“Jízda na kole ze mě dělá nejšťastnějšího člověka na světě” – říkával britský silniční cyklista Mark Cavendish. Pokud jste již objevili radost ve sportu nebo jste jeho horlivými nadšenci, možná si kladete otázku, jaké boty budou nejlepší volbou na kolo. Všechny milovníky cyklistiky proto zveme na malou lekci!

Boty na kolo, jak dámské tak pánské, by měly zajišťovat především pohodlí a bezpečnost. Než se rozhodnete pro konkrétní model, přečtěte si pár ověřených tipů!

Vybírejte s rozumem! Vlastnosti vhodné obuvi pro cyklistiku

Pokud přemýšlíte nad vlastnostmi cyklistických bot, zohledněte pět klíčových parametrů:

  • způsob zavazování (upevnění) obuvi – klasické tkaničky se v tomto případě neosvědčí. Mohou se totiž dostat do ráfků kol a následně způsobit úraz. Mnohem lepší volbou budou modely na suchý zip nebo elastické šňůrky, které nevyžadují šněrování.

  • podrážka – měla by zajišťovat maximální přilnavost k pedálům. Tak, abyste měli jistotu, že při zdolávání dalších kilometrů (ať už za slunečného počasí, za deště nebo i sněhu a bláta) noha z pedálu nesklouzne. Kromě podrážky hraje důležitou roli i stélka. Vložky vyrobené z pružné pěny (např. v technologii EVA) zaručí optimální tlumení nárazů.

  • materiál – důležitým aspektem při výběru bot na kolo je jejich prodyšnost. Optimální cirkulaci vzduchu zajistí síťované materiály redukující pocení nohou, čímž se zároveň snižuje riziko vzniku otlaků. Pokud se však chystáte na kolo v zimním období, rozhodněte se pro boty s větší odolností proti pronikání vody, např. s voděodolnou membránou.

8723

Sportovní obuv s elastickými tkaničkami má podstatný vliv na bezpečí během jízdy.

  • Svršek – abyste předešli vzniku otlaků a odřenin, dbejte na to, aby byla zadní část boty vykrojená pod úrovní kotníku. Vysoká trekingová obuv není pro cyklistiku vhodná.

  • Stélka – splňuje množství důležitých funkcí! Má zajistit maximální komfort a hygienu chodidel při provádění fyzické aktivity a zároveň redukovat otřesy

Tip experta

Optimálně tvarovaná vložka zohledňuje přirozené fyziologické vyklenutí chodidla, čímž předchází vzniku deformací.

Trekingová obuv na kolo. Pro speciální disciplíny!

Trekingová outdoorová obuv se osvědčí během jízdy v horském terénu. Kromě toho, při sesednutí z kola můžete klidně pokračovat v chůzi po turistickém chodníku. Hrubší členitá podrážka vám usnadní našlapování na pedály, což má podstatný vliv i na komfort a rychlost jízdy. Kromě toho, trekingová obuv je vybavena membránou, která chrání před vlhkostí či blátem.

8724

Trekingovou obuv vhodnou pro cyklistiku – pro dámy a pány najdete v internetovém obchodě eobuv.cz

Více o vlastnostech trekingových bot jsme psali také v tomto článku na našem blogu.

Při výběru trekingových bot na kolo myslete na vlastní bezpečnost. Nezapomínejte, čím lepší příprava, tím lepší výsledky! Jak říkával italský silniční cyklista Marco Pantani, “cyklistika je jednou z nejtěžších disciplín, proto je třeba věnovat dostatek času samotné přípravě”.

Autor

Agnieszka Bednarek

Jsem estétka a nadšenkyně nekonvenčních spojení a outfitů s martenskami. Řídím se heslem Salvadora Dalího − „základem všech vítězství je…oděv!”. Zajímám se o tajemství navrhování módy. Definuji to, co není zdefinováno. Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít