Znáte tu situaci, kdy Vaše oblíbené bílé boty vypadají šedé a k zářivě bílé mají hodně daleko? Napadá Vás otázka jak je vyčistit a vrátit jim jejich původní barvu? Vdechněte svým bílým sneakers nový život díky těmto osvědčeným radám.

Bez ohledu na to zda hledáte osvědčenou metodu pro čištění bílých tenisek, sportovní obuvi nebo polokozaček, následující rady Vám pomohou dosáhnout požadovaný efekt.

Jaké prostředky použít?

6322

V čištění obuvi Vám pomohou prostředky které běžně najdete doma a také profesionální čistící prostředky pro obuv.

Jedlá soda

Nejoblíbenějším způsobem na čištění bílých bot domácími prostředky je použití univerzální jedlé sody. Stačí smíchat 2-3 lžičky sody ve sklenici vody a v získaném roztoku namočit hadřík a čistit špinavá místa. Tento způsob je vhodný pro obuv vyrobenou z textilních materiálů.

Citronová šťáva

Podobné vlastnosti jako jedlá soda má také citron. Citronovou šťávu smíchejte s vodou a postupujte stejně jako v případě popsaném výše.

Víte, že…?

Čištěním bílých bot citronovou šťávou se zbavíte nejen nečistot ale také nepříjemného zápachu.

Ocet

Dalším kuchyňský pomocníkem pro čištění bílé obuvi je ocet. Stačí lžičku octa nanést na hadřík a čistit špinavá místa. Pro odstranění zápachu typického pro ocet je nutné ještě jednou boty vytřít hadříkem namočeným ve vodě. Tento způsob je vhodný pro semišovou a koženou obuv.

Prací prášek

Kvalitním pracím práškem nejen dosáhnete čistoty svého světlého oblečení, ale také pomůžete vrátit Vašim bílým botám původní barvu. Stačí trochu pracího prášku zředit s vodou. Z bot vytáhněte tkaničky a umístěte je do roztoku a nechte působit. Mezitím namočeným hadříkem čistěte boty. Tento způsob je vhodný pro obuv z textilních materiálů.

Upozornění!

Po čištění hadříkem namočeným v roztoku pracího prášku ještě několikrát obuv vyčistěte hadříkem namočeným ve vodě.

Zubní pasta

Kartáček na zuby a zubní pasta si poradí také se špinavými botami. Na kartáček naneste trochu zubní pasty a čistěte problematická místa. Nejvhodnější bude pasta s bělícím účinkem. Následně setřete z povrchu boty pastu, vytřete obuv vlhkým hadříkem a nechte vyschnout na místě bez dosahu přímých slunečních paprsků.

Prostředek na mytí nádobí

Další domácí trik – v misce s teplou vodou rozmíchejte prostředek na mytí nádobí v poměru 3:1. Kartáč nebo houbičku namočte v roztoku a čistěte ním obuv. Szczoteczkę lub gąbkę mocz w uzyskanym roztworze i czyść nim buty, aż do skutku.

Profesionální čistící prostředky

Pokud používání domácích způsobů ve Vás vzbuzuje obavy, použijte pro čištění bot speciální přípravky pro to určené. V nabídce internetového obchodu eobuv najdete přípravky určené také speciálně pro bílou obuv.

Je možné prát bílou obuv v pračce?

Chcete ušetřit čas a proto přemýšlíte nad variantou praní bot v pračce? Ano, prát v pračce můžete tenisky vyrobené z textilních materiálů. Přitom byste ale měli dodržovat důležité pokyny, které podrobněji popisujeme v tomto článku. Koženou nebo semišovou obuv v pračce zásadně neperte, došlo by tak k jejímu nevratnému poškození. Koženou obuv čistěte ručně s použitím jedné z metod uvedených v textu.

Upozornění!

Výše popsané rady vždy předem kontrolujeme na vlastní obuvi. Může se ale stát, že tyto rady ne vždy budou úspěšné, což může mít za následek poškození obuvi. Nezapomeňte, že rady a tipy popsané v tomto článku používáte na vlastní nebezpečí a výše uvedený text nemůže být základem pro případnou stížnost a reklamaci.

Pamatujte!

Praní obuvi v pračce může znamenat ztrátu nároku na reklamaci v záruční lhůtě. Myslete prosím na tuto skutečnost předtím, než se rozhodnete prát obuv v pračce.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.