Vždy nám záleží na vzhledu a aby náš outfit vypadal dokonale. Boty čistíme, impregnujeme, staráme se aby vypadaly jako nové, často ale zapomínáme o údržbě vnitřku obuvi. Jak je tedy správně čistit, zbavit se nepříjemného zápachu a celkově obuv osvěžit? Jak čistit vložky do bot? Vše se dozvíte v tomto článku.

I když nechodíte ve stejných botách dennodenně, Vaše chodidla se v každé obuvi trochu potí a vnitřek boty se časem opotřebí. Proto z hygienických důvodů byste měli věnovat péči svým botám také zevnitř.

Jak čistit obuv zevnitř?

Nejcitlivější na nečistoty jsou vložky do bot a vnitřní stélka, především v letním období, kdy boty obouváme na bosé nohy. Nečistoty z nohou se lehce přenesou dovnitř obuvi a zanechají stopy. Pokud je obuv z lehkého tkaného materiálu, snadno můžete nečistoty odstranit houbičkou nebo hadříkem namočeným do roztoku vody a jemného mýdla.

Jak vyčistit obuv s použitím jedlé sody? Vyjměte vnitřní stélku, pokud je vyjímatelná a vložky do bot, následně vše ručně vyperte v jemném pracím prostředku s přidáním lžičky jedlé sody. Pokud vnitřní stélka se nedá vyjmout, namočte v roztoku mýdla a jedlé sody kartáč nebo hadřík a vyčistěte vnitřek boty.

Zvláštní péči vyžaduje kožená obuv, jelikož kůže nemůže promoknout. Nejlépe, když vnitřek kožených bot budeme čistit jemně navlhčeným hadříkem – rozhodně ne pod tekoucí vodou! Pokud je kožená stélka velmi znečištěná, nejlepším řešením bude její výměna. Pořiďte si také speciální vložky s aktivním uhlím, které působí antibakteriálně a zamezují pocení, navíc také ochrání vnitřek boty před nečistotami. Pamatujte, že vložky do bot byste měli pravidelně měnit pokaždé, když uvidíte známky jejich opotřebení.

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z bot?

Stydíte se kvůli nepříjemnému zápachu sundávat boty na návštěvě u přátel? Není třeba – zbavit se ho je snadnější, než jste doposud mysleli! Nejúčinnějším způsobem bude pořídit pro tento účel speciální deodoranty do obuvi. Osvěžují vnitřek boty a zabraňují vzniku zápachu. V okamžiku se zbavíte této nepříjemnosti.

Existují nějaké domácí způsoby na odstranění zápachu z bot? Prvním je použití již výše zmíněné jedlé sody. Stačí posypat vnitřek obuvi jedlou sodou a nechat působit přes noc. Ráno prášek vysypte a vnitřek obuvi očistěte suchým hadříkem. Ještě lepší antibakteriální vlastnosti má směs sody s oxidem zinečnatým, kterou najdete v každé lékárně. Se směsí postupujte stejně jako v případě jedlé sody, nasypte ji dovnitř obuvi a nechte přes noc.

Se zápachy z obuvi si umí dobře poradit také ocet. Smíchejte jeden díl vody s jedním dílem octa a roztokem postříkejte vnitřek obuvi nebo lehce namočte vatu a vložte na několik desítek minut do obuvi. Následně počkejte až do uschnutí a hotovo.

Víte, že…?

Majitelé koček mohou pro odstranění nepříjemných pachů z obuvi použít….písek pro kočky, který skvěle pohlcuje pachy. Nasypte písek do ponožky, zavažte na uzel, vložte do boty a ponechte přes noc.

Domácí způsoby jak se zbavit zápachu z bot mohou být také s využitím jiných přírodních ingrediencí. Vše najdete v kuchyni a v lednici. První z nich je čaj. Několik suchých sáčků vložte do obuvi a ponechte na několik hodin – čaj úspěšně absorbuje zápach. Místo čajových sáčků můžete použít také slupku s oloupaného citrusového ovoce.

Nezapomínejte na řádnou péči o Vaše boty, díky ní Vám budou sloužit celá léta!

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít