Fitness je typ fyzické aktivity, na kterou nepotřebujete drahou, specializovanou výbavu a tréninky můžete absolvovat i doma. Je však třeba se zaměřit na výběr vhodné obuvi. Podívejte se, jaké boty vybrat, aby vám aerobik, jóga či strečink přinesly ještě lepší efekty.

Přilnavost podrážky, amortizační systém a prodyšnost. Zjistěte, na co se zaměřit při hledání vhodné obuvi na fitness cvičení.

Potřebuji obuv na fitness?

Začneme od toho, že trénink fitness v libovolných modelech plátěných tenisek a sneakers na každodenní nošení může mít za následek zranění kolene či dokonce páteře. A protože v tomto případě – kromě oblečení nebo karimatky – nepotřebujete žádné speciální příslušenství, vyplatí se investovat do vhodných bot.

Proč je to tak důležité? Když trénujete a vaše chodidla se dotýkají podlahy, údery, které tělo zaznamenává, jsou přibližně třikrát větší než jeho hmotnost. Ve speciálních botách na fitness si zajistíte maximální bezpečnost, přilnavost k podloží a tlumení nárazů. A nezapomínejte, že bez ohledu na to, zda běháte, hrajete golf nebo cvičíte aerobik, k provádění každého sportu jsou potřeba speciální boty.

Víte, že…?

Začátky fitness sahají do 60. let minulého století a za jeho otce lze označit doktora Kennetha Coopera, který je tvůrcem aerobiku. O jeho velkou popularitu se však přičinila i herečka Jane Fondová.

 

Jaká obuv je ideální na fitness? S přilnavou podrážkou

Než se zaměříte na design bot na cvičení, ověřte, zda mají přilnavou podrážku s odolným dezénem. Kluzká podlaha jako např. parkety v kombinaci s nepřilnavou podrážkou může být příčinou úrazu. Některé modely bot na fitness mají na podrážce tzv. bod otáčení. Díky němu se pohyby charakteristické pro tento typ sportu jako: otáčení, dřepy či roznožování provádějí mnohem jednodušeji bez ztráty potřebné přilnavosti a opory při pohybu.

7946

Vyberte si některý z modelů fitness obuvi.

Jaká obuv na fitness trénink? S tvrdší podrážkou

Při cvičení fitness se často využívají např. činky, což ovlivňuje centrum rovnováhy. Pokud bude podrážka bot příliš měkká, můžete ztratit rovnováhu a spadnout.

Tip experta

Při výběru bot na fitness, je dobré rozhodnout se pro model s tkaničkami. Taková obuv zafixuje patu a zabrání tak zraněním kotníku a úrazům kolen.

Klíčové je dobré tlumení nárazů

Trénink fitness může zatížit klouby, proto je velmi důležité cvičit v botách, které dokáží zajistit optimální tlumení nárazů. Zaměřte se na to, zda má model, který jste si vybrali, zabudovaný gelový nebo vzduchový polštář. Při tréninku v takových botách chráníte své klouby

Tip experta

Amortizační systém v botách určených na fitness je obzvláště důležitý v případě osob s vyšší váhou. Čím více vážíte, tím větší pozornost věnujte tomuto aspektu, abyste se vyhnuli nepříjemným zraněním.

7947

Prodyšné a lehké boty na fitness

Během tréninků se potí celé tělo včetně chodidel. Proto je mimořádně důležité, aby byla obuv na fitness vyrobená z prodyšných materiálů. Množství sportovních značek využívá speciální síťovinu, která zlepšuje cirkulaci vzduchu. Díky tomu nedochází k pocení chodidel, což předchází tvorbě nepříjemného zápachu, ale i klouzání nohy v botě. Taková obuv se svrškem z moderních materiálů je často mnohem lehčí než modely s koženým svrškem, což má pozitivní vliv na efektivitu cvičení.

Věříme, že už víte, jaké boty zvolit na fitness. A v případě, že máte v oblibě spíše silová cvičení a hledáte vhodnou obuv, přečtěte si i náš další článek o vhodné obuvi do posilovny.

Autor

Patrycja Stasiak

Pravidelně sleduji módní trendy. Inspiruji se stylem Victorie Beckham a Carrie Bradshaw. V mém botníku najdete především kolekci lodiček a polokozaček. Mým dalším koníčkem po módě je make-up. Ráda také chodím na výlet do přírody a jezdím na kole.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít