Dětská letní obuv – najděte lehký a flexibilní model pro pohodlí vašeho dítěte

3 min.

Koupě dětských bot je tak trochu věda. Máte je koupit větší, že do nich dítě doroste, nebo naopak akorát, aby se naučilo správně chodit? Je vhodnější měkká nebo tvrdá podrážka? Na základní otázky ohledně dětských bot se vám pokusí odpovědět náš článek.

Jaká by měla být dětská letní obuv?

Jednoznačně prodyšná. V tuto chvíli jde stranou móda a na scénu nastupuje zdraví vašeho dítěte. Ať už zvolíte botičky kožené nebo ze směsi materiálů, vždy byste měli dbát na to, aby umělé části bot byly podšité látkou a boty byly dostatečně prodyšné, aby mohly pot odvádět ven. Podšití látkou zase zajistí, že látka zachytí pot z nohou a dodá botičkám komfort a pohodlí, které děti při svých prvních krůčcích potřebují. Vaše ratolest pak může v horkém letním dni vyjít bez ponožek a přesto budou její nohy v pohodlí a suchu.

Ideální dětské boty na léto jsou sandály, boty s průstřihy, a ideálně z přírodních materiálů. Pokud ale máte doma předškoláka, rozhodně nevolte mokasíny či pantofle. Dítě do předškolního věku by mělo mít jednoznačně botu kotníčkovou se zpevněnou patou, a navíc velmi dobře stažitelnou přes nárt a kotník. Zajistíte tak stabilitu nohy a předejdete zraněním, která by se mohla stát v případě, že dítě ještě nemá dokonalý balanc při chůzi.

U starších dětí pak můžete volit i typy bot, které by si vybral dospělý. Mokasíny, balerínky pro slečny, nazouváky a sandály, na výběr máte nepřeberné množství druhů a stylů bot. Nehledě k tomu, že starší děti mají už mnohdy jasnou představu o tom, jaké boty se jim líbí, jaký styl chtějí nosit a identifikují se se svým idolem, ať už jím je filmová nebo hudební hvězda. I u starších dětí ale raději volte přírodní materiály, aby v nich mohla noha dýchat a prostřihy nebo podšívka mohly efektivně odvádět přebytečnou vlhkost.

Nicméně známým faktem je, že dětem rostou velmi rychle nohy, a jsou schopny vystřídat za jeden rok i několik párů bot s různou velikostí. Pokud kupujete své ratolesti boty větší s tím, že „do nich doroste“, berte ohled i na bezpečnost. Vybírejte takové boty, které mají možnost pohrát si formou zavazování nebo zapínání s šířkou nohy, a boty by neměly být větší než o jedno číslo. Dítě ve větších botách nedokáže vždy odhadnout vzdálenost a nejen, že jsou pak boty okopané, ale vystavuje své dítě možnosti častějších úrazů.

Jaká by měla být dětská letní obuv?

Lehká, prodyšná, pružná – ideální dětská obuv na léto

Boty pro děti na léto jsou kapitolou sama pro sebe. A čím je dítě menší, tím je výběr správné obuvi složitější a náročnější. Každopádně pokud vybíráte botky pro nejmenší, zkuste jednoduchý test kvality bot: Zkuste botu ohnout tak, aby se její špička dotýkala paty. Pokud se bota ohne snadno a tam, kde i vy ohýbáte nohu při došlapu, podrážka je dostatečně pružná, sáhli jste pro správném modelu. Pokud podrážka ohnout nejde, nebo jen velmi těžko, budou boty pro malé dítě nepohodlné a v podstatě i nebezpečné, protože získá špatné návyky a držení těla.

Druhým testem je zkusit zkroutit botu do spirály. Opět, pokud to jde snadno, máte správnou podrážku. Lehké dětské boty na léto pro nejmenší by měly svou funkcí podporovat ohebnost nožiček.

Dalším kritériem je výběr materiálu. Obecně platí – čím méně plastu, tím lépe. Plast není prodyšný a dítě pak se zpocenou nožičkou může mít otlačeniny, puchýře anebo vyrážky. Látkové boty, popřípadě botky s příměsí prodyšných materiál jako je GORE TEX dokáží odvádět vlhkost a noha vašeho dítěte pak je v suchu. A to doslova.

Lehká, prodyšná, pružná – ideální dětská obuv na léto

Dětská horská obuv na léto – jak vybrat stabilní a pohodlný model pro vaše dítě?

Zapomeňte na tenisky, do hor byste měli mít letní horské boty pro děti. Tam, kde se dá očekávat náročnější terén nemusí obyčejné kecky nebo tenisky stačit. Rychle se promočí, nemají stabilní podrážku a nepodrží kotník v případě, že vaše dítě špatně došlápne.

Boty do hor jsou obvykle prodyšné a tvořené ze směsi materiálů, které jsou lehčí než boty pro dospělého. Děti nemají tak velký svalový tonus, takže čím těžší boty pořídíte, tím hůře se jim v nich bude chodit. A rodinný výlet se pak může nejen pro dítě, ale i pro vás hotovou noční můrou. A navíc, takové boty se pak dají efektivně využít také jako podzimní nebo zimní boty ve městě.

Letní trekové boty pro děti – ideální volba pro outdoorové aktivity

Trekové letní boty pro děti mají svá specifika. Začneme od podrážky. Je výraznější než u tenisek, takže bota dobře drží a neklouže v náročnějším terénu. Už jen tím předejdete mnoha zraněním. Vybírejte tedy boty s výrazným vzorem podrážky.

Jsou šity z prodyšných materiálů, jako je GORE-TEX, který je nepromokavý, takže vaše dítě zůstane v suchu i po pochodu v dešti, nebo v mokré trávě. A nejčastěji jsou kotníkové boty, což zajistí stabilní kotník a předejde zraněním. Dobré dětské trekové boty nejsou luxus, ale nezbytnost.

Dětská klínová obuv na léto – stylová a módní pro ty nejmenší

Pokud u svého nejmenšího bojujete s plochými nohami nebo se zdravotními problémy, měla by vás zaujmout dětská klínová obuv na léto. Je velmi pohodlná a dodává noze potřebný komfort i při dlouhodobém nošení. Vyznačují se tím, že patní část boty je mírně zvýšená – na klínku a vnitřek je anatomicky tvarovaný, což zabraňuje vzniku plochých nohou.

Na tento typ vnitřku byty si obvykle musí dítě chvíli zvykat, a jeho noha se musí přizpůsobit správnému tvaru. Je vhodné tedy klínové nebo ortopedické boty dávat dítěti postupně, aby se noha „aklimatizovala“. Výhodou je, že pokud si jednou dítě na klínovou obuv zvykne, bude mu připadat opora nohy přirozená. Díky tomu se může vyřešit mnoho zdravotních obtíží. A to nejen ploché nohy, ale také třeba svalová dysbalance či špatné držení těla.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít