Když ve vyhledávači zadáme frázi „Stan Smith”, na první stránce se objeví pouze tenisky adidas, které se přesně takto nazývají. Kromě toho, že jsou boty známé po celém světě, ne všichni ovšem vědí, že Stan Smith doopravdy existuje. Kdo to je? Kým je člověk, kterého tvář a název je umístěn na jazyku boty? Komu vděčíme za nejlépe prodávající se boty adidas?

Chybělo málo a Stan Smith boty, by se jmenovaly úplně jinak. Poznejte historii těchto bot!

Stan Smith – kdo to je a čemu vděčí za „své” sneakersy?

Píše se rok 1971. Oči sportovního světa se dívají na amerického tenistu Stana Smitha, který právě získal titul na grandslamovém turnaji US Open. Vítězství ve Flushing Meadows není jediný jeho grandslamový triumf. O rok později dominoval na kurtech ve Wimbledonu. Turnaj v roce 1971 Smith hrál v botách, které byly ještě v roce 1964 vyrobeny pro někoho jiného (tentokrát pro francouzského) tenistu – Roberta Hailleta. Na začátku 70. let francouz ukončil svou sportovní kariéru a proto firma adidas musela najít jeho nástupce, který jim pomůže proslavit obuv této značky. Stojící na začátku mezinárodní kariéry 24-letý Stan Smith se zdál jako ideální kandidát.

A tak to také opravdu bylo. Američan pomohl značce adidas expandovat i na evropský trh. Spolupráce začala v roce 1971, i když oficiální podepsání kontraktu proběhlo o dva roky později. V tom stejném roce se dostal na jazyk boty portrét Smitha, kromě toho, že se model formálně i nadále jmenoval Robert Haillet. A aby toho nebylo málo, nad tváří Američana se pořád objevovalo… příjmení Francouze. Oficiální přejmenování proběhlo teprve v roce 1978 a právě tehdy se v obchodech objevily boty adidas Stan Smith.

První kožené sportovní boty a Guinessovy rekordy

Spolupráce se Smithem neznamenala pouze změnu názvu tohoto modelu. V 70. letech návrháři adidasu vypracovali vylepšenou verzi tenisek. Především boty získaly lepší podporu Achillovy šlachy a také byly vybaveny podrážkou, která zajišťovala lepší přilnavost k povrchu tenisového kurtu. Stan Smithy byly reklamovány jako první sportovní boty vyrobené z kůže. Tento materiál byl používán k jejich výrobě už v 60. letech. Bílý svršek, minimalistický design a chybějící slavné tři proužky – tohle všechno způsobilo, že obuv začala být oblíbená také mimo tenisové kurty. A díky tomu se staly ještě známější než doposud.

Důkaz? Stačí se podívat na statistiky prodeje adidasu. V roce 1988 značka prodala 22 milionů párů bot Stan Smith a tím se také dostali do Guinessovy knihy rekordu. O šest let později se počet ještě zvětšil o 23,7 mil exemplářů.

Z tenisových kurtů k ikoně streetwearu

Stan Smithy byly po velmi dlouhou dobu jedny z nejlépe prodávajících se sneakers na světě. Velkou zásluhu na tom má Phoebe Philo. Kreativní ředitelka módního domu Celine, která se na svých přehlídkách často objevovala právě v tomto modelu sneakers. I přes velkou oblíbenost, se adidas rozhodl v roce 2011 stáhnout ze své nabídky tento model tenisek. Důvod měl být takový, že hledají nový nápad na to, jak tento model bot nově a ještě více proslavit.

Adidas Stan Smith se vrátily do obchodů v roce 2014 vůbec ne ve slabém stylu. Jako součást reklamní kampaně, která byla představena v sociálních médiích, se na botách objevily portréty různých hvězd – mimo jiné Ellen DeGeneres. A i když sneakersy nejsou v dnešní době vhodné na tenis (v našem dalším článku na blogu se můžete dozvědět více o tom, jak si vybrat dobrou obuv pro tento sport), i tak rozhodně jsou jednou z ikon streetwear módy.

Víte, že…?

Magazín „ShortList Magazine” v roce 2010 označil boty adidas Stan Smith za jedny z deseti nejlepších sneakers v historii.

„Někteří lidé si myslí, že jsem botou”

Dnes můžeme směle říct, že bílé adidas se zelenou patou se staly slavnější než člověk pro kterého byla obuv vytvořena. Moc dobře to ví i samotný aktér. V roce 2018 se objevila na světě knížka Stana Smitha pod významným názvem „Někteří lidé si myslí, že jsem botou”. Inspirací byl syn bývalého tenisty. Když měl 8 let, zeptal se svého otce, jestli on se jmenuje podle známých a slavných bot nebo je to přesně naopak. To je asi nejlepší důkaz toho, jak slavné byly a jsou kožené tenisky.

A Vy už máte svůj exemplář sneakers adidas Stan Smith? Pokud ne, najdete je v našem internetovém obchodě eobuv nejen v klasické, bílo-zelené verzi.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.