Zlepšuje náladu, účinně spaluje tuk a má dobrý vliv na mozek a srdce – běh je sport, který si můžete užít za každého počasí a bez ohledu na věk (ale vždy s náležitou opatrností!). Pokud vás zajímá, které dámské běžecké boty vám pomohou začít s tímto sportem, jste na správném místě. Naší odbornicí je Joanna Śleboda, outdoorová nadšenkyně.
Jaké dámské běžecké boty, oblečení a doplňky vám zajistí pohodlné a bezpečné trénování? Takové, které se stanou vaší druhou kůží! Přečtěte si sérii tipů od báječné lazy.fighter!
Dámská běžecká obuv: jakou zvolit na začátek?
Jak říká Joanna Śleboda, běžecké boty jsou zásadní a první věcí, kterou bychom měly začít při sestavování běžeckého outfitu. Proč? Lazy.fighter uvádí, že: „při běhu uděláme v průměru 150 až 170 kroků za minutu. To znamená, že přesně tolikrát dopadneme na zem a především naše chodidla musí sílu těchto dopadů absorbovat.”
Hned na začátku našeho běžeckého dobrodružství bychom se měly vybavit profesionální sportovní obuví určenou pro tuto aktivitu (zapomeňte na obyčejné sneakersy nebo tenisky). Co nabízí dámské běžecké boty? Joasia vysvětluje: „Především poskytují pohodlí během aktivity a umožňují noze přirozeně se pohybovat během každé fáze pohybu. Kromě toho má jejich konstrukce pozitivní vliv na dynamiku běhu. Klíčové je také odpružení, díky kterému vás trénink méně ovlivňuje. Co ještě stojí za to vědět? Dámské i pánské běžecké boty jsou vyrobeny z prodyšných materiálů, které odvádějí teplo a vlhkost, což oceníte zejména v horkých dnech.”
Dámské běžecké boty – jakou zvolit velikost?
Jak radí Joanna Śleboda: „Než se rozhodnete koupit dámské běžecké boty, je dobré si uvědomit několik věcí. Jednou z nich – neuvěřitelně zásadní – je volba velikosti. Když běháme, naše nohy ‚rostou‘. Co to vlastně znamená? Při tomto typu aktivity uděláme v krátkém časovém úseku velké množství kroků a na zem dopadáme větší silou, než například při chůzi. Chodidlo tak v botě ‚pracuje‘ jinak a jednoduše potřebuje více prostoru. Z tohoto důvodu je vhodné kupovat běžecké boty alespoň o jednu velikost větší! Předejdete tak nepříjemným a bolestivým odřeninám nebo dokonce ztrátě nehtů či jiným nepříjemným zraněním.”
Při měření obuvi doma nebo v obchodě je třeba na to pamatovat. Naše odbornice doporučuje změřit si délku chodidla (ve sportovní ponožce) pomocí papíru a tužky a přičíst k ní výše uvedenou rezervu. A jak poznáte, že bota, kterou máte na noze, je dobrá? „Můžete nohu v botě posunout co nejvíce dopředu a zkusit vsunout ukazováček mezi patu a patní část boty. Prst by se měl dostat dovnitř bez odporu, v takovém případě máte asi 1 cm místa navíc, což je nezbytné minimum (můžete se dokonce přiklonit k 1,5 cm).”
Které dámské běžecké boty na asfalt a které do terénu?
Druhým hlediskem je účel obuvi. Na trhu je mnoho různých modelů, takže je někdy těžké se zorientovat. Jak vysvětluje lazy.fighter: „Základní dělení začíná rozlišením na boty pro běh po zpevněném povrchu (boty na asfalt) a boty pro běh v terénu (terénní boty, známé také jako trailové). Rozrůstá se také skupina bot určených jak na asfalt, tak na nenáročný terén, jako jsou parkové cestičky nebo zpevněné lesní cesty.”
„Boty na asfalt mají hladký vzorek a poměrně lehkou konstrukci. Zaměřují se na pohodlí a prodyšnost svršku. Terénní boty mají naproti tomu výrazný vzorek, v tomto ohledu se pohybují od jemného vzorku určeného pro běh v suchu a nenáročném terénu až po velmi hrubý vzorek, který je určen pro trénink na náročnějších cestách.”
Dámská běžecká obuv a typ chodidla
Nejste si jisté, které dámské běžecké boty jsou vhodné pro vaši nohu? Takové, které nenaruší její přirozené fungování! Co to znamená? „Výrobci běžeckých bot obvykle dělí své boty na pánské a dámské. Většina bot je navíc určena pro odpovídající typ chodidla: neutrální, pronační, supinační. Tyto termíny označují způsob, jakým při běhu natáčíme chodidlo. Je dobré znát svůj typ chodidla a vědět, zda potřebujeme pro své nohy dodatečnou oporu.”
Jak to jednoduše zjistit? V první řadě můžete sáhnout po svých starých, obnošených botách a zkontrolovat, která místa jsou nejvíce opotřebovaná. Pokud je to vnitřní okraj podrážky – máte pronační nohu, pokud je to vnější okraj – jste supinátor. Neutrální noha bude mít odřenou vnější stranu paty a střední část chodidla.
Jaké dámské běžecké boty pro začátečnice?
Joanna Śleboda podotýká, že: „začínající běžec může být zahlcen množstvím dostupných modelů s velkými cenovými rozdíly. Na začátku je vhodné zvolit typickou tréninkovou obuv s dobrým odpružením, které budeme potřebovat zejména při prvních bězích. Doporučuji koupit boty, které budou dobře fungovat na asfaltu, ale i v mírném terénu, jako jsou parkové cesty a lesní pěšiny.
Pro sebe jsem si vybrala model Hoka Challenger 7, který má jemný vzorek a skvělé odpružení. Díky tomu mohu bez problémů běhat po asfaltových úsecích a zároveň si užít trénink v nedalekém parku.”
Dámské běžecké boty Hoka, Nike, New Balance nebo adidas najdete v nabídce na eshopu eobuv.cz:
Mají běžecké boty datum spotřeby?
Ano, i když to může být pro někoho překvapením. Lazy.fighter vysvětluje: „Běžecké boty nevydrží věčně. Je stanoveno, že boty by se měly vyměnit po uběhnutí 500-800 km, v závislosti na modelu a hmotnosti běžce. To neznamená, že se boty po této vzdálenosti rozpadnou. Ztrácejí však své vlastnosti, opotřebovávají se a neposkytují nám již potřebnou oporu. Je dobré si zaznamenávat ‚naběhané kilometry‘ svých bot. Mnozí z nás si nějakým způsobem zaznamenávají své tréninky, ať už pomocí hodinek, nebo aplikace. V některých známých sportovních aplikacích si můžete boty přidat do záložky ‚vybavení‘ a po tréninku je přiřadit k jednotlivým aktivitám. Kilometry z těchto aktivit se sčítají a my tak víme, kolik kilometrů naše boty nasbíraly.
Nezapomeňte, že chcete-li si běžeckou obuv užívat co nejdéle, měly byste ji používat pouze k běhu. Nevytahujme ji na jiné aktivity! Když máte pocit, že už neplní svou funkci, můžete ji místo tréninku nosit na procházky. Opotřebované běžecké boty jsou bezpochyby jedny z nejlepších bot na procházky nebo na pověstnou práci na zahradě.”
Dámské běžecké oblečení – jaké je nejlepší? Trik je v detailech
Ačkoli jsou to právě boty, které jsou klíčovou a základní součástí běžeckého outfitu, nezanedbatelnou roli hraje i oblečení, které volíme. Které běžecké oblečení pro ženy se vyplatí si pořídit? Joasia připomíná, že důležité není jen svrchní oblečení: „Pro dámy hraje mimořádně důležitou roli podprsenka. Abychom se vyhnuly bolesti a zhoršení stavu našich prsou, měly bychom si vybírat podprsenky se silnou podporou a ve správné velikosti. Výbornou volbou jsou podprsenky Shock Absorber a sportovní podprsenky značky Triumph.”
Jak se obléknout na běhání v závislosti na teplotě?
Než se pustíme do sestavování dámského běžeckého outfitu, je dobré se podívat na teploměr. Co radí naše odbornice a milovnice outdoorových aktivit? „Začínající běžci mají obvykle tendenci oblékat se příliš teple. Uvádí se, že běžec by si měl k teplotě, která aktuálně venku panuje, přičíst 10 stupňů a podle této teploty zvolit oblečení. Proč? Při běhu se naše tělo zahřívá a již po několika stech metrech bychom měli cítit, že je nám tepleji, ale nepřehříváme se. Čím větší námaha nás čeká, tím lehčí by mělo být naše oblečení. Po nějaké době budete intuitivně vědět, jak se na běh oblékat v závislosti na počasí.”
„Je nutné zdůraznit, že na začátku našeho běžeckého dobrodružství se kvůli vysoké tepové frekvenci dost zapotíme. Postupem času, při pravidelném tréninku, se naše forma zlepší a budeme schopni běhat při nižší tepové frekvenci a naše tělo se tak bude méně zahřívat. Pro jarní běhání budeme stále častěji volit jednoduše lehké letní oblečení, protože teploty budou již tak vysoké, že nám bude teplo už na prahu domu.”
Dámské běžecké tričko: které je nejlepší?
„Při výběru běžeckého oblečení bychom se měly řídit tím, z jakých materiálů je vyrobeno. Nejlepší jsou technické, lehké a prodyšné materiály. Naší prioritou se stává pohodlí. Horní částí těla vydáváme velké množství tepla, proto je výběr správného trička tak důležitý. Samy si všimnete, že když vyměníte bavlněné tričko za běžecké, budete se cítit tepelně příjemněji a materiál bude mnohem rychleji schnout a nebude se vám ‚lepit‘ na tělo,“ vysvětluje lazy.fighter.
Dámské běžecké kalhoty: jaké si vybrat?
Už víte, jak vybrat dámské běžecké tričko? Je čas přejít ke spodní části vašeho outfitu. „Kalhoty, ve kterých hodláte běhat, by měly být také pohodlné. Především nesmí při běhu sklouzávat dolů. Na trhu jsou kalhoty, které se zavazují v pase, i ty se širokou gumou a vysokým pasem. Většina běžců a běžkyň volí přiléhavé legíny, které poskytují velkou volnost pohybu a působí jako druhá kůže. Stále více modelů má kapsy na zip v pase a na stehnech, což je bezesporu velkou výhodou a umožňuje vzít si s sebou nezbytné věci nebo schovat do jedné z kapes telefon.
Čím bude tepleji, tím kratší kalhoty budeme nosit. Legíny jsou k dispozici v několika délkách: ⅞ (nad kotníky), ¾ (pod kolena), nad kolena a v neposlední řadě šortky. Jakou délku nakonec zvolíme, záleží na našich preferencích a na tom, v jakém střihu se cítíme nejpohodlněji.”
Běžecké ponožky: podceňovaná součást šatníku
Často podceňovanou součástí běžeckého šatníku jsou ponožky. Jak vysvětluje Joanna: „Specializované modely jsou ušity tak, aby poskytovaly maximální pohodlí chodidlu, zabraňovaly odírání v citlivých oblastech, tlumily nárazy a dokonce zlepšovaly krevní oběh pomocí komprese. Kromě toho jsou vyrobeny z rychleschnoucích materiálů. Tolik úžasných vlastností může mít jeden pár ponožek!”
Co si vzít na sebe na běhání v zimě?
Běhání na podzim a v zimě nezní příliš lákavě. Za oknem je šedivo, dny se krátí a studený vítr se dostává pod oblečení. Máme se tedy vzdát tréninku? Rozhodně ne. Jak se říká: neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení. A co radí naše odbornice? „Zima je ideální čas na běhání! Proč? Chlad se může stát naším spojencem. Při běhu v chladném počasí jsme v mnohem větší tepelné pohodě než v létě, kdy se rychle zahřejeme a špatně se nám dýchá.
Při výběru oblečení stále používáme metodu +10 stupňů k aktuální teplotě. To znamená, že si nemusíme oblékat mnoho vrstev, abychom se cítily pohodlně. Nezapomeňte, že i v zimě se můžeme přehřát. Ve většině dní nám postačí naše oblíbené legíny a běžecká mikina. Myslete na rukavice a čepici nebo čelenku, která zakryje uši a čelo. Na krk je ideální tzv. tunel, kterým si můžete zakrýt ústa, abyste nevdechovaly studený vzduch, zejména v počátečních fázích běhu.”
„Když teploty klesnou opravdu nízko nebo když je naše tolerance k chladu nižší, máme zateplené legíny, které nám zajistí, že na kůži nepocítíme studený mráz. Pod běžeckou mikinu si můžeme vzít také technické spodní prádlo s dlouhými rukávy, které nás také příjemně zabalí a odvede vlhkost, čímž ještě více zlepší tepelný komfort.”
Která dámská bunda na běhání v zimě?
„Mým nejoblíbenějším kouskem oblečení na běhání v chladném počasí je rozhodně větrovka. Tento nenápadný kousek látky dokáže zázraky, i když se zdá tak jemný a tenký. Zabrání chladnému vzduchu proudit do spodních vrstev oblečení, a také vás ochrání před mírným deštěm. Po sundání ji lze navíc srolovat a zastrčit do kapsy dresu nebo běžeckého opasku. Při doplňování zimní běžecké výbavy se vyplatí myslet také na silnější ponožky a dámskou běžeckou obuv s membránou (např. Gore Tex™), která chrání před vlhkostí.”
Dámské běžecké doplňky – malí pomocníci
Běžecké čelenky a čepice pro ženy
Jedním z nejdůležitějších doplňků pro běhání je bezpochyby pokrývka hlavy. Co v tomto ohledu navrhuje Joanna Śleboda? „Já sama obvykle používám čelenky, které v zimě chrání uši a v horkém létě absorbují pot z čela. Čelenky určené na běhání jsou vyrobeny ze speciálních materiálů, které nám zajistí pohodlí po celou dobu tréninku, a i když čelenka celá provlhne, příliš to nepocítíme. Další možností jsou kšiltovky, které jsou velmi oblíbené u běžců, kteří trénují venku. Zajímavým řešením jsou čelenky kombinované s kšiltem. V horkých dnech zajišťují lepší větrání hlavy a zároveň vrhají stín na obličej.”
Běžecké opasky – k čemu slouží?
„Když jdeme na trénink, obvykle si s sebou chceme vzít telefon. Kvůli záznamu běhu, poslechu hudby nebo prostě kvůli bezpečnosti. Mým oblíbeným způsobem uschování telefonu jsou bezesporu běžecké opasky. Dobře padnoucí opasek se stává největším přítelem běžce. Nemusíme běhat s telefonem v ruce nebo ho cpát do kapsy u kalhot. Na rozdíl od oblíbených ledvinek běžecký opasek při běhu prakticky není cítit. Mnohé opasky jsou dostatečně prostorné, aby se do nich kromě smartphonu vešly i klíče od domu, svačina, láhev s pitím nebo dokonce tenká bunda, kterou zrovna nepotřebujete.“
Softflask – co je to za láhev a jakou si vybrat?
„A když už jsme u těch opasků a toho, co do nich můžete nacpat, nedokážu si představit (zejména na jaře a v létě), že bych si šla zatrénovat bez pití. A právě tady přichází na scénu měkká láhev zvaná softflask. Je vyrobena z měkkého plastu, takže se smršťuje, jak tekutiny ubývá. Tento typ láhve má ‚kousací‘ hubičku, což znamená, že nápoj z ní vytéká pouze tehdy, když jemně stisknete ventil zuby. Proto neproteče! Měkké lahve jsou k dispozici v mnoha objemech a každý běžec si najde tu správnou velikost.”
Jak vidíte: běžecké boty, oblečení a doplňky by neměly být obyčejné a před jejich nákupem je třeba věnovat pozornost mnoha faktorům. Na eobuv.cz máte široký výběr dámské běžecké obuvi a na MODIVO najdete dámské běžecké oblečení a doplňky.
Jak uzavírá naše expertka Joanna Śleboda: „Jedno je jisté: běhání není snadné. Zvláště na začátku. Může být frustrující a vrtošivé. Ale jakmile si ho zamilujeme, jakmile nám přejde do krve… stane se návykovým. Bude to skvělý způsob, jak trávit volný čas, jak o sebe pečovat. K běhu se můžete nechat přemluvit a dokonce přejít od velké nechuti k velké vášni. Kdyby mi někdo před dvěma lety řekl, že za rok uběhnu čtyři půlmaratony (z toho dva horské), nevěřila bych! Nejsem rychlý běžec, ale bere mi to snad právo užívat si běhání a klást si stále vyšší a vyšší cíle? Pokud to děláme hlavou, aniž bychom na sebe příliš tlačili, můžeme toho dosáhnout opravdu hodně.”
Joanna Śleboda – životopisné okénko
JoannaŚleboda: od roku 2018 jsem nadšenkyní do cyklistiky. Věnuji se především tzv. romantické cyklistice – mým cílem je objevovat nová místa, fotografovat je a sbírat vzpomínky. Nevyhýbám se ani účasti ve sportovních soutěžích a nejvíce hrdá jsem na svou účast na Ultra Race Roztocze, kde jsem ujela 350 km a dojela do cíle jako čtvrtá žena. Mám chuť zúčastnit se dalších ultra závodů na vzdálenost 500 km. V listopadu 2022 jsem se opět pokusila skamarádit s běháním, tentokrát úspěšně! Za svůj dosavadní největší běžecký úspěch mohu považovat účast na Zimním půlmaratonu ve Stolových horách a právě v horách jsem nechala své srdce. Pokud jde o můj sportovní rozvoj, mám stále plnou hlavu nápadů. V soukromí se snažím skloubit rodinný život, profesionální práci, sportovní vášeň a provozování svého profilu na Instagramu jako @lazy.fighter.
Dámské běžecké boty Nike, Hoka, New Balance, adidas a mnoho dalších:
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.