Balerínky patří do kategorie bot, které my ženy jednoduše zbožňujeme. Tato pohodlná obuv může mít mnoho podob: známe je ve verzi casual, formální či dokonce slavnostní. Mohlo by se zdát, že jde o univerzální model, který je vhodný pro každého a hodí se ke všemu. Při výběru dámských balerínek však nelze zapomínat na několik detailů.

Balerínky vypadají nejkrásnější na úzkých chodidlech. Jejich majitelky si mohou dovolit sáhnout po tomto typu obuvi bez ohledu na materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Dámy se širšími chodidly by měly sahat po kožených modelech – tento elastický materiál zabrání vzniku bolestivých odřenin. Co ještě nelze opomenout?

Jak vybrat balerínky a k čemu je nosit?

Pokud se rozhodujete pro výběr balerín, třeba mít na paměti, že tento typ obuvi může opticky zkracovat nohy a přitom prodlužovat chodidla. Nejlepším řešením jsou balerínky pro majitelky menších chodidel. Pokud máte krátké nohy a chcete nosit balerínky, ideální volbou budou modely odhalující větší část chodidla. Dobré je sáhnout i po balerínkách na nízkém klínovém nebo širokém, blokovém podpatku.

Balerínky budou vypadat dobře v kombinaci s téměř každým modelem kalhot: dlouhými, krátkými, cigaretovými, rovného i úzkého střihu …. Pokud jste nízká, nejlepší volbou budou dlouhé kalhoty střihu straight leg. Je to dobré řešení i pro dámy s mohutnějšími lýtky. Vysoké dámy si mohou dovolit jakýkoliv střih kalhot. Tento typ obuvi bude dobře vypadat s minisukní, krátkými šaty nebo šortkami – především na nízkých ženách. Balerínky se hodí k áčkovým sukním rozšířeného střihu. Pouzdrové sukně délky midi jsou rezervovány výhradně pro dámy s dlouhými, štíhlými nohami. V opačném případě mohou totiž vyvolat dojem těžkopádnosti a postavu opticky zkracovat.

Tip módní expertky

Balerínky v kombinaci se zvonovými nohavicemi mohou být skutečným faux pas. Nohy budou působit masivní a celá postava nabude efektu těžkopádnosti. Bez ohledu na typ postavy a vzrůst si balerínky nikdy neobouvejte k večerní róbě. Jde o boty vhodné spíše na každodenní nošení a nebudou proto vypadat dobře při speciálních příležitostech.

Vyberte si balerínky podle příležitosti

Při výběru balerín berte v úvahu příležitost, na kterou si je chcete obout. Látkové, jednoduché a ty sportovního typu jsou vhodné pro každodenní nošení – na nákupy či do města a v situacích, kdy je pro vás nejdůležitějším kritériem pohodlí. V tomto případě barva a vzor nejsou podstatné – vše závisí na vašem vkusu.

Elegantní balerínky si můžete obout na formální setkání nebo do práce. Zde vsaďte především na vysokou kvalitu provedení – precizní provedení obuvi je důležitým kritériem dokonalého outfitu. Nejvíce se v tomto případě osvědčí kožené modely. Klasické černé baleríny jsou jedním ze základních prvků formálního stylu. Dobře budou vypadat i neutrální barvy – béžová, tmavomodrá nebo šedá.

V případě večerních outfitů – na rande, do kina nebo na oslavu – zvolte balerínky z lakované kůže. Ideální volbou budou i netradiční modely, které upoutají pozornost a budou konkurovat i lodičkám. Sáhněte po modelech s mašlemi, bambulemi, flitry nebo ozdobnou přezkou – takovýmto způsobem nabere obuv v casual stylu úplně jiný rozměr.

Autor

Agnieszka Bednarek

Jsem estétka a nadšenkyně nekonvenčních spojení a outfitů s martenskami. Řídím se heslem Salvadora Dalího − „základem všech vítězství je…oděv!”. Zajímám se o tajemství navrhování módy. Definuji to, co není zdefinováno.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.