Jak čistit semiš? Kompletní průvodce

2 min.
V tomto článku:

Semišové boty, kabelka nebo rukavice jsou velmi elegantní doplňky, je ale zapotřebí o ně správně pečovat aby Vám vydržely krásné co nejdéle. Jak správně čistit semiš? Jak tento materiál čistit od bláta nebo posypové soli? Z článku se dozvíte, jak čistit semišové výrobky, aby zachovaly svůj původní vzhled na dlouho.

Pro čištění semiše platí jedno důležité pravidlo – šetrnost. V žádném případě výrobky ze semišové kůže neperte v pračce nebo nesušte na topení! Sáhněte po speciální přípravky určené na čištění semiše nebo použijte některý z domácích způsobů.

Semišová kůže nemá ráda vlhkost, proto nejlepší bude čištění na sucho. Rozhodně nepoužívejte kartáč s tvrdými štětinami! Pořiďte si pro tento účel speciální kartáčky pro údržbu semiše. Mají měkké štětiny a proto jemně odstraní nečistoty a prach z vláken a vyhladí je. Některé mají na druhé straně gumový kartáček, který pomůže odstranit skvrny ze semiše. Ćistící gumu na semiš můžete koupit také zvlášť.

Víte, že…?

Větší, suché nečistoty odstraňujte z bot ihned po návratu domů. Jak vyčistit semišovou obuv z bláta? Počkejte, až bláto vyschne, lehce je pak dostanete z choulostivého materiálu. Promočenou obuv nikdy nesušte fénem nebo na topení! Vhodnější je vložit zmačkané noviny dovnitř bot a nechat volně uschnout.

Čištění semiše není jednoduché – nejlépe bude pořídit si speciální přípravky určené na semiš a nubuk. Jsou to jemné pěny a spreje, které dokážou odstranit nečistoty a přitom pečují o kůži.

Je to nejlepší způsob jak vyčistit světlé semišové boty, které se při kontaktu s vodou mohou odbarvit. Přípravky nejen čistí, ale také osvěžují barvu kůže. Pamatujte, že před čištěním semišových bot speciálními přípravky, nejdříve z nich odstraňte prach a nečistoty pomocí kartáčku nebo gumy.

Pokud nechcete investovat do těchto přípravků, zkuste čistit semišovou obuv s pomocí běžně dostupných produktů, které najdete v každé domácnosti. Zvažte, jestli opravdu použití domácího způsobu je vhodné, v první řadě doporučujeme použít speciální přípravky na semiš. Zde popíšeme několik způsobů, jak na domácí čištění semišové obuvi.

6292

Kartáček na zuby a stírací guma. Pokud nemáte po ruce speciální kartáčky nebo gumy na nubuk, sáhněte po kartáček na zuby s měkkými štětinami a tradiční bílou stírací gumu a jemně čistěte zašpiněný povrch.

Kuchyňský ocet. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1, v roztoku namočte měkký hadřík a lehce ním čistěte špinavá místa. Později vytřete obuv hadříkem namočeným ve vodě a nechte vyschnout.

Mléko a jedlá soda. Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici mléka. V roztoku namočte hadřík a přiložte na několik sekund na skvrny. Nakonec vytřete místo suchým hadříkem. Pro světlou semišovou kůži je vhodné použít k odstraňování skvrn pouze samotné mléko ohřáté do teploty kolem 40 stupňů.

Chlebová kůrka. Ano, to je také jeden ze způsobů jak vyčistit semiš! Skvěle se hodí na menší skvrny a funguje na podobném principu jako guma. Nejlépe pokud je chleba již trochu suchý – např. po 2 dnech. K čištění používejte jen bílou, vnitřní stranu kůrky.

Voda. Jak vyčistit semišové boty od posypové soli? Jednoduše vodou! Navlhčete vodou papírový ručník a přiložte na stopy od soli. Velmi dobře si s nevzhlednými skvrnami od soli poradí také guma na nubuk nebo ta stírací.

Mouka a talk. Mastné skvrny na semiši? Zkuste je poprášit moukou nebo talkem a nechat působit několik hodin. Následně prášek odstraňte a boty vykartáčujte měkkým kartáčem. Tento způsob je také vhodný, pokud chcete uspíšit schnutí promočených bot.

Přemýšlíte nad koupí krásných semišových polokozaček nebo lodiček, ale obáváte se, že semiš je náročný na údržbu? Zbytečně! Teď již víte jakými způsoby čistit semišovou obuv tak, aby Vám vydržela v původní podobě celá léta.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Dámská obuv Skechers, basketbalové boty, Peněženky Tommy Hilfiger, Dámská obuv Salomon, Kabelky Nobo, dámské zimní boty s kožíškem, dámská kabelka, adidas Stan Smith, superfit, air force 1, kosmetická taštička, boty adidas, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Kabelky Liu Jo, kšiltovka, adidas superstar, adidas terrex, guess crossbody, Dámská obuv Guess, primigi goretex, batoh dámský, Kabelky Guess, Kabelky Tommy Hilfiger, Kabelky Michael Kors, adidas boty, kufr, válenky, lasocki, Dámské černé tenisky, Dámské bílé sneakersy