Zima je pro boty obdobím plným výzev. Nízké teploty, sníh, sůl, louže nebo bláto mají nepříznivý vliv na jejich vzhled, ale především na jejich stav. Právě od něj ve velké míře závisí, zda bude obuv splňovat svou funkci. Jak tedy připravit boty na zimu?

Většinou nestačí vytáhnout boty z krabice či skříně. Zjistěte, jak připravit oblíbený pár bot tak, aby vám zajistil teplo a ochranu před vlhkostí během celé zimy.

Zhodnoťte celkový stav obuvi

Prvním krokem je celkové zhodnocení stavu bot. Podívejte se, zda na podrážce nejsou viditelné stopy po poškození, případně zda zipy fungují správně. Zaměřte se i na svrchní materiál bot – neměli byste na nich pozorovat žádné poškození, zejména na místech, kde se obuv ohýbá.

Stav bot je třeba zhodnotit nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pokud chceme boty dobře připravit na zimu, měli bychom zvážit i výměnu vložek. Můžete se rozhodnout pro zateplené vložky, které chodidlo izolují od podrážky nebo takové, které umožňují chodidlu optimální cirkulaci vzduchu uvnitř boty. Pokud přesto cítíte z bot nepříjemný zápach, přečtěte si náš článek o tom, jak vyčistit a osvěžit obuv zevnitř.

Čištění obuvi před zimou

Pokud stav bot nevzbuzuje žádné pochybnosti, můžete přejít k další fázi, tedy k jejich čištění. Ideální je použít speciální přípravky určené pro materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny. Každý typ kůže se totiž vyznačuje jinými vlastnostmi a vyžaduje proto jinou péči.

7586

Pastování kožené obuvi

Důležitou fází příprav na nejchladnější období roku je použití správného přípravku pro pastování bot – a týká se to i nově zakoupených párů. Tato činnost, často nepříliš oblíbená, má podstatný vliv na vzhled obuvi. Díky ní se kůže stává elastičtější a vyživená, ale především tato činnost navrací původní estetické vlastnosti. Ba co víc, pravidelným pastováním bot zvyšujeme voděodolnost kůže proti nepříznivým faktorům počasí.

Tip experta

V případě promáčení kožených bot neodkládejte jejich čištění. Odstraňte nečistoty a po jejich vysušení je důkladně nakrémujte. Nikdy nekrémujte mokré boty – riskujete tak poškození materiálu.

Akce impregnace!

Vyčištěné a osvěžené boty jsou připraveny pro další fázi ošetřování, tedy impregnaci. Zde nám poslouží speciální impregnační přípravky, které jsou obyčejně dostupné ve formě spreje nebo krému. Nezapomínejte, že podobně jako v případě přípravků na čištění a krémování, by měly být přizpůsobeny konkrétnímu typu materiálu.

Díky takovému postupu budou boty dobře zabezpečené před promočením, nečistotami a poškozením způsobeným například posypovou solí a jinými nepříznivými faktory. Nezapomeňte své boty impregnovat ještě před jejich prvním použitím a následně po každém čištění.

Autor

Ewa Majchrzak

Mám ráda casual styl a tenisky. V mém šatníku převažuje bílá, černá a pastelové odstíny. Moje hobby jsou plavání, tenis a skandinávské kriminálky. Jsem hrdou majitelkou kočky Apostrofa.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít