Jak vybrat trekové boty? Průvodce pro začátečníky.

2 min.

Treking to je často spojován s vysokohorskou pěší turistikou v poměrně nepřístupném terénu, ale může to být také trek, neboli vícedenní túra spojená s bivakováním. V každém případě jde o namáhavý sport, proto je zapotřebí kvalitní obuvi určené speciálně pro tyto náročné podmínky.

Vhodná treková obuv by Vás měla chránit před různými atmosférickými vlivy a také zabránit zranění. Jaké trekové boty tedy zvolit?

Jak vybrat vhodnou trekingovou obuv?

Pokud s tímto typem turistiky teprve začínáte, pamatujte na jedno pravidlo: neřiďte se Vaší obvyklou velikostí bot. Trekingová obuv by měla být o něco větší než délka chodidla, protože na trek nosíte hrubší, sportovní ponožku a také zde hraje roli délka fyzické aktivity, během níž noha trochu oteče. Těsné boty – to je postrach všech dlouhých výprav po horách.

Při nákupu trekingové obuvi vezměte v potaz délku vnitřní stélky, k ní připočtěte 1-1,5 cm pro svobodu chodidla uvnitř boty.

Na léto i na zimu

6358

Hledáte trekovou obuv? Doporučujeme model Saint Moritz Gtx Wmn GORE-TEX 264051-1157

Materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny, má být přizpůsobený ročnímu období během pobytu v horách. Během letního období, kdy počasí není tolik proměnlivé zvolte koženou trekingovou obuv. Zajišťuje potřebnou ventilaci při vyšších teplotách a je odolná, přírodní kůži také snadno vyčistíte. U kožené obuvi je nutno dávat pozor na promoknutí. Přírodní kůže není voděodolný materiál.

V podzimním a zimním období a také do deštivého počasí doporučujeme obuv s voděodolnou membránou. Tato vrstva chrání botu před promočením a také zajišťuje odvádění vlhkosti zevnitř boty. I když jde o membránu bránící průniku vlhkosti, nezapomeňte na důkladnou impregnaci – zde najdete speciální přípravky, které prodlouží odolnost Vašich bot.

Na výběr máte mnoho modelů trekingové obuvi – nízké nebo kotníkové varianty. Výběr závisí podle toho, jakou plánujete trasu. Kotníková obuv je pro dlouhé a náročné trasy nejvhodnější – fixuje a zatepluje kotník. Taková obuv je vhodná také pro zimní období nebo do vlhkého terénu. Nízká trekingová obuv se hodí na léto a ne tolik členité trasy.

Jak na zavazování trekové obuvi?

Může to vypadat jednoduše, ale zavazování trekových bot má velký význam na Vaše pohodlí během výšlapu. Většina modelů trekingové obuvi je vybavena háčky, které usnadňují zavazování a upevnění boty kolem kotníku. Tkaničky musí být maximálně natažené aby kotník byl pevně fixován a stabilizován proti nárazům. Pevnost zavazování regulujte podle náročnosti terénu:

Víte, že…

Pro strmé stoupání jsou nejlepší boty, jejichž vázání tkaniček se začíná co nejblíže úrovně prstů – toto zajišťuje velmi dobrou stabilitu. Pokud Vás trekové boty tlačí v oblasti prstů, zkuste přední část vázání povolit, nebo přemístěte tkaničky na druhou řadu kovových oček a odtud začněte se šněrováním.

Již víte jak vybrat správnou velikost, výšku a typ obuvi a také jak je správně zavázat? Teď již můžete směle vyrazit na trekovou výpravu. Stačí najít vhodný model v široké nabídce trekingové obuvi. Pokud Vám boty nebudou sedět, žádný strach – nabízíme 30 denní lhůtu na vrácení zboží zdarma.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít