Legenda z basketbalového hřiště. Historie bot adidas Superstar

2 min.

Superstar. Ačkoli je to jen jedno slovo, za těmito botami je dlouhá historie, která se natrvalo zapsala ve světě módy a zaujala místo v botníku mnoha stoupenců tohoto modelu. Tyto sneakers byly stvořeny pro basketbalové hráče, po nějaké době se objevily v ulicích a nakonec se vplížily do obchodů, kde si získaly srdce zákazníků ze všech koutů světa a mohou se právem jmenovat legendou městského stylu.

Boty adidas Superstar jsou bezpochyby jedinečným, přesto nadčasovým a univerzálním modelem sneakers. Poznejte jejich příběh!

Jak vznikla značka adidas?

Počátky značky adidas sahají do roku 1924. Tehdy bratři Adolf a Rudolf Dassler založili společnost Gebrüder Dassler Schuhfabrik, zabývající se výrobou obuvi a sportovního oblečení. Společnost se rychle rozrostla – v roce 1928 bratři Dasslers dodávali vybavení sportovcům, kteří se účastnili olympijských her v Amsterdamu. Gebrüder Dassler Schuhfabrik také dodávalo obuv pro zástupce Německa a Spojených států soutěžících na hrách v Berlíně v roce 1936.

Během druhé světové války vyráběl podnik bratří Dasslerů obuv pro německou armádu. Tři roky po skončení války došlo v Gebrüder Dassler Schuhfabrik k rozdělení, což mělo za následek vytvoření značek adidas a…Puma. Jméno adidas pochází z prvních písmen jména Adi Dassler. Rudolf chtěl jít stejnou cestou a nejprve pojmenoval firmu Ruda, ale nakonec ji změnil v Puma. Takto bratr Rudolf přezdíval svou švagrovou, Adolfovu manželku, s níž byl v konfliktu, co také přispělo pozdějšímu rozdělení společnosti.

8591

Netypická basketbalová obuv

Historie Superstar se začíná jen o dvě desetiletí později. První boty adidas Superstar spatřily světlo světa v roce 1969 a byly vytvořeny původně jako basketbalová obuv. Byly neobvyklé, protože byly nízké. Je to kožená obuv, ale špička ve tvaru mušle je vystužená gumovou částí. Díky tomu si tento moel vysloužil přezdívku „shell toe”.

Debut modelu adidas Superstar se konal v New Yorku na hřištích NBA a NCAA – zájem o boty se ukázal být obrovský! V roce 1970 a o pět let později v nich hrála více než polovina hráčů NBA.

Víte, že…?

Zpočátku nosily model Superstar pouze celebrity – kupovali je především basketbaloví hráči se speciální identifikační kartou. A co víc, jediné místo, kde se dalo koupit tento model, byl obchod Carlsen Imports.

Brzy však superstary začaly opouštět basketbalová hřiště a objevovat se v ulicích – mimo jiné je začali nosit zejména tanečníci. Hip-hopová skupina RUN DMC také přispěla ke zvýšení popularity charakteristických bot. V roce 1986 skupina nahrála píseň „My Adidas“, která se stala hymnem a poctou modelu Superstar. Kromě toho píseň přinesla skupině smlouvu ke spolupráci se značkou adidasem za přibližně milion dolarů.

8592

Dvě generace obuvi adidas Superstar

Ačkoli v 80. letech bylo možné dokonce mluvit o neuvěřitelném úspěchu tohoto modelu, konec této dekády k němu nebyl příliš laskavý. Proto historie modelu adidas Superstar je obvykle rozdělena do dvou fází. První éra trvala od roku 1969 do roku 1987 a vytvořila model adidas Superstar I, který se vyznačoval černým a zlatým logem na jazyku.

Druhá generace Superstar byla obratem k retro módě a znamenala návrat ke kořenům. Boty adidas Superstar II odkazují na basketbalový styl – gumový potah byl zachován, ale pro zvýšení pohodlí při nošení se horní část obuvi mírně změnila. Druhá edice se také vyznačuje obrovskou paletou vzorů a barev. Podívejte se, jaké modely jsme pro Vás připravili na eobuv.cz a najděte svůj oblíbený!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Kabelky Jenny Fairy, dr. martens, ponožky, Dámské černé polobotky, asics, Červené kabelky, Dětská obuv Geox, ponozky