Jak čistit bílé tenisky?

3 min.

Bílé tenisky jsou každou jarní a letní sezónu jedněmi z nejčastěji nošených bot díky své univerzálnosti – skvěle vypadají v dámské i pánské verzi, sedí ke kalhotám i k šatům. Aby stále vypadaly tak bezvadně, je třeba jim věnovat trochu péče a pozornosti. Jak tedy vyčistit bílé tenisky? Přečtěte si několik následujících rad a dozvíte se, jak teniskám vrátit zářivou bílou barvu.

Bílé tenisky jsou módní a hodí se ke všemu, proto by Vám určitě neměly chybět v botníku. Pokud jim věnujete dostatečnou péči, můžete je nosit po několik sezón.

Jak (a jestli) prát bílé tenisky v pračce?

Praní tenisek v pračce je dost kontroverzní téma. Některým se to povede, ale často se stává, že praní a především odstřeďování obuv poničí. Pokud je obuv z tkaného materiálu šitá a ne lepená, můžete zkusit boty prát v pračce. V případě lepených tenisek praní v pračce je velmi riskantní. Jak tedy šetrně prát bílé tenisky?

Vyjměte tkaničky – v pračce se mohou zamotat, lehce je vyperete ručně v mýdlovém roztoku.

Každou botu zvlášť vložte do pytlíku na praní, aby se obuv neponičila nárazy o buben.

Do pračky k botám přidejte k praní ještě něco měkkého, tak aby nárazy uvnitř pračky byly utlumeny. Použijte tekutý prací prostředek. Nepoužívejte bělidla ani aviváž.

Bílé tenisky perte v teplotě na 30 stupňů v krátkém programu bez odstřeďování.

Po vyjmutí z pračky do bot vložte zmačkané noviny a sušte při pokojové teplotě.

Co s koženou obuví? Kožené boty v pračce nikdy neperte – nenávratně by se poškodily!

6385

Tenisky Tommy Hilfiger Harlow 1D FM0FM00596

Jak vyčistit bílé plátěné tenisky?

Nejbezpečnější je ruční čištění. Jistě, zabere mnohem více času než praní v pračce, ale můžete si být jisti, že obuv se nezničí. Nejvhodnějším prostředkem pro čištění plátěných tenisek je tradiční mýdlo s jelenem. Vytvořte roztok mýdla a vody a v něm čistěte obuv měkkým kartáčem. Na eobuv najdete také speciální čistící pěny, šampony a spreje, které rychle oživí tkaný materiál a vrátí tak botám bílý odstín.

Bílé tenisky můžete vyčistit také domácím způsobem. Použijte jedlou sodu. Jak vyčistit bílé tenisky sodou? Můžete ji smíchat s prostředkem na mytí nádobí, octem nebo peroxidem vodíku v poměru 1:1. Směs by měla mít hustou konzistenci. Naneste ji na zubní kartáček a čistěte zašpiněná místa, poté boty opláchněte vodou. Více domácích způsobů a rad se dozvíte z článku o tom, jak čistit bílé tenisky Converse.

Jak čistit bílé kožené tenisky?

I když tenisky jsou nejčastěji vyráběny z textilních materiálu, některé varianty tenisek jsou z lícové kůže nebo semiše. Kožené tenisky vypadají skvěle, ale zaslouží si o to větší péči. Textilní materiály lehce vyčistíte hadříkem nebo kartáčkem namočeným ve vodě s mýdlem. Pro čištění kožených tenisek jsou zapotřebí pasty a krémy určené pro koženou obuv – sáhněte pro bezbarvé varianty, kterými boty vyčistíte i ošetříte najednou. Více rad na téma péče o kožené boty najdete v článku „Jak čistit koženou obuv”.

Jakým způsobem čistit bílé tenisky v semišové úpravě? V případě hrubého semišového materiálu nenechávejte skvrny zaschnout a čistěte je na sucho pomocí měkkého kartáčku a speciálního gumového kartáčku určeného na nubuk. Na větší skvrny použijte čistící spreje nebo pěny, které také kůži oživí a impregnují. Pokud hledáte domácí způsoby na údržbu bílých semišových tenisek, podívejte se na naše články o tom, jak čistit semišové materiály a nubuk.

Pozor na slunce

Nechat bílé tenisky sušit na slunci není nejlepší nápad, může to způsobit žloutnutí materiálu nebo pryžové podrážky. Pokud se tak již stalo, jak tedy odstranit tyto nechtěné skvrny? Dá se je odstranit jen těžko, ale můžete zkusit použít na ně směs jedlé sody a peroxidu vodíku. Hutnou směs naneste na materiál a nechte zaschnout. Pak kartáčkem jemně odstraňte zaschnutou pastu. Obuv nikdy nesušte na přímém slunci.

Můžete zkusit také bezpečnější a jednodušší metodu. Když boty umyjete a vysušíte , obalte celou botu vlhkým toaletním papírem. Na vrstvu vlhkého papíru přidejte další vrstvu pro změnu suchého toaletního papíru. Takto obalenou botu nechte sušit 24 hodin. Papír by měl vsáknout žluté skvrny z textilního materiálu.

Upozornění!

V případě, že všechny zmíněné metody selžou, je možné použití bělidla. Pokud se ale dobře z materiálu nevypláchne, chlor může urychlit vznik nových skvrn.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Pamatujte!

Praní obuvi v pračce může znamenat ztrátu nároku na reklamaci v záruční lhůtě. Myslete prosím na tuto skutečnost předtím, než se rozhodnete prát obuv v pračce.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít