Co to je replika?

1 min.

Přemýšleli jste někdy čím se liší a jestli se vůbec liší slovo ,replika” od běžného ,,padělku”? Pokud jde o slovo padělek, určitě ho máte spojené s negativními myšlenkami. Co se týče repliky, ta má úplně jiný význam, který neznamená narušení práv, díky výrobě podobných bot nebo oblečení jako je originál.

Pokud se chcete dozvědět jaký význam se skrývá pod slovem replika, abyste ho mohli nejen správně používat, ale také rozlišovat od padělků – rozhodně si přečtěte níže napsaný text.

Prvotní význam slova ,,replika”

Samotné slovo replika znamená opětovné vytvoření některých uměleckých děl, aut, letadel atd., předpokládá se věrohodné obnovení originálu. V tomto smyslu jsou často vyráběny repliky historických předmětů, například z důvodu nadcházející výstavy. Replika uměleckých děl je nejčastěji vykonána autorem originálu nebo alespoň je vyrobena v jeho dílně. Umělci, kteří tvoří repliky někdy změní měřítko, kompozici nebo techniku provedení. Je to ale úplně jiný koncept než ,,falzifikát, který znamená prostě napodobeninu nějakého uměleckého díla.

9663

Replika ve světě módy

S určitostí každý, nebo aspoň většina osob by chtěla mít nejnovější modely bot nebo oblečení od nejlepších světových značek a návrhářů, kteří nabízejí módu na nejvyšší úrovni. Bohužel, vysoká kvalita je spojována samozřejmě také s vysokou cenou nákupu těchto věcí. Právě proto se na trhu módy objevila poptávka na zboží, které je inspirované světovými módními přehlídkami, ale za velmi nižší cenu. Odpovědí na tuto potřebu jsou například legálně fungující obchodní řetězce, které se ve svých kolekcích nechávají inspirovat nejnovějšími trendy z módních přehlídek – jedná se o repliky nebo také nelegální padělky.

9664

Rozdíly mezi replikou a padělkem

Můžeme slovo ,,padělek” nahradit slovem ,,replika”? Rozhodně ne, protože existuje obrovský rozdíl mezi těmito pojmy..

Repliky jsou znovu vyrobené (někdy i po delší době) modely daného produktu, který v minulosti byl velmi populární. Jsou zcela legální a produkují je nejčastěji známé a světově uznávané firmy.

Zato padělky jsou produkty s viditelně menší kvalitou, které se snaží napodobit originál v méně nebo více viditelný způsob. Nedá se si nevšimnout, že v jejich výrobě je na prvním místě rozhodně Čína, kde tvoření padělků různého druhu produktů luxusních značek je běžná praxe.

Rada experta:

Nejjednodušším způsobem na rozlišení repliky nějakého produktu od jeho padělku je prostě cena. Pokud se liší diametrálně od ceny originálu, nejpravděpodobněji jsme se setkali s padělkem.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Dámská obuv Tommy Hilfiger, Dámské bílé sneakersy, Pánská obuv Geox, adidas Stan Smith, Pánská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Guess, Kabelky Tommy Hilfiger, Dámská obuv Crocs

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít