Semiš nebo jinak velur, to je elegantní materiál vyžadující zvláštní péči – ví o tom každý, kdo má doma alespoň jeden pár bot z tohoto materiálu. Jak pečovat o semišovou obuv a doplňky, aby nepromokly a vypadaly stále jako nové? Odpověď na tuto otázku najdete v následujících řádcích.

Předcházet je lépe nežli léčit – toto rčení je velmi pravdivé rovněž v případě semišového materiálu. Vždy během nákupu semišové obuvi nebo doplňků nezapomeňte koupit také speciální přípravky určené na údržbu semišové kůže.

Jak správně pečovat o semišovou obuv?

Ještě předtím než ve svých nových semišových polokozačkách vyjdete ven, použijte na boty impregnační přípravek, který je chrání před vlhkostí. Tento materiál je náchylný k znečištěním a promoknutí – zvláště na podzim a v zimě. Semiš – jak o něj pečovat, aby vydržel co nejdéle?

Za prvé, když boty vyzujete, nedávejte je ihned do botníku či skříně. Nejdříve je očistěte z nanesených nečistot pomocí speciálního kartáčku určeného pro semiš. O tom jak čistit semišovou obuv se dočtete v jiném článku.

Pokud vydatně sněží nebo prší, zvolte lépe jinou obuv – vlhké počasí je příliš velké riziko pro choulostivý semiš. Také své semišové boty nevystavujte působení slunečních paprsků, je možná změna barvy a vytvoření skvrn. Pamatujte také používat výrobky určené pouze pro nubuk a semiš, nikdy nepoužívejte preparáty určené pro hladké lícové usně. Mohlo by dojít k narušení struktury semišové kůže. Na trhu existuje mnoho výrobků určených speciálně pro údržbu semišové kůže, které zachovají elasticitu kůže a osvěží barvu obuvi. Skvěle si také poradí s nečistotami.

 Jak chránit semišovou obuv?

Impregnace je nedílnou součástí péče o obuv. Impregnační přípravek nanášejte vždy na pečlivě vyčištěné boty a pravidelně tuto činnost opakujte.

6377

Semišové lodičky Sergio Bardi SB-13-07-000250 

Nejvíce univerzální impregnátory jsou ve spreji. Nezmění strukturu kůže a přitom dokonale ochrání před nepříznivými vlivy počasí. Ještě vyšší voděodolnost dosáhnete díky voskům. Ty se hodí například pro trekingovou obuv. Je to volba pro ty, kteří více hledí na funkčnost obuvi nežli na její vzhled, protože vosky mohou změnit strukturu semišové kůže a zmenšit její prodyšnost.

Jak impregnovat semiš? Především velmi pečlivě – naneste prostředek na nejvíce namáhaná místa jako jsou švy, přední část obuvi a jazyk. Impregnátory ve spreji používejte v dobře větrané místnosti. Nanášejte impregnátor ve spreji ze vzdálenosti 15cm, nechte vyschnout a hotovo!

Upozornění!

Semiš je velmi jemná kůže, proto nikdy – nejen po impregnaci- nesušte obuv vysoušečem vlasů, nedávejte boty na topení nebo na přímé slunce.

Péče o semišovou obuv vyžaduje trochu času, není to ale tak komplikované. Stačí pár speciálních produktů, díky nimž obuvi zajistíte trvalou ochranu a bude Vám sloužit několik sezón.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít