Věděli jste, že kultovní žabky Havaianas nevznikly ve Vietnamu, ani na Havajských ostrovech, ale… v Jižní Americe? Vděčíme za to hlavně Brazilcům, díky kterým známe podobu těchto bot – lehké a vyrobené z gumy pantofle na měkké podrážce. Poznejte blíže historii těchto ideálních bot vhodných hlavně na léto!

První žabky brazilského výrobce byly dostupné pouze v barvě bílé nebo modré.

Zrození značky Havaianas

První pár žabek Havaianas byl vyroben v roce 1962. Tvar bot byl inspirován japonskými sandály zori. K jejich výrobě nebyly použity žádné stonky rýže, ale guma – tak, aby obuv lépe vyhovovala brazilským atmosférickým podmínkám. Aby vzdali hold původnímu vzoru, podrážka obuvi Havaianas měla charakteristickou texturu připomínající zrnko rýže.

O dva roky později téměř všichni brazilští pracovníci měli své vlastní žabky značky Havaianas. Zajímavé je to, že v prvních letech podnikání byly prodávány z dodávek, které jezdily po celém kraji. V roce 1966 nastal v historii značky Havaianas velký průlom – její majitel Alpargatas obdržel patent na produkci gumových žabek.

View this post on Instagram

Oi pessoal, a gente aqui de novo! Todo mundo continua bem? Família e amigos? E aquela tia distante? Liga pra ela. Ela também tá nervosa com tudo isso. Faz um carinho. Faz ela sorrir. #FicaDica Se você não tem uma tia distante: mostre esse carinho para algum profissional de saúde que você conheça ou dê um sorriso especial para o caixa do supermercado que tá lá, firme e forte na linha de frente pra você poder ter leite em casa. Ele ou ela vão adorar. A gente garante! 🙂 Aqui do nosso lado, passamos o dia ontem lendo as mensagens de vocês. Que delícia saber que vocês estão bem, mesmo que ansiosos ou preocupados, mas mais importante pra nós foi saber que estão se cuidando. Enquanto vocês se cuidam aí, o time Havaianas continua dando passos para ajudar como pode. Fechamos os nossos escritórios, central de atendimento do SAC e lojas próprias. Nas fábricas e centros de distribuição, alteramos as jornadas de trabalho e implementamos medidas de proteção adicionais, para manter todo mundo seguro. Além disso, já estamos adaptando as nossas linhas de produção para a fabricação de produtos específicos para profissionais da saúde, como jalecos e calçados e, através do @institutoalpargatas vamos doar 100 mil pares de Havaianas para as comunidades ao redor de nossas fábricas. Estamos aqui, tentando ao máximo nos colocar no lugar de vocês. O time Havaianas chama isso carinhosamente de "vestir as sandálias dos outros" e esse é o nosso exercício de empatia; pensar em como o outro está se sentindo e tentar ajudar de alguma forma. Por aqui, podemos apoiar com mensagens de carinho, mas pelo Brasil, vamos fazer isso através de ações como as descritas acima. Afinal de contas #EmpatiaGeraEmpatia 😉

A post shared by Havaianas (@havaianas) on

Ikona brazilského stylu

Do roku 1969 jste si mohli koupit pouze modré nebo bílé žabky Havaianas. Avšak kvůli výrobní chybě, byly vyrobeny žabky v zelené barvě, které se také dočkaly velké oblíbenosti. To otevřelo cestu ke vzniku modelů i v jiných barvách.

V 80.letech byly žabky Havaianas už tolik oblíbené, že je nosil skoro každý z Brazílie. Tyto nenápadné pantofle se staly neoddělitelným prvkem stylu původem z jihoamerické země. V dalším desetiletí značka začala experimentovat trochu s designem pantoflí. V roce 1995 vytvořili první pár obuvi s podrážkou zdobenou potiskem – byl to květ ibišku.

Víte, že…?

Jeden z charakteristických znaků žabek Havaianas – vlajka Brazílie na jednom z pásků – byla přidána teprve v roce 1998, při příležitosti mistrovství světa ve fotbale, během kterých byla Brazílie favoritem.

Globální expanze žabek Havaianas

Model Havaianas Brasil se rychle stal objektem touhy nejen pro vlastní obyvatele. Chtěli je mít také obyvatelé Evropy, Jižní Ameriky nebo Asie. Toto dává značce příležitost expandovat do jiných zemí. V roce 1999 žabky Havaianas můžete už koupit ve Španělsku, Portugalsku, Itálii, Francii, Anglii, USA, Dominikánské republice a Japonsku. Dnes si můžete produkty značky koupit v 60 zemích po celém světě. Žabky nejsou jedinými produkty v portfoliu brazilské společnosti – spolu s jejich vývojem se na trhu začaly objevovat i klasické pantofle, sandály a dokonce sneakersy nebo kolekce oblečení.

Produkty značky Havaianas najdete také v eobuv! V našem obchodě na Vás čekají modely žabek (nejen ty) pro ženy, muže a děti.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít