Jaké trekingové ponožky zvolit k turistickým botám?

2 min.

Chystáte se na túru do hor? Pokud jste si už pořídili outdoorové boty, je čas se podívat po funkčních trekingových ponožkách. Díky tomu zajistíte chodidlům maximální komfort a minimalizujete riziko vzniku bolestivých otlaků. To je ta poslední věc, kterou potřebujete během dlouhé túry v náročném terénu.

Dobré ponožky plní během túry množství funkcí, takových jako termoregulace, dodatečné tlumení nárazů a ochranu před otlaky a odřeninami.

Trekové ponožky – proč jsou tak důležité?

Ponožky jsou prvkem šatníku, který se často podceňuje. Zatím co v případě každodenní módy mohou nevhodně zvolené ponožky nanejvýš pokazit celkový dojem z outfitu, pokud jde o treking – musíte počítat s horšími následky. Konec konců, právě ponožky oddělují kůži chodidel od povrchu bot a mají klíčový význam pro Vaše pohodlí. V následujících řádcích se dozvíte, jaké by měly být dobré trekové ponožky a jaký model třeba zvolit.

11704

Samozřejmě, výchozím bodem při výběru vhodných turistických ponožek, je trekingová obuv, kterou máte ve své sbírce. Pokud teda nějaké hledáte, přečtěte si nejdřív článek Jak vybrat trekové boty? Příručka pro začátečníky.

Ochrana na prvním místě

První základní funkce, které splňují kvalitní ponožky, je ochrana Vašich chodidel před vznikem otlaků a bolestivých puchýřů. Proto se při výběru trekingových ponožek zaměřte na několik důležitých aspektů:

  1. gumička – rozhodně Vás nemůže tlačit a zároveň nemůže být ani příliš volná, aby se ponožka neposouvala;

  1. švy – měly by být úplně ploché, což zabrání tvorbě otlaků na prstech;

  1. tloušťka materiálů – na povrchu by měla být ponožka tenčí, u podrážky o něco hrubší

Tip experta

Při výběru turistických ponožek se zaměřte na to, jestli jsou určené pro konkrétní pohlaví. V tomto případě totiž nejde jen o design nebo velikost, ale i o přizpůsobení biologickým rozdílům. Dámské ponožky se proto mohou lišit od pánských např. umístěním zón tlumících nárazy, prodyšnými vrstvami, případně gumičkami.

Jaké ponožky k botám s membránou?

Zvažujete nákup bot s membránou? Z našich článků Obuv s membránou – jaké má výhody a pro koho je určena? a Proč mít ve svém šatníku trekingové boty Gore-Tex se dozvíte víc o jejich výhodách. Nezapomínejte na to, že vždy jde o určité omezení prodyšnosti. Pokud proto přemýšlíte, jaké ponožky do bot s Gore-Tex membránou nebo jinou membránou, zapomeňte na ty klasické s převahou bavlny ve složení.

11705

Ponožky do goretexových bot nebo bot s jinou membránou by měly zajišťovat optimální termoregulaci.

Mohlo by se zdát, že bavlna je materiál, který je příznivý k pokožce. Samozřejmě, ale má i jednu podstatnou nevýhodu, která tento materiál na túře diskvalifikuje – pohlcuje vlhkost. Při intenzivní aktivitě budou bavlněné ponožky rychle mokré. Nemusíme zde vysvětlovat, jaký diskomfort může vyvolávat několikahodinová chůze v promočených botách. Kromě nepříjemného zápachu Vám v zimě hrozí i prochladnutí.

Ponožky na túru z vlny

Do outdoorových bot budou dokonalé ponožky z vlny. I když se Vám možná spojují spíše s mrazivým počasím nebo sychravým podzimem, vlněné ponožky se osvědčí i v létě. Letní trekingové ponožky jsou samozřejmě o něco tenčí než ty, které si oblékáme na túru do sněhu.

Tip experta

Je dobré mít ve své sbírce turistické ponožky vyrobené z vlny, především z vlny ovcí merino. Na rozdíl od bavlněných ponožek zajišťují dokonalou termoregulaci a odvádění vlhkosti. Kromě toho, vlna je jemná a vyznačuje se bakteriostatickými vlastnostmi – nemusíte je měnit tak často.

11706

Trekingové ponožky ze syntetických vláken

Pokud z různých důvodů nejste přesvědčeni o použití ponožek vyrobených z vlny, dobrým řešením budou i ponožky vyrobené ze syntetických vláken.

11707

Jednou z možností jsou i trekingové ponožky CoolMax. O co jde? CoolMax je polyesterové vlákno příjemné na dotyk vyznačující se jedinečnou konstrukcí, která zaručuje dokonalou prodyšnost. Díky tomu získáte ochranu před přehřátím a pocit příjemného chlazení. Ponožky CoolMax jsou zase skvělým řešením na intenzivní, především letní trénink.

Jaké ponožky do hor budou pro Vás nejlepší?

Vysoce kvalitní trekingové ponožky jsou profesionálním prvkem horolezecké výbavy. Výrobci vynakládají maximální úsilí na to, aby je přizpůsobili různým potřebám horolezců. Na trhu s outdoorovým oblečením najdete velké množství druhů trekových ponožek. Při výběru ponožek, se proto zaměřte na podrobný popis produktu, ze kterého se dozvíte víc na téma materiálového složení a především určení konkrétního modelu. Nejdřív si vyznačte turistický cíl a podle něho zvolte vhodné ponožky.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Peněženky Tommy Hilfiger, Dámská obuv Skechers, Pánská obuv Geox, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Salomon, Dámské bílé sneakersy, Kabelky Liu Jo, Pánská obuv Tommy Hilfiger