Mohou mít mnoho tváří – formalní, ležérní a dokonce sportovní. Univerzální a módní bez ohledu na měnící se trendy, jsou baleríny považovány za jeden z nejdůležitějších a povinných modelů obuvi, který by se měl najít v každém dámském šatníku. A co je také velmi důležité – jsou pohodlné. K milovnicím balerín patří například takové hvězdy jako Brigitte Bardot a Audrey Hepburn.

Jak můžete snadno uhodnout, historie tohoto střihu je neoddělitelně spjata s klasickým tancem.

Baletky a baleríny

Někdy se stává, že definice slov „baletky” a „baleríny” je zaměňována – ve skutečnosti každé z těch slov označuje jiný model obuvi. První model byl ještě navržen v XVIII. věku jako jevištní boty, nošené baletkami. Mezi jejich charakteristické rysy patřilo to, že boty byly navrženy tak, aby co nejlépe seděly na nohou tanečnic a byly lehké, díky čemuž se mohly snadno pohybovat.

Na přelomu XVIII. a XIX. věku baletky změnily tyto jednoduché boty na pointy. Obvykle vyrobené z plátna, nahoře pokryté saténem a s vázanými stužkami kolem kotníku. Obuv byla také vybavená dřevěnou destičkou na konci špičky. Jediným cílem bylo to, aby se baletky snadněji a déle udržely na špičkách palců.

Víte, že…?

Jako první na pointách tančila italská baletka Maria Taglioni.

Z tanečního parketu na… pláž

Baletky a pointy se ještě v XIX. věku staly elementem šatníků tanečníků vystupujících na Broadway. V druhé polovině tohoto století otevřel malou dílnu kolem Metropolitan Opera v New Yorku, italský imigrant Salvatore Capezio, který se specializuje na šití a opravu těchto bot. Čím dál tím častěji se k němu do dílny chodily dívat hvězdy tance a produkty ševce se staly oblíbené i mimo taneční branži. Inspirován baletkami Capezio vyrábí podobné boty, ale vhodné pro každodenní nošení – s tuhou podrážkou a bez zpevněné špičky. První baleríny měly stále stužky kolem kotníků přesně podle vzoru bot, jaké nosili tanečníci.

9302

Baleríny Quazi

Nový vynález Capezia si rychle získal sympatie žen, které rády nosily baleríny na každodenní procházky. V 30.letech se nosily také na pláž. V roce 1940 se tato nenápadná obuv objevila i na obálce časopisu „Vogue” – ale jen jako perfektní doplněk do plavek. Jejich oblíbenost dokonce vydržela i během II. světové války. Všechno díky tomu, že proces výroby byl jednoduchý a byly použity levné materiály.

A Bůh stvořil baleríny

Baleríny byly stejně oblíbené jak v Americe, tak v Evropě. Na starém kontinentu, konkrétně ve Francii se v jejich výrobě specializovala Rose Repetto. Do jejího studia v roce 1957 přišla Brigitte Bardot se speciální objednávkou – vytvoření balerín s kulatou špičkou a jemnou mašlí nahoře špičky. Právě v takových botech vystoupila francouzská herečka ve filmu „A Bůh stvořil ženu”:

Vlastně v 50.letech byly baleríny na vrcholu své popularity. Nosily je nejen filmové hvězdy (kromě Bardot tento střih milovaly i Audrey Hepburn nebo Marilyn Monroe), ale také mladí té doby. Mladé ženy nespokojené s konzumerismem propagovaným přes Západ odhodily elegantní pantofle ve prospěch pohodlných a praktických balerín. Jejich popularita pokračuje dodnes – boty jsou módní každou sezónu! Takže pokud ještě nemáte své baleríny, podívejte se na náš široký výběr dostupný na eobuv. Určitě si vyberete takové, které se budou hodit pro každou příležitost!

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít