Mimořádná historie sandálů. Po celé generace!

2 min.
V tomto článku:

Víte, že začátky sandálů jsou ztraceny ve tmě doby ledové? A ačkoliv neexistuje způsob jak si vzpomenout na tuto éru, jedna věc je jistá – sandály jsou prvním produktem člověka, který byl věnován jeho chodidlům. Najděte si chvilku a přečtěte si článek o úžasné historii sandálů. Ujišťujeme Vás, že nebudete zklamáni!

Určitě nejen jednou jste je měli na nohou – mluvíme tady o sandálech – jsou denním chlebem. Zjistěte jakou cestu musely ujít než se dostaly do Vašich šatníků!

Na začátku slovo „sandál” bylo pouze označením pro podrážku, která byla vyrobena z jakékoliv přírodní suroviny. Podrážka se tvarovala přesně do chodidla a byla připevněna čímkoliv co se našlo, například pletenou trávou, proutěným nebo koženým řemínkem. Mohli bychom říct – jaká civilizace, takové sandály. Ve starověkém Japonsku se jmenovaly zōri, v Indii paduka a v Řecku to byly řecké sandály. Sandály neměly pouze ukazovat chodidla, ale také získávat pozornost.

9172

Tak jak dnes chápeme slovo sandály, kdysi to byl název pouze pro podrážku.

Sandály byly často ukazatelem společenského postavení. Díky tomu bylo snadné rozlišti bohatého občana od otroka, který se nota bene nejčastěji pohyboval boso. Čím propracovanější byla obuv, tím lépe byl situován člověk, který je nosil. Sandály určené pro faraona se těšily různým zdobením a kvalitou materiálů použitých při jejich výrobě.

9173

Tradiční vietnamské sandály zōri byly začátkem pro dnes tak oblíbené žabky.

Nevíme, jestli Vás překvapíme tím, že v některých historických obdobích byly sandály odebírány až nepřátelsky? Podle současných „strážců morálky”, obuv odhalující větší část chodidla byla považována za… nemorální. Svatý Klemens z Aleksandrie výslovně zakázal odhalení nebo ukazování palců na noze a nadával na obuv, která umožňuje takové „ohavnosti”. Uff… jsme rádi, že tento čas je už dávno za námi! Určitě s námi budete souhlasit.

K renesansi sandálů došlo v šílených 20. letech XX věku. Boty odhalující horní část chodidla se poprvé objevily na pláží a později – díky francouzskému návrháři módy André Perugia – na tanečních parketech. Na plátnech kin a v šatnících hvězd, jako je vévodkyně Windsoru, Judy Garland, Grace Kelly a Elizabeth Taylor.

Americká zpěvačka a herečka Judy Garland v ažurových sandálech s páskem:

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post

Co si o tom myslí Bernice Fitz-Gibbon?

Tvořivost často spočívá v tom, že si všimneme něčeho co existuje už dávno.

Sandály na klínku, dřevěné podpatky ve tvaru kužele, bez paty nebo na podpatku – za posledních několik desetiletí tyto boty vzaly na sebe několik různých podob. V 50.letech byly módní pásky ve tvaru písmene T. Zato v 60.letech kdy se do popředí dostala generace květinových dětí, staly se samozřejmostí modely na pevné ploché korkové podrážce. V roce 1964 firma Birkenstock o které si můžete více přečíst v tomto článku, uvedla na trh sandály, aby uspokojila potřeby své nové klientely – vyrobeno z přírodního plastu a s tvarovanou vložkou.

9174

Kožené sandály Birkenstock se dodnes těší velké oblíbenosti jak mezi muži nebo ženami.

V současné době na trhu s obuví existuje nesčetné číslo různých sandálů. Většinu z nich najdete v internetovém obchodě eobuv.cz. Doufáme, že jste došli až na konec našeho článku as mnohem větší zvědavostí se teď díváte na své vlastní sandály!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
peněženka, tamaris, salomon, dr martens, Dámská obuv Columbia, esize.me, vans, furla

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít