Je téměř jisté, že ve skříni máte minimálně jeden pár kožených bot. Nosíte je po celý rok, proto je zde otázka: jak je čistit? Přece každý chce mít boty vypadající co nejlépe. Jak je tedy vrátit do původního stavu?

Podívejte se, jak bezpečně vyčistit obuv z klasické světlé kůže – uvnitř i zevnitř.

Jak čistit koženou obuv – univerzální způsoby

Čištění kožené obuvi vyžaduje pečlivost a pravidelnost, je ale třeba vědět jak na to. V případě čištění kožených bot v klasických barvách, nejlepší budou univerzální metody, pro něž budou zapotřebí prostředky, které běžně najdete v domácnosti:

Základní metoda to je ometení bot měkkým kartáčem. Následně navhlčete hadřík ve vodě s mýdlem a jemně odstraňujte nečistoty. Poté boty přetřete hadříkem namočeným pouze ve vodě, odstraňte zbytky mýdla a nechte boty vyschnout.

Tip módního experta!

Pro čištění kožených bot bude nejlepší flanelový hadřík – flanelová vlákna jsou jemnější pro kožený povrch.

Pokud tato metoda nepomůže, zkuste jeden z následujících způsobů.

Zašpinění na kožených botech, zvláště těch z tmavé kůže, můžete odstranit díky vnitřní strany banánové slupky. Potřete ní zašpiněná místa a následně dočistěte vlhkým hadříkem.

Když funguje banán, co třeba vyzkoušet bramboru? Překrojte syrovou bramboru na půl a vnitřní stranou potřete špinavá místa na kožených botech – šťáva z brambor absorbuje špínu. Tento způsob funguje jen v případě, že již dříve odstraníte větší zašpinění, takové jako bláto. Pro dokončení odstraňování skvrn za pomocí brambory, vytřete botu do sucha hadříkem.

Pro čištění kožené obuvi můžete použít také odlakovač. Naneste odlakovač na nehty na vatový tampón a odstraňujte ním místa s usazenou špínou. Následně boty dočistěte vlhkým hadříkem a nechte vyschnout.

Pokud chcete mít jistotu, že dbáte o svou obuv pečlivě, pořiďte si jeden ze speciálních přípravků určených pro čištění bot. Profesionální obchody, takové jako je eobuv.cz, mají bohatý sortiment různých druhů prostředků pro čištění obuvi a také celé sady s kartáčemi a hadříky.

Jak čistit koženou obuv ze světlé kůže?

6326

Když čistíte boty z tmavé nebo barevné kůže, může dojít ke změně odstínu. V případě světlé kůže je možné její nežádoucí obarvení. Pokud přemýšlíte, jak vyčistit světlé kožené boty bezpečnou metodou, přečtěte si několik rad, jak na to:

Pro čištění světlé kožené obuvi použijte vlhký, nejlépe flanelový hadřík, který namočíte místo ve vodě – v mléce.

Pokud Vám záleží na ještě lepším bělícím účinku, přidejte do mléka lžičku citronové šťávy a v tomto roztoku namočte hadřík, vyždímejte a čistěte ním boty.

Díky odlakovači na nehty lehce vyčistíte světlé okraje podešve kožených bot.

Upozornění!

Pamatujte, že čištění bot tímto způsobem vyžaduje posléze vhodnou impregnaci vosky nebo prostředkem na tukové bázi.

Po čištění můžete světlé kožené boty potřít krémovým odličovacím prostředkem.

Jak vyčistit kožené boty zevnitř?

Osvěžení kožených bot zevnitř je stejně důležité, jako čištění svrchní části. Boty z kůže více absorbují vodu a pot. Několik jednoduchých pravidel, jak čistit boty uvnitř, zachovat svěžest a zabránit rozvoji nepříjemných pachů a plísní:

Nejříve boty řádně vyvětrejte. Nechte je v dobře ventilovaném místě bez dosahu přímého slunce.

Snažte se nenosit stejné boty každý den, jen tak je můžete správně vyvětrat.

Domácím způsobem na vyvětrání nepříjemného zápachu je vložit do bot ponožku naplněnou stelivem pro kočky. Stelivo velmi dobře absorbuje pachy, proto stejně dosáhnete pohlcení pachů i uvnitř boty.

Pokud chcete zamezit barvení ponožek uvnitř boty, nastříkejte dovnitř lak na vlasy a nechte vyschnout.

Pro osvěžení obuvi zevnitř můžete použít také speciální dezodorační přípravky, které najdete v nabídce internetového obchodu eobuv.cz.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Pamatujte!

Praní obuvi v pračce může znamenat ztrátu nároku na reklamaci v záruční lhůtě. Myslete prosím na tuto skutečnost předtím, než se rozhodnete prát obuv v pračce.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít