Druhy sportovních bot. Podívejte se jaké modely si můžete vybrat na běhání, tenis nebo do posilovny.

2 min.

Mnoho sportovních disciplín můžete dělat bez ohledu na roční období nebo věk. Každý z nich však pro Vás stanoví odlišné požadavky a s tím Vám může pomoct dobře vybraná obuv. Poznejte základní druhy sportovních bot a také se dozvíte, na co si dávat pozor při nákupu.

V dobrých sportovních botách se můžete cítit nejen pohodlně, ale především se můžete bezpečně těšit Vaší oblíbenou aktivitou.

Běžecké boty – jaké si vybrat?

Běžecká obuv musí být hlavně pohodlná. Boty určené pro tento druh aktivity by měly být trochu volnější než ty, které nosíte každý den. Nejlépe kdyby zůstalo v botě asi 0,5 cm až 1 cm volného místa. Nechoďte hlavně do žádných krajností a nekupujte si příliš velké boty, které budou zároveň moc široké.

Dalším aspektem je správně vybraná obuv dle tvaru Vašeho chodidla, ale nemyslíme tím teď pouze výběr vhodné velikosti. Jedná se o způsob jakým se Vaše chodidlo pohybuje při kontaktu se zemí – to určuje zda máte neutrální chodidlo nebo supinační a pronační. V našem dalším článku najdete trochu praktických rad, ohledně toho jak vybrat správný model dle Vašeho chodidla.

Velmi důležité je také vybrat správné boty podle typu povrchu. Na tvrdých površích, které dominují hlavně ve městech se budou skvěle hodit měkké modely s hrubší a pružnější podrážkou. Zato při běhání po lesních stezkách se budou lépe hodit terénní boty s vytouplejším povrchem podrážky, který Vám bude zaručovat lepší přilnavost k podloží.

9459

Dámské běžecké boty byste měly vybírat podle velikosti a typu chodidla, ale také dle povrchu na kterém budete trénovat.

Dobré boty na fitness, tedy jaké?

Lehké a prodyšné – to patří mezi nejdůležitější vlastnosti jaké by měly mít boty na fitness. Vyčnívají mezi nimi modely, které jsou vyrobeny z prodyšného materiálu, který odvádí vlhkost a nedochází tedy k přehřátí chodidla.

Velmi důležitá je také protiskluzová podrážka, které Vám zaručí správnou přilnavost k povrchu dokonce v průběhu cvičení na kluzkých parketách. Při výběru obuvi na fitness je dobré se rozhodnout pro model, který dobře amortizuje otřesy. Například takový, který má gelový nebo vzduchový balónek v podrážce.

Rada experta

Při hledání bot na fitness bude skvělou volbou model s vložkou Ortholite, která je vyrobena z polyuretanové pěny (otevřené struktury buněk). Tato konstrukce poskytne vložce pružnost, lehkost a prodyšnost. Umožňuje tak volný průtok ovzduší a odvádí nadměrné teplo nebo vlhkost.

Boty do posilovny – které jsou nejlepší?

Boty do posilovny by měly být pokud možno pevné a odolné – skvěle se bude hodit model s pevnějším svrškem. Díky tomu Vám bude poskytovat ochranu kloubů a jejich správnou stabilizaci a také zmenšuje možnost zranění. Zvláště pokud se jedná o cvičení s těžkými činkami. Při koupi bot do posilovny si všimněte podrážky – nejlépe by bylo, kdyby byla tvrdá, hrubší a ne příliš flexibilní. Ve zkoušce obstojí také model s vyvýšenou podrážkou na patě, která slouží k lehčímu udržení rovnováhy.

Tenisové boty – na co si dávat pozor?

Tenis je dynamickou hrou, která vyžaduje rychlý pohyb a neustálou změnu směru. Boty, které jsou vyrobeny pro praktikování této disciplíny, musí především dobře stabilizovat chodidlo a amortizovat otřesy. Před koupí je důležité vědět, že druhy povrchů na kterých budete nejčastěji hrát jsou: tvrdý, antukový nebo travnatý.

9460

Stabilizace chodidel a amortizace otřesů – to jsou nejdůležitější funkce, které musí splnit dobré tenisové boty.

Tenisové boty na tvrdý povrch mají pevný svršek a podrážku, jsou vybaveny různými amortizačními systémy a mají elastické drážky. Jejich výhodou je fakt, že v nich můžete hrát také na antukovém nebo travnatém povrchu. Pokud tedy hledáte univerzální tenisové boty, rozhodně budou optimálním výběrem.

Jste fanouškem Rafaela Nadala a stejně jako on rádi hrajete na antuce? Tenisové boty, které jsou vyrobené s myšlenkou na trénink na antukových kurtech, mají charakteristickou podrážku – ta zajišťuje přilnavost a přitom nesbírá hodně antuky a je velmi snadné ji vyčistit. A možná se nejlépe cítíte stejně jako Roger Federer na trávě? Hledejte poté boty s více hladkou podrážkou, která má gumové hrbolky.

Běhání, fitness, posilovna nebo tenis? Bez ohledu na to jaká disciplína sportu je Vašim koníčkem, ve Vašem šatníku by neměly chybět správně vybrané boty. Na eobuv.cz najdete módní sportovní boty dámské a pánské, ve kterých si zajistíte pohodlí, úroveň a bezpečí!

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!