Jaké tenisové boty si vybrat?

2 min.

Ještě před několika lety byl tenis považován za elitní sport, který si mohou dovolit pouze bohatí. Přesto v relativně krátkém čase se stal velmi oblíbenou disciplínou, která jak se nakonec ukázalo nemusí vytahovat všechny peníze z kapes a proto dnes chytá do ruky raketu čím dál tím víc osob. Nicméně samotná raketa Vám nebude stačit. Ve Vaší výbavě se musí nacházet i dobré tenisové boty. Jaké si vybrat?

Tenisová obuv by měla být pohodlná, stabilizovat a amortizovat chodidla. Velmi důležité je také, aby podrážka byla dobře dobrána a vhodná do druhu povrchu. Nevíte od čeho začít své hledání dobrý tenisových bot? Rádi Vám s tím pomůžeme!

Dobré tenisové boty, tedy jaké?

Jako každá sportovní obuv, tak i ta na tenis musí být především pohodlná. V tomto případě je velmi důležité vybrat ideálně sedící rozměr bot, který nemůže být ani malý ani velký – prostor v botě by měl dosahovat kolem 0,5 cm. Jinými, ale také velmi důležitými aspekty jsou například pohodlí v středu nohy a boty nebo dost vyztužená pata – díky tomu nebude noha klouzat v botě.

V průběhu zkoušení vybraného modelu byste neměli cítit bolest ani diskomfort. Důležité je také vyzkoušet boty „v pohybu” – udělejte několik dynamických pohybů nebo výpadů, to Vám pomůže lépe ohodnotit vlastnosti daného modelu během pohybu.

Další, ale o nic míň důležitá věc –dobrá stabilita chodidla a amortizace otřesů. Tenis je neobvykle dynamickou hrou. Vyžaduje rychlý pohyb po celém kurtu a rázné změny směrů, co může přispět k různým zraněním. Riziko může rozhodně poklesnout s vhodnými tenisovými botami, které jsou nejen pohodlné, ale také správně vybrané k povrchu kurtu.

Tenisové boty na kurt s tvrdým povrchem – pevná podrážka a odolný svršek

Tvrdé kurty jsou často označovány jako univerzální. Z hlediska odrazu a rychlosti tenisáku jsou umístěny mezi antuku a trávu, takže bez větších problémů budou vyhovovat jak obrannému, tak i útočnému stylu hry. Tvrdý povrch klade na boty mnoho požadavků. Nejlépe na tomto povrchu bude fungovat model, který:

  1. má kvalitní a dost pevnou podrážku, je vybaven amortizujícím systémem, který absorbuje otřesy a nechybí ani elastické drážky, které zjednodušují přirozený pohyb;

  2. má trvalý a trochu tužší svršek, který zajišťuje stabilitu chodidla v čase pohybu.

Rada experta

Pokud se Vám stává, že hrajete na různých površích – tenisové boty na tvrdý povrch budou nejlepší výběr. Díky univerzální podrážce je můžete bez problémů používat jak na antuce, tak i na trávě.

9481

Pánské tenisové boty Nike Air Zoom Vapor.

Tenisové boty na antukový kurt – podrážka s kolečkem a pevnější boky

Antuka je uznávaná za nejpomalejší ze všech povrchů. Na antukových kurtech potřebujete být rychlí, obratní a mít skvělou kondici. Proto jsou boty určené k hraní na tomto povrchu velmi stabilní, hlavně z důvodu nečekaných výpadů za tenisákem a musí mít také pevnější strany bot při rychlejších pohybech po kurtu. Ideální boty na antukové kurty by měly mít:

  1. správně navrženou podrážku s charakteristickými drážkami nazývanými jako „rybí kosti” – poskytují přilnavost, nesbírají hodně antuky a dají se lehce vyčistit;

  2. dobře padnoucí svršek, který drží chodidlo v bezpečné pozici;

  3. pevnější boční část, díky které obuv je více odolná na poškození;

  4. pevné boky, které se přidají hlavně během skluzů a bočního dobíhání tenisáku.

9482

Dámské tenisové boty Babolat Jet Mach I Clay

9483

Pánské tenisové boty Head Sprint Pro 3.0 Clay

Tenisové boty na travnatý kurt – plochá podrážka a elastický svršek

Historie tenisu začala na travnatých kurtech, které jsou úplným opakem antuky. Je to rozhodně nejrychlejší povrch, proto se zde hraje silový tenis – častá návštěva u sítě a silný servis. Nejlepší boty na travnaté kurty jsou:

  1. téměř plochá podrážka, která má na povrchu rozmístěné malé gumové hrbolky, které zajišťují přilnavost dokonce na mokré trávě;

  2. elastický svršek, který neomezuje pohyb chodidel během rychlého běhu k tenisáku.

9484

Dámské tenisové boty Nike Air Zoom Prestige Cpt

Není pochyb o tom, že tenis je čím dál tím víc oblíbenější. Po raketách sahají nejen děti, ale také dospělí lidé, kteří chtějí vyzkoušet své schopnosti a sílu v této disciplíně. Jste jedním z nich, ale ve Vašem sportovním šatníku chybí vhodná obuv? Podívejte se na dámské a pánské tenisové boty, které jsme pro Vás připravili na eobuv.cz a vyberte si model stvořený přímo pro Vás!

Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!