Dětské boty na běhání – jaké vybrat pro nejmenší běžce?

3 min.

Pokud zrovna tápete v tom, jaké boty vybrat pro vašeho mladého běžce, přečtěte si pár tipů, které vám výběr a následně koupi běžeckých bot usnadní. Nákup bot pro děti a volba jejich správné velikosti bývá obvykle oříškem – ani v případě bot na běhání to není jinak. Na co si dát při výběru bot na běhání pozor, jaké vlastnosti by měly splňovat, a proč by děti vlastně měly běhat v botách určených speciálně na běh? Zjistěte s námi, jaké běžecké boty by neměly chybět v botníku vaší ratolesti.

Proč by děti měly obouvat speciální běžecké boty?

Dětské nohy si vyžadují péči – stojí na nich váha celého těla a jejich správný vývoj je stěžejní pro vývoj chůze, běhu nebo stability těla. Děti by tak měly obouvat botu, která bude co nejlehčí a nejohebnější, a to proto, že v dětském věku slouží boty především jako ochrana nohy před zraněním. U větších dětí, nebo u dětí s větší hmotností, je na místě pořídit boty s odpružením a tlumením. Flexibilní a měkké boty ale nestačí – neméně důležité je totiž vybrat správnou velikost, což může být mnohdy oříškem. Boty by neměly být ani příliš volné, ani příliš těsné – oba dva extrémy totiž mohou noze spíše škodit, sport navíc značně znepříjemní a běh tak může být pro děti rázem spíše nepříjemnou činností. Krčení prstů v případě běhu v příliš velkých botách může podpořit vznik bolesti kotníků a otlaků na ploskách chodidel. Pokud tak sháníte běžecké boty pro vašeho mladého běžce, dbejte na správných výběr velikosti. Poté je na místě dítěti obout boty ověřeného výrobce, který dbá na další pravidla, jež mají splňovat právě běžecké boty. Mezi kvalitní obuv, která nabízí noze dostatečnou oporu i komfort při běhu nebo chůzi, patří třeba boty značky Reebok, adidas nebo PUMA. Bát se u těchto značek s dlouhou historií a množstvím spokojených zákazníků nemusíte ani použitých materiálů. Ty přispějí tomu, aby se noha zbytečně nepotila nebo neodírala o tvrdé látky. Zatímco při výběru běžeckých bot pro dospělé často rozdělujeme i několik jejich typů, pokud koupíte univerzální tréninkové modely, vyhovíte potřebám většiny dětí, které zatím neuběhnou tolik kilometrů. Obecně ale platí, že boty určené pro běhání dětí, by neměly obsahovat žádné výztuhy nebo opory. Není také vhodné snažit se za každou cenu na botách pro děti ušetřit – dopad špatně zvolené boty na vývoj nohy je totiž markantní. 

Proč by děti měly obouvat speciální běžecké boty?

Jak vybrat správné běžecké boty pro děti?

Tápete při výběru bot na běhání pro vaše dítko? Není divu, výběr bot ty nejmenší je obvykle mnohem složitější, než vybírat boty pro nás dospělé. Pokud jde o boty, ve kterých má dítě navíc běhat, je na místě při výběru zpozornět a vědět, jaká pravidla by dětské běžecké boty měly splňovat. Nesprávný vývoj nohy má totiž často na svědomí právě špatně zvolená obuv – při běhu je navíc na pohybový aparát kladena těžší zátěž, proto je třeba vybrat takové, které nebudou mít negativní dopad na vývoj nohy vašeho dítěte. Při výběru dětských bot na běhání je více než kdy jindy nevhodné myslet si, že do nesprávně zvolené velikosti dítě doroste. Správně zvolené běžecké boty by totiž měly především odpovídat správné velikosti nohy vašeho dítěte. Abyste si byli jisti velikostí i přes různá dostupná číslování, ideální bude obkreslit na papír nohu vašeho dítěte, změřit nákres a připočíst k číslu zhruba 12 mm. Zatímco příliš malé boty by nohy mohly deformovat, běh v příliš velkých botách má za následek nepřirozené zapírání prstů, které následně vede k bolestem kotníku i lýtek. Pokud nakupujete on-line, nechte dítě, aby se v botě doma chvíli prošlo. Podobně postupujte i v prodejně. I ono samo totiž může prozradit, zda je bota vhodná – musí se v ní cítit pohodlně a nic by ho nemělo nikde tlačit. Často věnujeme přílišnou pozornost i nízkým cenám – v případě bot obecně ale není vhodné při jejich pořizování příliš šetřit. U bot určených k běhání to platí stejně tak. Následky, které má na svědomí špatně zvolená obuv, mohou mít větší či menší dopad na vývoj dítěte, proto je vhodné vybírat boty pečlivě a s rozmyslem.

Jak vybrat správné běžecké boty pro děti?

Co by měly poskytnout dětské běžecké boty?

Boty na běhání pro děti i pro dospělé mají spoustu společného. Měly by být komfortní, prodyšné a padnoucí na nohu běžce. Dětské běžecké boty by měly noze pomoci cítit se při rychlé chůzi nebo běhu jako v bavlnce. Měli byste tak brát, stejně jako při výběru běžných bot, zřetel především na jejich správnou velikost. Ta je totiž pro následné pohodlí a funkčnost při nošení a běhání stěžejní. Dětská noha se vyvíjí zhruba do 4,5 let, kdy bota slouží především jako její ochrana před zraněním. I poté je ale třeba volit takovou obuv, která bude co nejměkčí, flexibilní a bez zbytečných výztuh. Ty malá nožka nepotřebuje, naopak by jí mohly uškodit. Při výběru běžeckých bot pro děti je dobré vsadit na tradiční značky sportovní obuvi, které ví, co mají takové boty splňovat, a co je naopak u dětských bot zbytečné. V neposlední řadě je ale také na místě zkoušet, zkoušet a znovu zkoušet. Nechte proto vaši ratolest, ať obě boty obuje, a vyloučí tak případné tlačení nebo jiné nepříjemnosti, které by běh i chůzi jen pořádně zkomplikovaly. Důvodem, proč vybírat kvalitní sportovní boty a nenechat se zlákat nízkou cenou bot, které dost možná nesplňují pravidla pro dětské běžecké boty, je především péče o zdravý vývoj nohy dítěte. Příliš tvrdé a neohebné boty by mohly mít za následek negativní dopad na podélné i příčné klenby, noze navíc nebudou svědčit ani po stránce komfortu. Otlaky a puchýře mohou navíc hodně rychle zkazit dětskou radost a nadšení ze sportování. I když bývá investice do bot vyšší, na pravidelné běhání by zkrátka děti měly obouvat boty určené výhradně pro běh. Pokud jste tak zjistili, že sportovní boty, ve kterých vaše dítě běhá, nejsou zrovna vhodné k tomuto populárnímu sportu, využití určitě najdou i k jiným příležitostem – do posilovny, na procházky, či mohou sloužit jako klasická volnočasová obuv. Za správně zvolené boty určené přímo na běhání vám totiž vaše ratolest jednou bezesporu poděkuje.

Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Dámské černé tenisky, new balance, Pánská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Crocs, kufr, Kabelky Nobo, válenky, adidas boty