, na které byste neměli zapomínat při vytváření formálních či každodenních outfitů. Pokud se chcete dozvědět více také o pravidlech dámského dress codu, přečtěte si náš další článek na blogu.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
nike air max 90, Dámské černé tenisky, kufr, kšiltovka, nike air force 1 dámské, air force 1, Kabelky Tommy Hilfiger, adidas Stan Smith

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít