Dějiny kozaček. Jak se pánská obuv stala neoddělitelnou součástí dámského šatníku?

1 min.

Kozačky patří k nejoblíbenějším dámským zimním botám. Jsou teplé, pohodlné a navíc vypadají skvěle. Věděli jste, že jejich začátky sahají do 17. století a ženy je začaly nosit asi před přibližně 60 lety? V tom čase se měnila nejen jejich forma, ale i funkce.

Jak se vojenská obuv dostala do dámského šatníku?

Krátké dějiny dámských kozaček

Zatím co sandály zná lidstvo více jak 4 tisíce let, první zmínka o kozačkách pochází ze 17. století, patří proto k relativně mladým modelům. Už sám původ jejich názvu poukazuje na původní funkci těchto bot. Pochází z tureckého jazyka a označuje strážce. Kožené, odolné, vhodné do náročného terénu, s vysokým svrškem sahajícím nad koleno, byly neoddělitelnou součástí oblečení vojáků. A právě odtud pochází jiný pojem, který označuje vysoké kozačky – kozačky ve vojenském stylu. Takovou obuv nosili v té době ve východní části Evropy Sarmati, tedy představitelé šlechty.

Víte, že…?

Vojenské kozačky měly v 17. století žlutou barvu.

Svou zásluhu na zvyšování popularity klasických kozaček mělo i jezdectví. Kozačky na podpatku, vysokém několik centimetrů, měly zabezpečit optimální oporu chodidla v třmeni. Tyto boty, i když nepatřily k těm nejlevnějším, se staly symbolem společenského postavení a v čase vojny je nosili velitelé vojenských útvarů s vyšší hodností. V té době se poprvé objevily na nohou žen, ale pouze v roli praktické obuvi, která ulehčovala pohyb po různém terénu.

11947

Líbí se Vám béžové mušketýrky? Vyberte si model, který se Vám bude hodit nejvíc.

První kroky dámských kozaček

Tento typ obuvi se stal módním prvkem až v 60. letech 20. století spolu s příchodem revoluce ve společnosti. Dámy začaly nosit krátké sukně a některé prvky inspirované pánským šatníkem, s kalhotami a kozačkami na čele. Fanynkou takových bot byla i tehdejší první dáma Jackie Kennedyová. Ve vysokých kozačkách se objevovala nejen na jezdecké dráze.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post

Skutečný boom těchto kozaček v dámské módě propukl až v 90. letech. Začaly se objevovat různé materiály, barvy a střihy. Velké oblíbenosti se těšily dlouhé kozačky nad kolena, modely na vysokém podpatku a také mimo jiné díky popovým hvězdám – bílé kozačky, které jsou módní i během této sezóny!

Jak nosit kozačky v dámském provedení?

V současnosti jde nejen o praktickou, ale i o mimořádně módní obuv. Dámské zimní kozačky jsou v současnosti téměř povinnou součástí zimního outfitu. Elegantní kožené dámské kozačky budou skvělým doplňkem formálního oblečení a semišové kozačky budou zase skvělou volbou pro každodenní nošení. Tato obuv je výborným řešením nejen na zimu. Pomocí nich vytvoříte originální outfit i v jarním nebo letním období! Objevte široký výběr dámských kozaček na eobuv.cz a přesvědčte se, že jsou to boty ideální pro Vás.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít