Rozhodli jste se investovat do vysněných značkových tenisek, ale máte strach, že narazíte na falzifikát? Stále totiž platí, že nejkopírovanější značky bot, jsou právě ty nejprodávanější. Své by o tom mohly vyprávět například značky Nike nebo Adidas. Jak se tomuto módnímu faux pas vyhnout a co dělat pokud už nějaký fejk doma máte? Máme pro vás 4+1 jednu radu navíc, jak padělek poznat už na míle daleko.

Místo nákupu

Nikoho snad nepřekvapí, že tržnice s nízkým cenami jsou místy, kde na originál nenarazíte, ač byste se kvůli lákavé ceně snažili sebevíc. Sázkou na jistotu bohužel nejsou ani dnes tolik oblíbené eshopy. Platí zde pravidlo “důvěřuj, ale prověřuj”. Pokud tedy nezamíříte do kamenné oficiální prodejny výrobce a volíte nákup zboží online, nakupujte buď přímo v eshopu dané značky. Bezpečná varianta je i nákup u prodejce, který sice nabízí více značek, ale je ověřený. Zkuste si tedy najít recenze ostatních nakupujících na eshopu a nebo zkuste zjistit, zda má daný eshop některou ze známek důvěry, například certifikaci APEK (Asociace pro elektronickou komerci).

Cena

Jak už bylo zmíněno, při nákupu značkové obuvi musíme většinou počítat s tím, že si za ni připlatíme. Jak se říká “za kvalitu se platí”. Prvním varováním je příliš nízká cena obuvi a to zvláště u luxusních značek. Cenová hladina padělku se sice nemusí od originálu příliš lišit, pokud je ovšem ale cena diametrálně odlišná od ostatních prodejců, je zde vysoká šance, že se nejedná o originál. Především totiž zmiňované luxusní značky používají dražší certifikované materiály, které není možné získat levněji. Před nákup si tedy udělejte malý průzkum toho, za jaké ceny vybranou obuv nabízí jiné prodejny, eventuálně eshopy, ať víte, co očekávat.

Kvalita a zpracování

I padělatelé si dávají čím dál víc záležet a vyrábějí stále dokonalejší napodobeniny značkových originálů. V tomto případě je pak velmi obtížné rozeznat fejk od originálu. Zaměřte se tedy na detaily a snažte se zachytit připadné nedokonalosti. Značkový prodejci dbají na kvalitu, proto buďte ostražití objevíte-li trčící nitě, špatně umístěné štítky, křivé švy apod. Na odlišnosti v logu značky či na překlepy v jejím názvu snad není potřeba upozorňovat. Dalším pomocníkem při výběru originálu může být i to, že se podíváte i na barevné varianty, která nabízí oficiální web. Jiný odstín nemusí tak být známkou jedinečnosti, ale spíše padělku.

Balení

Nezaměřujte svoji pozornost pouze na samotné boty.Už i “pouhé” balení vám může napovědět, zda se jedná o originál či nikoliv. Dohledejte si, jak má správně krabice od vašich vytoužených bot vypadat. Etiketa by měla obsahovat čárový kód, velikost, sériové číslo, značku, název modelu a colorway. Jakákoliv odchylka zvyšuje šanci toho, že v rukou nedržíte originál.

Padělek už doma máte. Co teď?

Ani v takovém případě se nemusíte smířit s tím, že jste vyhodili peníze za něco, co ve skutečnosti takovou cenu nemá.

  1. Nákup přes internet v sobě nepopiratelně skrývá výhodu možnosti vrácení zboží do 14 dnů od vašeho nešťastného nákupu a to bez udání důvodu vrácení. Pokud ještě uvedete jako důvod odstoupení od kupní smlouvy “dodaní padělku” (tedy něčeho, co vy sami jste si vědomě neobjednali), prodejce ponese náklady na přepravu k vám i nazpět.
  1. Při nákupu v kamenné prodejně máte dvě možnosti jak problém řešit. Buď si zvolíte variantu výměny za originál nebo odstoupíte od smlouvy, necháte si vrátit peníze a vyhnete se tak následnému doufání, že jste nyní už snad konečně dostali od prodejce boty, za které jste zaplatili.

Autor

Redakce