Jaké trekové ponožky zvolit k horským botám?

3 min.
V tomto článku:

Chystáte se na túru do hor? Pokud jste si už pořídili outdoorové boty, je čas se podívat po funkčních trekové ponožky. Díky tomu zajistíte chodidlům maximální komfort a minimalizujete riziko vzniku bolestivých otlaků. To je ta poslední věc, kterou potřebujete během dlouhé túry v náročném terénu.

Dobré ponožky plní během túry množství funkcí, takových jako termoregulace, dodatečné tlumení nárazů a ochranu před otlaky a odřeninami.

Ponožky jsou prvkem šatníku, který se často podceňuje. Zatím co v případě každodenní módy mohou nevhodně zvolené ponožky nanejvýš pokazit celkový dojem z outfitu, pokud jde o treking – musíte počítat s horšími následky. Konec konců, právě ponožky oddělují kůži chodidel od povrchu bot a mají klíčový význam pro vaše pohodlí. V následujících řádcích se dozvíte, jaké by měly být dobré trekové ponožky a jaký model třeba zvolit.

11704

Samozřejmě, výchozím bodem při výběru vhodných turistických ponožek, je treková obuv, kterou máte ve své sbírce. Pokud teda nějaké hledáte, přečtěte si nejdřív článek Jak vybrat trekové boty? Průvodce pro začátečníky.

První základní funkce, které splňují kvalitní dámské a pánské ponožky, je ochrana vašich chodidel před vznikem otlaků a bolestivých puchýřů. Proto se při výběru trekových ponožek zaměřte na několik důležitých aspektů:

Tip experta

Při výběru turistických ponožek se zaměřte na to, jestli jsou určené pro konkrétní pohlaví. V tomto případě totiž nejde jen o design nebo velikost, ale i o přizpůsobení biologickým rozdílům. Dámské ponožky se proto mohou lišit od pánských např. umístěním zón tlumících nárazy, prodyšnými vrstvami, případně gumičkami.

Zvažujete nákup bot s membránou? Z našich článků Obuv s membránou – jaké má výhody a pro koho je určena? a Proč mít ve svém šatníku trekové boty Gore-Tex se dozvíte víc o jejich výhodách. Nezapomínejte na to, že vždy se jedná o určité omezení prodyšnosti. Pokud proto přemýšlíte, jaké ponožky do bot s Gore-Tex membránou nebo jinou membránou, zapomeňte na ty klasické s převahou bavlny ve složení.

11705

Ponožky do goretexových bot nebo bot s jinou membránou by měly zajišťovat optimální termoregulaci.

Mohlo by se zdát, že bavlna je materiál, který je příznivý k pokožce. Samozřejmě, ale má i jednu podstatnou nevýhodu, která tento materiál na túře diskvalifikuje – pohlcuje vlhkost. Při intenzivní aktivitě budou bavlněné ponožky rychle mokré. Nemusíme zde vysvětlovat, jaký diskomfort může vyvolávat několikahodinová chůze v promočených botách. Kromě nepříjemného zápachu vám v zimě hrozí i prochladnutí.

Do outdoorových bot budou dokonalé ponožky z vlny. I když se vám možná spojují spíše s mrazivým počasím nebo sychravým podzimem, vlněné ponožky se osvědčí i v létě. Letní trekové ponožky jsou samozřejmě o něco tenčí než ty, které si oblékáme na túru do sněhu.

11706

Tip experta

Je dobré mít ve své sbírce turistické ponožky vyrobené z vlny, především z vlny ovcí merino. Na rozdíl od bavlněných ponožek zajišťují dokonalou termoregulaci a odvádění vlhkosti. Kromě toho, vlna je jemná a vyznačuje se bakteriostatickými vlastnostmi – nemusíte je měnit tak často.

Pokud z různých důvodů nejste přesvědčeni o použití ponožek vyrobených z vlny, dobrým řešením budou i ponožky vyrobené ze syntetických vláken.

11707

Jednou z možností jsou i trekové ponožky CoolMax. O co jde? CoolMax je polyesterové vlákno příjemné na dotyk vyznačující se jedinečnou konstrukcí, která zaručuje dokonalou prodyšnost. Díky tomu získáte ochranu před přehřátím a pocit příjemného chlazení. Ponožky CoolMax jsou zase skvělým řešením na intenzivní, především letní trénink.

Vysoce kvalitní trekové ponožky jsou profesionálním prvkem horolezecké výbavy. Výrobci vynakládají maximální úsilí na to, aby je přizpůsobili různým potřebám horolezců. Na trhu s outdoorovým oblečením najdete velké množství druhů trekových ponožek. Při výběru ponožek, se proto zaměřte na podrobný popis produktu, ze kterého se dozvíte víc na téma materiálového složení a především určení konkrétního modelu. Nejdřív si vyznačte turistický cíl a podle něho zvolte vhodné ponožky.

 Mohlo by vás také zajímat:

 

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Peněženky Tommy Hilfiger, Pánská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Tommy Hilfiger, superfit, converse, lasocki, basketbalové boty, dámské zimní boty s kožíškem

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít