Kým byla a kým je žena klučičího typu? Odkryjte styl flapper!

2 min.

Móda má slabost pro silné ženy, což můžete vidět skoro ve všech časopisech fashion branže. Vogue nám dokazuje, že feminismus je trendy. A Harper’s Bazaar nás vyzývá k tomu, abychom nedělili oblečení na mužské nebo ženské pohlaví. Víte o tom, že zdroj těchto názorů sahá až 100 let zpátky? Začněme tedy od začátku, čili od otázky: odkud se vzal styl na to být klučičím typem.

Flapper girl (z ang. ptáčata) – byly kdysi označovány za ženy, které se ohrazovaly proti stávajícím pravidlům krásy. Zjistěte více!

Jak vznikl flapper style?

Vraťme se do 20. let XX věku, kdy se na světě vykopávaly ruiny po první světové válce. Byl to čas mnoha zmatků, jak politických, tak i společenských nebo kulturních. Tehdy mladé ženy ze Západu řekly odhodlané „ne” těsnému korzetu nebo tuhé spodničce. Hlavní průkopnicí stylu garçonne (fr. garçon = chlapec) była Coco Chanel. Její vzhled „ženy klučičího typu” se přijal nejen ve Francii, ale také ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post

První ženy klučičího typu si v rozporu s povinnými trendy často ukrývaly ženské tvary. Stranily se věcí, které zvýraznily jejich poprsí, boky nebo pas, ale za to si rády oblékaly:

  1. široké šaty jednoduchého střihu (často s hravými třásněmi),

  1. sukně s prodlouženým pasem,

  1. halenky s límečky typu Petr Pan.

  1. punčochy z umělého hedvábí.

Vzorová flapperka používala silný makeup (do té doby byl rezervován pouze pro ženy lehkých mravů a pro herečky) a účes typu bob, který překrývala hlubokou kapucí cloche. Boty, které se nejčastěji objevovaly na jejich chodidlech, byly polobotky na podpatku s kulatými špičkami.

12663

Zleva: baleríny Zarro, polobotky Gino Rossi, oxfordky Clarks, oxfordy Gino Rossi

Víte, že…?

Aby dívky získaly klučičí postavu, často si zavazovaly prsa kusy látky.

Klučičí styl, odvážný a plný nezávazných pohybů, si rychle získal srdce mnoha žen. Dokonce znamenitých hereček Hollywoodu, jako Clara Bow, Louise Brooks nebo Joan Crawford.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post

Jak se chovala ideální žena klučičího typu?

Tak, aby vzbuzovala co nejvíce kontroverze! Často si skrývala pod kabátem placatku a kouřila cigarety. Flapperky za oceánem chodily večer do jazzových klubů, přitahovaly pozornost nejen vzhledem, ale i odvážným tancem, byl to jak Charleston nebo Shimmy. Podívejte se na ukázku níže a určitě se nasmějete až Vám budou téct slzy:

Žena klučičího typu se před více než 100 lety nebála sednout za volant auta nebo si vyhrnout rukávy a začít si sama vydělávat na živobytí. S postupem času se stala symbolem pro dívky nové generace!

12664

Flapperky z masa a krve se nebály mužských činností.

Bylo natočeno množství filmů, ve kterých byla promována ženská krása. Za nejslavnější produkci je považován film The Flapper (1920) režiséra Alana Croslanda. Vzhled prvních žen klučičího typu byl zachycen také v současném melodramatu Velký Gatsby (2013). Podívejte se na pár vybraných scén z filmu, abyste si to mohly lépe představit:

Víte, že…?

Flapperky z 20. let XX věku používaly svůj vlastní slang. Uvedeme Vám jeden ze zajímavějších příkladů: peníze pojmenovaly jako cukr (z ang. sugar) a pěknou i když hloupou dívku nazývaly… rajčetem (z ang. tomato).

O prvních ženách klučičího typu vzniklo hodně historek. Jak napsala oblíbená americká autorka Zelda Fitzgerald: flapperka je atraktivní, odvážná a nezávislá žena, která má kolem 19 let. Co je zajímavé: na obrázcích je často představována v rozepnutých gumácích, které měly vydávat zvuky „třepotání” (ang. flap) během chození.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post

12665

Zleva: gumáky Viking, gumáky Twinset, gumáky Trussardi Jeans, gumáky Hugo

Styl flapper kdysi a teď

Kdybychom parafrázovali slova známé polské písničky – dnes už opravdové flapperky nejsou. Ale i nadále je styl na klučičí typy velmi oblíbený! Pokud tedy chcete obohatit svůj šatník o oblečení a boty, které vypadají jako z mužského šatníku, rozhodně si přečtěte náš další článek na blogu. Najdete v něm několik inspirujících nápadů. Abyste se mohly vyjádřit tím co nosíte, podobně jako opravdové flapperky!

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít