READY FOR FESTIVAL SEASON ZJISTIT VÍCE


Jaké boty na kolo? Od výběru obuvi přes oblečení až po doplňky – radí odborník!

boty a oblečení na kolo

Chcete začít jezdit na kole, ale nemáte potřebné znalosti ani zkušenosti? Zajímá vás, jaké cyklistické boty, oblečení a doplňky vám umožní pohodlně a bezpečně šlapat do pedálů? Tento článek vznikl ve spolupráci s nezpochybnitelnou odbornicí a cyklistickou nadšenkyní Joannou Ślebodou. Přečtěte si, jak se připravit na cyklovýlet, abyste se vyhnuli nepohodlí a jízdu si naopak zpříjemnili.

Cyklistické oblečení by vám mělo zaručit pohodlí i bezpečnost. Sestavte si svůj cyklo-outfit společně s Joasia Cycling!

festival

Zajímá vás, jaká cyklistická obuv se nejlépe osvědčí? Nejlepší volbou jsou bezpochyby profesionální cyklistické boty, které díky suchým zipům poskytují dokonalé přizpůsobení, pohodlí a optimální tuhost díky ergonomickému designu podrážky. Pokud však nechcete do začátku tolik investovat, sáhněte po běžné sportovní obuvi a věnujte pozornost následujícím vlastnostem:

způsob zavazování (zapínání) boty – běžné tkaničky nebudou fungovat. Mohou se zachytit do řetězu a způsobit nehodu. Rozumnější volbou by byly suché zipy, elastické tkaničky, které není třeba zavazovat, nebo přezky.

podrážka – měla by zajistit maximální přilnavost k pedálu. Abyste měli jistotu, že vám noha během následujících kilometrů (ať už na slunci, v dešti nebo na sněhu) nebude klouzat. Kromě podrážky hraje důležitou roli také mezipodešev. Vyrobena z pružné pěny (např. technologií EVA) zaručí dostatečné odpružení.

materiál – důležitou otázkou při výběru obuvi pro cyklistiku je její správné odvětrávání. Proudění vzduchu zajistí síťované panely, které snižují pocení nohy, a tím snižují riziko odřenin. Pokud se však chystáte na cestu v zimě nebo v deštivém podzimu, volte obuv s vysokou odolností proti pronikání vody, např. s membránou.

svršek – abyste se vyhnuli odřeninám a otlakům, dbejte na to, aby zadní část boty sahala vždy pod kotník. V případě zranění nebo podvrtnutí se navíc boty s nízkým svrškem snáze vyzouvají.

stélka – má mnoho důležitých funkcí! Jejím úkolem je zajistit maximální pohodlí a hygienu nohou během fyzické námahy a také snížit otřesy.

Kromě otázky, které cyklistické boty budou dobrou volbou, musíme věnovat pozornost také výběru oblečení, helmy a doplňků. Zde přichází na pomoc naše odbornice Joanna Śleboda!

Joanna Śleboda
@lazy.fighter

Chceme-li začít pravidelně jezdit na kole, měli bychom především dbát na svou bezpečnost. Dobré kolo a přilba jsou základem! Bohužel si mnozí z nás myslí, že helma je zbytečná, zejména pokud nejezdíme příliš rychle nebo na dlouhé vzdálenosti. Je však třeba mít na paměti, že k pádu – s následkem bolestivého zranění – může dojít i při projížďce v místním parku. A statistiky jsou nemilosrdné: k většině úrazů dochází při jízdě na městských cyklostezkách.

Jak Joanna připomíná: cyklistická přilba je jediná věc, která nás při pádu může ochránit před zraněním hlavy. Na trhu je mnoho modelů, které jsou nejen estetické, ale také pohodlné a prodyšné. Dobrá přilba nemusí být těžká! Může vážit i do 250 g, což je méně než 3 tabulky čokolády! Tomuto parametru se vyplatí věnovat zvláštní pozornost. Lehká cyklistická přilba je na hlavě téměř nepostřehnutelná a nezatěžuje krk a ramena při dlouhé jízdě.

dámská černá helma na kolo
Joanna Sleboda radí, jakou cyklistickou helmu zvolit.

Druhým důležitým parametrem je počet větracích otvorů. Vzdušná přilba je užitečná zejména v horkých dnech, kdy umožňuje pokožce naší hlavy dýchat. V cyklistickém prostředí se přilba stala nepostradatelnou součástí cyklistického outfitu a jeho doplňkem. Když se řekne „cyklistický styl“, přilba v něm má klíčové místo.

Přilby se vyrábějí v různých velikostech, podle obvodu hlavy uživatelů. Dobré usazení navíc zajišťují nastavitelné krční řemínky a knoflík na zátylku, díky nimž přilba pevně sedí na hlavě a nesklouzává. Nezapomeňte, že přilba by měla chránit také čelo. Její přesunutí na zátylek může být sice pohodlné, ale v případě pádu vás plně neochrání.

Kdy vyměňujeme přilbu za novou?

Existují dvě situace, kdy je nutné přilbu vyměnit. První je náraz. Když spadneme a udeříme se hlavou o tvrdý povrch, musíme přilbu vyměnit. Bez ohledu na to, zda na jejím povrchu vidíme nějaké poškození, nebo se nám zdá nepoškozená. Naše hlava byla ochráněna, přilba splnila svůj účel, ale její konstrukce mohla být narušena a při dalším nárazu se může ukázat jako nepoužitelná nebo nám dokonce může uškodit.

jakou helmu na kolo
Jakou cyklistickou helmu zvolit?

Druhou situací je skončení doby trvanlivosti přilby. Ano, může se to zdát zvláštní, ale i přilby mají určitou dobu trvanlivosti. Životnost přilby je přibližně 3-5 let. Po uplynutí této doby materiály daného modelu vlivem slunečního záření nebo teplotních změn ztrácejí své vlastnosti. Každá přilba by měla mít na vnitřní straně nálepku s datem výroby a od tohoto data počítáme čas na výměnu.

Na jaře je ideální čas začít sportovat! Jízda na kole je skvělá forma aktivity – je to kontakt s přírodou, zlepšuje náladu a přináší uspokojení.

Jak říká náš cyklo nadšenec: to, co máme na sobě, nepochybně ovlivňuje naše pohodlí při jízdě. Pohodlí a funkčnost jsou klíčové pro oblečení, které si vybíráme pro jízdu na kole. Začínající cyklista by měl věnovat pozornost materiálům cyklistického oblečení. Je třeba si uvědomit, že při pohybu se naše tělo zahřívá a pokožka potřebuje vzdušné, rychleschnoucí materiály a pozice na kole vyžaduje oblečení, které nás nebude omezovat v pohybu.

dámský cyklistický dres
Joanna Śleboda navrhuje, jaké oblečení zvolit pro jízdu na kole.

Kraťasy na kolo – s vložkou, s kšandami, cyklistické…? Podívejte se na tipy!

Začněme u cyklistických kalhot, které vám mohou při špatném výběru vzít radost z jízdy. Zapomeňte na tuhé džíny, pokud tedy nemáte před sebou jen krátkou trasu, například do práce. Při jízdě na kole musíme udržovat určitou pozici, tělo je předkloněné, takže tradiční kalhoty nás mohou tlačit nebo dokonce řezat. Mnohem lepším nápadem jsou tepláky nebo legíny. Jsou vyrobeny z měkkých, pružných materiálů, takže nebudou tlačit ani omezovat v pohybu. Mezi šortkami pro ženy se stal velmi oblíbeným model „cyklistických šortek”, který získal svůj název od šortek používaných cyklisty (s tím rozdílem, že nemají tlumicí vložku).

dámské cyklistické šortky
Cyklistické šortky najdete v nabídce MODIVO. Joanna si vybrala dámské cyklistické šortky Craft.

Cyklistické šortky mají obvykle všitou vložku, jejímž hlavním účelem je tlumit otřesy, kterým je naše tělo vystaveno, když sedíme na sedle. To snižuje nepohodlí a omezuje odírání. Zpočátku nám takový kus oblečení může připadat zvláštní. Zvláště když máme co do činění s kraťasy, které mají také šle. Vložku však brzy oceníme, když se vzdálenosti, které překonáváme, stávají delšími a delšími (zejména s tvrdým sedlem a při jízdě na nerovném povrchu).

Proč mají cyklistické šortky kšandy?

Cyklistické šortky mají obvykle kšandy. K čemu slouží? Především zlepšují pohodlí při jízdě a zabraňují shrnování látky. Důležité: pod cyklistické šortky… nenosíme spodní prádlo. Vložka nebude plnit svou funkci, pokud mezi ní a naší pokožkou bude další vrstva materiálu. A co hůř: nošení spodního prádla může způsobit další otlaky nebo dokonce infekce. Mnoho vložek má antibakteriální vlastnosti a jsou vyrobeny z velmi jemných materiálů. Takové šortky je samozřejmě třeba po každé jízdě vyprat, nejlépe naruby.

A co kšandy? Jak je nosit? Pořadí je následující: šortky si oblékněte dříve než vršek. Kšandy se pak přetáhnou přes nahé tělo nebo přes podprsenku (u žen). Jediný problém nastává, když v nich jdete na toaletu (musíte se svléknout téměř do naha). Naštěstí jsou na trhu kraťasy, které kšandy nemají a nejsou v ničem horší než ty s kšandami. Je to věc osobních preferencí.

Pokud však nechcete nebo nepotřebujete cyklistické kraťasy s vložkou, můžete si vybrat z volnějších střihů, které se často používají při jízdě na horském kole. Takové šortky jsou vyrobeny z měkkých, pohodlných materiálů a jejich velkou výhodou je, že mají často kapsy na zip a můžete v nich pokračovat v túře pěšky.

Tričko na kolo – jaké je nejlepší?

Trička nebo mikiny na kolo mohou mít také různé podoby. Pokud s cyklistickým dobrodružstvím teprve začínáte, postačí vám jednoduchý sportovní dres. Nevybírejte si bavlněné modely, i když jde o měkký a přírodní materiál, rychle absorbuje pot, při pohybu vás neochladí a bohužel vypadá dost nevzhledně, když absorbuje vlhkost. Materiály sportovních dresů mají mnoho užitečných vlastností. Hlavní výhodou těchto látek je, že rychle schnou, nejsou na nich vidět skvrny od vlhkosti, a navíc máme při aktivitě pocit jemného ochlazování.

Prvním typem jsou přiléhavé cyklistické dresy, často s celopropínacím nebo ¾ zipem. Na zádech takových triček často najdete kapsy (obvykle tři). Do nich si můžete dát telefon, peněženku, klíče nebo malou svačinku. Popisované dresy mají střih přizpůsobený poloze, kterou zaujímáme při jízdě na kole, tj. přední část je kratší než zadní. Když si dres tohoto typu zkoušíte a postavíte se rovně, bude se vám zdát podivně krátký. Pak je dobré postavit se bokem k zrcadlu a mírně se předklonit, čímž nasimulujete polohu při jízdě na kole. Pak poznáte, zda oděv dobře sedí a je pohodlný.

Stejně jako u šortek máme samozřejmě na výběr i cyklistická trička volnějšího střihu. Často mají delší zadní díl a materiál na zádech je vyroben ze síťoviny, která zlepšuje větrání během jízdy.

Nezáleží jen na cyklistických botách a oblečení, neméně důležité jsou i cyklistické doplňky, o kterých vám více řekne naše odbornice Joanna Śleboda.

Jaké brýle na kolo?

Jsme již kompletně oblečeni a prakticky připraveni vyrazit. Na co ještě je dobré myslet? Určitě na brýle, protože naše oči potřebují neustálou ochranu. Při jízdě na kole může proud vzduchu oči dráždit a vysušovat (nemluvě o prachu ze vzduchu nebo všudypřítomném hmyzu). Pokud na to nedbáme, můžeme po jízdě pociťovat pálení a suchost očí.

oblečení a boty na kolo
Pánské a dámské cyklistické brýle ochrání vaše oči před náporem vzduchu a znečištěním.

Lidé, kteří nosí dioptrické brýle, již mají určitou ochranu, ale mnozí se rozhodnou používat kontaktní čočky a zakoupit si speciální brýle určené pro jízdu na kole. První charakteristickou vlastností cyklistických brýlí je, že mají velká skla. Často je v nich místo dvou čoček jedna široká. Je to právě proto, aby byly oči chráněny před náporem vzduchu a před různými nečistotami, které do nich mohou vletět.

Cyklistické brýle mají obvykle tónovaná skla pro jízdu ve slunečných dnech. Existují také modely s jen mírně zatmavenými skly pro jízdu ve dnech, kdy slunce příliš nesvítí. Při nákupu se vyplatí věnovat pozornost účelu jednotlivých modelů a tomu, zda mají UV filtr, který poskytne našim očím dodatečnou ochranu.

Jakou lahev na kolo?

Na kole je žízeň! Hydratace je důležitá, a když sportujeme, naše potřeba tekutin se zvyšuje. Naštěstí jsou naše kola vybavena košíky, do kterých můžeme lahev na vodu umístit. Při výběru lahve na kolo se nemusíme starat o to, zda se nám do košíku vejde. Existuje obecně platný standard, a pokud výrobce tvrdí, že je láhev určena na kolo, bude mít správný průměr.

lahev na kolo
Cyklistická láhev na vodu má standardní velikost.

Nejběžnější objem lahví je 500 ml, ale v jedné lahvi můžeme mít až 750 ml nápoje. Pokud se rozhodneme pro lahev a vezmeme si vlastní vodu z domova, ušetříme životní prostředí plastů a sebe výdajů. Lahve se navíc vyrábějí v mnoha krásných barvách, které mohou být dokonalým doplňkem našeho cyklistického stylingu!

Ponožky na kolo – jaké vybrat?

A když už jsme u těch barev, třešničkou na dortu našeho cyklistického outfitu jsou bezpochyby ponožky. Cyklistické ponožky jsou stejně jako zbytek našeho oblečení vyrobeny z rychleschnoucích materiálů. Naše nohy se v nich potí méně než v tradičních bavlněných modelech. Navíc jsou ušity tak, aby jemně obepínaly chodidlo a při jízdě se neshrnovaly.

Ledvinka pro jízdu na kole

Pokud se rozhodnete pro oblečení bez kapes, vyplatí se pořídit si praktickou ledvinku, do které si můžete dát telefon, doklady nebo klíče. Ledvinku jednoduše přesunete na záda, takže ani nebudete vědět, že ji máte. Vyhněte se však ledvinkám z kůže nebo její ekologické varianty. Záda se nám rychle zpotí tam, kde nám ledvinka bude přiléhat k tělu. Mnoho sportovních a outdoorových značek nabízí ledvinky různých velikostí: od maličkých až po poměrně velké, které mají dokonce speciální kapsu na lahev!

Jízdní kolo je úžasný stroj, který dokáže přinést spoustu radosti. Jezdím na něm od roku 2018 a přeji každému začínajícímu cyklistovi, aby v této činnosti našel svou novou vášeň, která neochabne po mnoho let. Kolo má schopnost zavést nás na neobyčejná místa, ukázat nám radost a krásu i při každodenních jízdách po vyšlapaných cestách. Bavte se tímto sportem, najděte si cestu k cyklistice a dovolte jí, aby vám přinesla spoustu radosti a pohody. Na shledanou na stezce!

Už víte, jakou cyklistickou obuv, oblečení a doplňky si vybrat? Doplňte svůj kompletní outfit s eobuv.cz a MODIVO.

Joanna Śleboda
Joanna Śleboda

Jsem vášnivá cyklistka od roku 2018. Věnuji se především tzv. romantické cyklistice – mým cílem je objevovat nová místa, fotografovat je a sbírat vzpomínky. Nevyhýbám se ani účasti ve sportovních soutěžích a nejvíce hrdá jsem na účast v Ultra Race Roztocze, kde jsem ujela 350 km a dojela do cíle jako čtvrtá žena. Mám chuť zúčastnit se dalších ultra závodů na vzdálenost 500 km. V listopadu 2022 jsem se opět pokusila skamarádit s běháním, tentokrát úspěšně! Za svůj dosavadní největší běžecký úspěch mohu považovat účast na Zimním půlmaratonu ve Stolových horách, a právě v horách jsem nechala své srdce. Pokud jde o můj sportovní rozvoj, mám stále plnou hlavu nápadů. V soukromí se snažím skloubit rodinný život, profesionální kariéru, sportovní vášeň a provozování svého profilu na Instagramu jako @lazy.fighter

Čtěte také >>> Jaké boty si pořídit na silniční a trailový běh? Začněte své sportovní dobrodružství!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
superfit, batoh dámský, Kabelky Michael Kors, basketbalové boty, new balance, pantofle, Peněženky Tommy Hilfiger, lasocki, dámská kabelka, nike air max 90, Dámská obuv Skechers, boty adidas, Dámské černé tenisky, Dámská obuv Crocs, kšiltovka, adidas Stan Smith, Černé dámské polokozačky, Dámská obuv Guess, kufr, salomon boty dámské, Kabelky Nobo, converse, Kabelky Liu Jo, air force 1, adidas terrex, Kabelky Guess, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Pánská obuv Geox, dámské zimní boty s kožíškem, Pánská obuv Tommy Hilfiger

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close