Jen nedávno jste si koupili vysněné boty z přírodní kůže? Určitě si říkáte – osvědčí se během podzimních deštivých dnů a ochrání chodidla před promočením. Po prvních deštích ale přicházíte domů s vlhkými a promrzlými nohami a v hlavě vám koluje otázka: kožené boty nejsou nepromokavé?

Fakt, že boty promokly je pro mnohé znamením, že materiál použitý při jejich výrobě není přírodní. Je to ale opravdu tak?

Kožená obuv – je náchylná k promočení nebo ne?

V normálních podmínkách by kožená obuv vyrobená v souladu s jejím určením neměla promokat. V praxi to znamená, že vlhkost se do vašich bot nedostane, když projdete po mokrém chodníku nebo orosené trávě.

Nezapomínejte však na to, jakou strukturu má materiál použitý při výrobě bot. Jako každá jiná kůže, obsahuje drobné mikropóry, které na jedné straně zajišťují prodyšnost ale také tím pádem umožňují průnik vody. Nelze proto očekávat, že po vkročení do hluboké louže nebo při intenzivních srážkách obuv zachová vlastnosti holínek.

Důležité!

Koupili jste si boty, které jsou šité a ne lepené? Takové boty mohou propouštět vodu přestože jsou vyrobeny z přírodní kůže.

Jak chránit koženou obuv před promočením?

Musí tedy kožené boty promokat? Vůbec ne! Přestože jediným receptem je vyhýbání se kalužím, v ostatních případech se můžete pokusit o zvýšení odolnosti kůže. Ověřeným a často doporučeným způsobem je pravidelné používání impregnačních přípravků na boty v podobě past a krémů.

7819

První ochrannou vrstvu krému se doporučuje nanášet ihned po zakoupení bot. Následovně je potřeba obuv očistit a pastovat každé 2-3 týdny. Stejně nezapomínejte, že po intenzivních deštích nebo promočení bot je důležité důkladné čištění kožených bot – vysušte je, odstraňte eventuální nečistoty a na závěr důkladně nakrémujte.

Tip experta

Krém nanášejte až tehdy, když jsou boty zcela suché – v opačném případě by mohlo dojít k jejich poškození. Mimořádnou pozornost věnujte okolí švů, protože právě na těchto místech jsou boty nejnáchylnější k promočení.

Ošetřování a impregnace kožené obuvi

Velmi důležité je zároveň každodenní ošetřování a impregnace obuvi – přírodní kůže vystavena působení škodlivých vnějších faktorů může ztrácet své vlastnosti a ochrannou vrstvu. Díky systematické péči při použití vhodných impregnačních přípravků budou vaše boty vypadat bezchybně a zároveň vás nezklamou ani v deštivém počasí.

Autor

Ewa Majchrzak

Mám ráda casual styl a tenisky. V mém šatníku převažuje bílá, černá a pastelové odstíny. Moje hobby jsou plavání, tenis a skandinávské kriminálky. Jsem hrdou majitelkou kočky Apostrofa.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít