Léto, slunce, hory. Turistické výlety k létu bezesporu patří. Jak ale vybrat správné pohorky, které budou pohodlné a zajistí potřebnou oporu během výšlapu? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Pomůžeme Vám vybrat správné trekové boty, ve kterých v bezpečí projdete každou trasu až do cíle.

Letní treková obuv – jak je to s přilnavostí k povrchu?

I když v létě jsou horské výpravy ne tolik namáhavé jako v zimě, není radno podcenit proměnlivý terén. I v létě je velmi důležitá přilnavost boty k povrchu. Na hory nejsou vhodné boty s celkově plochou podrážkou, ty se hodí pouze na asfaltové cesty. U trekových bot je důležité vroubkování podrážky. Letní treková obuv by měla mít podrážku dobře profilovanou a s vroubkováním, které usnadní chůzi po členitém terénu. Velmi důležitá je přilnavost na vlhkých místech jako je bláto nebo kameny a štěrk po dešti. Hluboké vroubkování mají boty určené do vysokých hor. Pro nižší polohy jsou určeny boty se středním vzorkem podrážky.

Důležitý je také materiál, ze kterého je vyrobena podešev. Nejlepší je ta vyrobena ze směsi pryže a syntetických materiálů. Gumové podešvi jsou známé svou dobrou přilnavostí, ale rychle se opotřebí – zvláště na tvrdém a ostrém povrchu. Příměs syntetického materiálu má za úkol přidat na odolnosti podešvi. Elasticita obuvi by měla být vybrána s ohledem na místa, ve kterých se budete pohybovat. Tvrdší typ podešve vyberte na členitý, skalnatý terén. Pro běžné horské stezky bude vhodná střední až měkká podešev.

6362

Dobrá volba pro letní vycházky do hor je treková obuv ECCO Aspina GORE-TEX 83851357066

Letní treková obuv – nízká nebo kotníková?

Další dilema spojené s výběrem vhodné horké obuvi je výška boty. Nízké nebo kotníkové. Podívejte se na několik věcí, na které je třeba brát ohled.

Víte, že…

Při výběru letních trekových bot věnujte pozornost hmotnosti boty. Nízké varianty by měly vážit kolem 300-400 g, kotníkové– 500-600 g. Těžší obuv je vhodná pouze do vysokých hor nebo na zimu, v létě těžká bota příliš zatěžuje chodidlo.

Prodyšnost versus voděodolnost

Jiný aspekt, na který je třeba brát ohled při koupi trekové obuvi je prodyšnost. Vše závisí na počasí. Pokud je teplé počasí a možnost dešťových přeháněk je nízká, budou vhodné boty kožené. Je to prodyšný materiál, který zajistí chodidlům pohodlí i během vysokých teplot.

Pokud je možnost proměnlivého počasí, mrholení nebo deště – zvolte obuv s vodotěsnou membránou. Pamatujte, že tato membrána snižuje celkovou prodyšnost obuvi.

Hledáte boty „dva v jednom”? Experti doporučují obuv s membránou Gore-Tex, která spojuje voděodolnost, větruvzdornost a dobrou prodyšnost. Úspěšně odvádí vlhkost zevnitř boty díky vnitřní „ponožce” vyrobené z membrány.

Nyní již víte co vzít v potaz během nákupu trekové obuvi. Teď už jen zbývá najít vhodný model! Eobuv Vám nabízí nejen široký výběr trekové obuvi pro všechny, ale také možnost 30-denní lhůty na vrácení zboží zdarma.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít