Přestože vám možná jejich název mnoho neříká, jsme si jisti, že jste se s nimi již setkali a možná máte jeden pár i ve svém botníku. Řeč je o lodičkách s charakteristickými řemínky – Mary Jane a T-bar. Svým designem připomínají retro styl a jsou zajímavou verzí klasických lodiček. Poradíme vám, jak je nosit.

Lodičky T-bar a Mary Jane můžete nosit jak pro každodenní, tak i pro formální příležitosti.

Mary Jane – obuv nejen pro malé slečny

Dějiny bot s tajemným názvem Mary Jane sahají do 20. let minulého století. V původní formě šlo o modely s kulatými špičkami na hrubém podpatku. Postupem času prošly většími změnami, nezměnil se však jejich charakteristický prvek – řemínek lemující chodidlo v oblasti nártu do výšky kotníku. Zpočátku šlo o model určený pro nejmenší a spojoval se s elitním, konzervativním prostředím. Stále jde o ideální holčičí obuv pro slavnostní příležitosti..

Modely Mary Jane ale v současnosti nenosí jen malé slečny, čehož důkazem je i Carrie Bradshaw. Hlavní hrdinka seriálu “Sex ve městě” si zamilovala model od návrháře Manola Blahnika.

Víte, že…?

Boty Mary Jane vděčí za svůj název hrdince komixu “Buster Brown” zveřejněného v časopise “New York Herald”. Holčička nosila právě boty s horizontálním řemínkem.

7716

Lodičky s přezkou oživí každý outfit.

Lodičky typu T-bar – obuv tanečního původu

Boty s řemínkem T-bar se objevily v módě ve stejnou dobu jako Mary Jane. Oba modely s velkou oblibou nosily v 20. a 30. letech právě tanečnice. To vše díky dvěma řemínkům – v oblasti kolem kotníků a podél nártu, ve tvaru písmene T – které dokonale fixovaly chodidlo. V 50. letech model Mary Jane nosili dívky i chlapci.

Postupem času se charakteristické řemínky (užší než v “dětském” vydání) objevily i v mnoha modelech dámských bot. Ty, které byly určeny pro tanečnice, měly nižší podpatek – dnes ale tyto modely mají již i klasicky vysoký podpatek.

7717

Podívejte se jak dokážou červené polobotky T-bar oživit celkový outfit a dodat mu nádech retro stylu!

Komu budou slušet lodičky s přezkami?

Přemýšlíte, zda jsou boty typu Mary Jane vhodné i pro vás? Vše závisí na výšce, ve které je umístěn řemínek nebo přezka. Čím je blíže ke kotníku, tím více může opticky zkracovat nohy a trochu je rozšiřovat. Modely, ve kterých je řemínek blízko kotníku, budou proto nejlepší volbou pro majitelky dlouhých nohou (kterým optické zkrácení nohou neublíží) a velmi štíhlé dámy (vyrovnají proporce). Více o tom, lodičky s páskem kolem kotníku, se dočtete v našem dalším článku.

Modely s řemínkem nacházejícím se ve výšce nártu lichotí postavě o něco více. Mohou je tedy nosit všechny dámy! Mimořádně praktickým řešením budou pro ženy s úzkými chodidly – díky pásku budou na noze dokonale držet.

7718

Černé lodičky typu Mary Jane jsou klasickou volbou.

A co modely T-bar? Podobně jako Mary Jane jde o model jako stvořený pro majitelky úzkých chodidel. Výbornou volbou budou v případě štíhlých, dlouhonohých dam, avšak díky pásku podél chodidla budou trefou do černého i v případě dam plnějších tvarů. Neměly by je však nosit ženy s krátkými, pevnějšími nohami – takový střih by jejich postavu ještě více zatížil.

Rozhodla jste se, že lodičky s řemínky budou pro vás nejlepším řešením? Výborně! V eobuv.cz máte k dispozici velké množství modelů. Pokud vám navzdory všemu nesednou, nezapomínejte, že v našem internetovém obchodě máte 30 dní na vrácení zboží zdarma.

Autor

Agnieszka Ślęzak

I když se může zdát, že lodičky a conversky nejdou ruku v ruce, právě tyto boty mají v mém botníku výhradní místo. Můj styl definuje černá barva a kousky s květinovými vzory. Jsem milovnicí černého humoru, filmů Quentina Tarantina a zvířat.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít