Converse a Vans – tyto značky známé po celém světě mají ve svých kolekcích modely, které lze snadno označit za ikonické. Oba teniskoví giganti začínali jako sportovní obuv a poté získali ulice měst na všech kontinentech a odvážně vstoupili do každodenních stylizací lidí, kteří se sportem nemají nic společného. Které jsou lepší – Converse nebo Vans? Pomůžeme vám najít odpověď na tuto otázku.

Poukazovat na lepší značku je nemožné – koneckonců, kolik lidí, tolik individuálních stylů. Srovnání obuvi těchto značek vám však pomůže se správným výběrem.

Sportovní začátky Converse

Obuv Converse i Vans byla vyrobena s myšlenkou pro sportovce. První modely před mnoha desítkami let dobyly basketbalová hřiště. Objevily se na nich již v roce 1917. O několik let později se v obchodě Converse objevil basketbalový hráč Chuck Taylor a požádal značku, aby uvedla pohodlnější obuv. Výrobce ho proto vyzval ke spolupráci při vytváření těch nejlepších bot pro basketbalové hráče .

Tyto modely měly vysoký plátěný svršek, navržený tak, aby poskytoval podporu kotníku, stejně jako gumovou, pružnou podrážku, zajišťující přilnavost k parketu a zajišťující svobodu pohybu. Třešničkou na dortu bylo přidání hvězdy a Taylorova podpisu na boční stranu boty. Tak vznikl legendární model Chuck Taylor All-Star. A i když dnes nikdo v tomto modelu profesionálně nehraje basketbal, stále tato obuv patří k nejpopulárnějším modelům značky, které jsou perfektní pro každodenní nošení.

Víte, že…?

V roce 1962 v zápase mezi Philadelphia Warriors a New York Knick basketbalový hráč Wilt Chamberlain získal 100 bodů za první z týmů. Měl na sobě Converse Chuck Taylor All-Stars.

Vans – skateová obuv

Ačkoli značka Vans má kratší historii než její soupeř, její původ je také spojován se sportem. V roce 1966 bratři Paul a Jim Van Doren otevřeli svůj první obchod s obuví v Anaheimu v Kalifornii. Novinkou byla skutečnost, že obuv byla vyrobena na zakázku „na místě“ – po objednání ráno ji bylo možné vyzvednout odpoledne téhož dne.

Skateboardisté ​​byli prvními zákazníky obchodu „Van Doren Rubber Company” a tímto je také tato obuv nejčastěji spojována právě se skate stylem. Základem těchto tenisek je poměrně silná gumová podrážka, jejímž úkolem je zajistit potřebnou přilnavost během jízdy na skateboardu. První boty Vans – Authentic – se rychle staly oblíbenou obuví nejen skateboardistů, ale také milovníků jízdy na BMX. Dnes je může nosit kdokoli – dokonce i lidé, kteří nikdy tyto sporty nezkusili.

Které jsou lepší: Vans nebo Converse?

Ačkoli se v průběhu času objevovalo na trhu stále více modelů, které se dále vyvíjely, lze charakterizovat obě značky několika prvky. Za prvé, modely těchto značek mají gumovou podrážku. V případě Vans je však o něco tlustší, což může způsobit, že boty vypadají mohutněji. Rozdíl je však v tom, že se guma je také použita ve svrchní části boty – je to jeden z nejcharakterističtějších prvků této obuvi.

Za druhé, na obuvi Vans je zřetelně dvojité prošívání, obvykle z bílé nitě. To se má promítnout na trvanlivosti bot. V případě Converse není podrážka a prošívání tak nápadná, a proto je design minimalističtější. Kromě toho některé modely Vans- např. Old Skool – mají charakteristické prošívání v podobě bočního pruhu tzv. “jazzového pásku” vyrobeného z lícové kůže. Je to další charakteristický prvek designu této obuvi – i když má stejnou barvu jako zbytek svršku, vyznačuje se texturou.

Za třetí, v nabídce Vans můžete častěji najít slip-on boty bez tkaniček. Těšily se obrovské oblibě mezi skateboardovými nadšenci díky snadnému a rychlému obouvání, a jsou to také pohodlné a vzdušné letní boty pro každý den.

Vans vs Converse –finální souboj

Jistě víte, že Converse a Vans jsou v současné době nejoblíbenějšími výrobci tenisek. Výrazně se však liší v siluetě a designu. Converse vypadají působí „lehčím“dojmem takže – podle našeho názoru – budou vypadat lépe v outfitech s rozevlátými dívčími šaty v hlavní roli. Pokud se však zaměřujete na sportovní styl založený na příležitostných trendech a chcete, aby vaše boty vynikly – rozhodněte se pro obuv Vans, jejichž charakteristický design okamžitě upoutá pozornost. Tenisky obou značek jsou k dispozici na naší stránce eobuv.cz, kde najdete velký výběr nadčasových a vždy módních modelů.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít