Kabelky a boty z lakované kůže vyžadují pro zachování jejich bezchybného vzhledu speciální péči. Jak správně pečovat o lakovanou kůži? Nezapomínejte na to, že klíčem k úspěchu je především její pravidelné čištění a leštění. Díky tomu lakovaná vrstva nebude náchylná na praskání a poškození a doplňky vyrobené z tohoto typu kůže budou vypadat elegantně i několik sezón.

Péče o lakovanou kůži není tak náročná, jak si mnozí myslí. Důležitá je pouze pravidelnost a dodržování několika základních pravidel.

Jak pečovat o lakovanou obuv?

Pokud chcete, aby vaše lakovky – bez ohledu na to, zda jsou to lodičky, oxfordky, mokasíny nebo polokozačky – nepraskaly, snažte se při jejich používání dodržet tato základní pravidla:

  • Lakované boty vyčistěte ihned po jejich použití. Více na téma čištění bot z tohoto materiálu si přečtete zde.
  • Po čištění lakovaných bot (např. pomocí flanelového hadříku navlhčeného mlékem, které nevysuší kůži tak jako voda) nezapomínejte na jejich správné vyleštění a impregnaci speciálními přípravky – nejenže boty vyleští, ale navíc je ochrání před poškozením.
  • Na leštění používejte hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy.
  • Lakované boty nenoste do mrazivého počasí – lakovaná kůže může pod jeho vlivem snadno popraskat.
  • Pokud se na vašich lakovaných botách objevili rýhy, na jejich mytí použijte vatu nebo vatový tampon a odstraňte je pomocí odlakovače na nehty bez acetonu.
  • Snažte se lakovanou obuv šněrovat na narovnaném chodidle – vyhnete se tak tvorbě krabatění v místě ohýbání prstů.
  • Nenechávejte lakované boty v blízkosti tepelného zdroje, např. radiátoru. Může dojít k poškození struktury kůže

Upozornění!

K ošetření lakované kůže nikdy nepoužívejte přípravky s voskem – může způsobit popraskání tohoto materiálu a jeho zničení, které nebude možné odstranit.

Doplňky z lakované kůže – jak o ně pečovat?

Kabelky, peněženky či dokonce opasky z lakované kůže vypadají neobyčejně elegantně a efektně jen tehdy, když jsou v dobrém stavu. Podobně jako v případě bot, pokud chceme, abychom lesk takových doplňků udrželi co nejdéle, je třeba se o ně pravidelně starat.

Můžete využít stejné triky, které se osvědčí i při ošetřování lakované obuvi nebo použít několik dalších způsobů:

  • Pokud chcete vyčistit kabelku vyrobenou z lakované kůže, použijte vodu s mýdlem. Smíchejte tekuté mýdlo s vodou v poměru 1: 4, kabelku přetřete hadříkem namočeným v takovém roztoku a následně vysušte pomocí utěrky.
  • Chcete dodat lakovaným doplňkům ještě více lesku? Použijte roztok octa a vody. Smíchejte 3 lžičky kuchyňského octa a polovinu sklenice vody. Tímto roztokem přetřete povrch kabelky, peněženky nebo pásku a následně z ní odstraňte zápach z octa pomocí vlhkého hadříku.
  • Navlhčená lakovaná kůže je méně náchylná na praskání a poškození. Pro navlhčení doplňků vyrobených z tohoto materiálu použijte kosmetickou vazelínu nebo minerální olej. Postačí nanést malé množství takového produktu, vyleštit a nechat vyschnout.

Lakovanou obuv, doplňky, jakož i produkty určené k jejich čištění a leštění najdete v bohatém sortimentu internetového obchodu eobuv.cz. Nezapomínejte věnovat svým lakovaným botám a doplňkům dostatek péče, abyste se z nich mohli těšit po mnoho let.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít