Proč si pořídit veganské boty

V dnešní době hledá stále více lidí udržitelnější styl života. Mnoho značek na to reaguje. Právě nadměrná produkce kožených bot, které mají bezesporu spoustu pozitivních vlastností, ale není příliš ekologická. Na jedno kilo nezpracované kůže se spotřebuje cca 17 000l vody. Alternativou kožených bot jsou boty veganské.

Značky jako Stella McCartney, Dr. Martens, Adidas, Asics, Nike, New Balance, Skechers, Melissa, Tamaris a mnoho dalších má své veganské řady bot. Díky novým technologiím se kvalita veganské obuvi posouvá stále výš.

Kůže je přírodní materiál. Co se týká kvality, odolnosti a výdrže, kožené boty vedou již po staletí přední příčku oblíbenosti. Když se o kožené boty dobře staráte, vydrží vám i několik desítek let. Kožená bota vám bude dýchat, dokáže nasát pachy i vlhkosti a umí se rozpínat. Proto při nákupu kožené obuvi nezapomínejte, že materiál trochu povolí. Cenově jsou dražší než syntetická obuv.

Koženka je syntetický materiál vyráběný z plastu. Je odolná vůči vlhkosti a snadno se čistí. Je tak vhodná do sychravých dnů a můžete ji nosit často. Koženkové boty pořídíte levněji než kožené, proto se stávají ekonomičtější variantou pro mnoho zákazníků.

Veganské boty si zakládají na etických standardech. To, co začalo jako trend, je nyní významnou součástí světa new-age módy. Veganské boty jsou vyrobeny z materiálu, který vypadá a působí podobně jako kůže, ale jsou vyrobeny ze zdrojů, které nepocházejí ze zvířat. Běžně používané alternativní materiály jsou PU (polyuretan) nebo PVC (polyvinylchlorid).

Veganská kůže má své přednosti, které se týkají kvality i udržitelnosti. Pojďme se podívat na některé z nich.

  1. Pravá kůže je vedlejším produktem masného průmyslu. Výroba kůže ze zvířecí kůže zahrnuje mnoho komplikovaných procesů. Tyto procesy jsou poháněny obrovským množstvím energie a škodlivých chemikálií. Veganská kůže je skvělou alternativou k pravé kůži, protože vám přináší stejnou kvalitu, je cruelty free a procesy výroby jsou šetrnější k životnímu prostředí.
  2. Veganská kůže se často vyrábí ze syntetických materiálů, jako je PU nebo PVC. Může být také vyrobena z vysoce biologicky odbouratelných, rostlinných surovin, jako je kaktusová kůže, jablková kůže, Piñatex (vyrobený z vláken ananasových listů), korek a dalšího ovocného odpadu a recyklovaného plastu. Značky, které mají udržitelné smýšlení a zásady se snaží vyvinout vylepšený PU, protože je méně škodlivý než PVC. Aktivně se také snaží snížit toxiny uvolňované během výrobního procesu.
  3. Nákup veganské obuvi přispívá ke snížení odpadu a znečištění. Syntetické materiály jako PVC, PU a další zanechávají mnohem menší ekologickou stopu než materiály pocházející ze zvířat. Dopad výroby veganské kůže může být o třetinu nižší než dopad kůže ze zvířat.
  4. Veganské boty najdete cenově dostupnější než ty kožené. Ve srovnání s pravou kůží je ta veganská odolnější a lehčí. Je také voděodolná a pružná.

Stále více značek se snaží o udržitelnější cestu produkce svých výrobků. Dr. Martens má přísnou politiku ochrany zvířat, která uvádí, že používá kůži jako vedlejší produkt. Samozřejmě má i řadu, která je výhradně veganská. Boty, které jsou dnes kultovní si zakládají na své nezničitelnosti. Veganská řada robustních bot Dr. Martens je stále velmi odolná a také pohodlná. Značce totiž udržitelnost není lhostejná.

https://www.instagram.com/drmartensofficial/p/B-hkaykj3EB/

Ekologicky smýšlející sportovec začíná mít solidní výběr veganských běžeckých bot. Značka adidas přišla s brilantní myšlenkou. Začala vyrábět běžecké boty z plastového odpadu vytaženého z moře. Nejen, že značka posunula recyklační politiku zase o kus dál, ale k nápadu veganských bot se přidává stále více sportovních značek. Pozadu není ani Asics, veganskou část svých běžeckých řad má i Nike a New Balance. Jen tak dál!

Věděli jste, že značka Skechers, která zažila svůj největší boom v 90. letech minulého století, vyrábí veganské boty už řadu let? Americká společnost, která byla založena v roce 1992 se snaží svou produkci stavět více ekologicky. Skechers v roce 2021 vytvořila Our Planet Matters, kolekci udržitelných produktů pro muže, ženy a děti, která ve svých návrzích využívá recyklované materiály, aby pomohla snížit dopad společnosti na životní prostředí.

Mezi takové materiály patří recyklovaná bavlna, polyester, guma, EVA a TPU, a také odolné provedení a omyvatelné technologie pro prodloužení životnosti produktu. Značka navíc podporuje řadu let neziskovou organizaci The Nature Conservancy, která se zabývá životním prostředím. V roce 2021 Skechers v rámci víceletého závazku přispěla 800 000 USD, aby pomohla organizaci dosáhnout jejího poslání chránit území a vody našeho světa.

Hlavní fotografie: Photo by Jeremy Moeller/Getty Images

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!