Čas na první botičky

1 min.

Výběr obuvi pro dítě je klíčovým momentem a tvoří základ zdraví jeho nohou po celý život. Ovlivňujete tím také vývoj celého pohybového aparátu svého dítěte. Z rozsáhlých lékařských studií vychází, že 99 % z nás se narodí s naprosto zdravýma nohama. Do první třídy už ale jde nejméně třetina dětí s nejrůznějšími deformacemi nohou. S díky tedy odmítněte obnošené boty po dítěti Vaší kamarádky a raději se rozhodněte pro nákup botiček nových.

Kdy je na botičky ale ještě čas?

Otázka kdy vybírat dítěti jeho první botičky, úzce souvisí s ročním obdobím, ve kterém začalo dítě chodit. Nejvhodnější dobou pro první krůčky jsou letní měsíce, kdy je pak značkou ideál chůze naboso, nicméně ne všude jsou pro tuto variantu vhodné podmínky. Pokud tuto možnost ale máte, určitě ji nožičkám svého dítěte dopřejte. Minimálně doma, na dětském hřišti, v parku a nejlépe na měkčím povrchu, jako je koberec, trávník či písek. První botičky každopádně kupujte ale až v okamžiku, kdy vaše dítě tráví převážnou část dne na vlastních nohou a pohybuje se venku. V průměru jde o dobu 13 až 15 měsíců věku. Doma vašemu dítěti zajistěte komfort v podobě ponožek, které slouží i jako prevence před případným prochladnutím od země.

10775

Na co si při výběru dávat pozor?

Dětská noha má oproti dospělé kromě své velikosti i jiná specifika. To, že má díky neustálému vývoji elastičtější stavbu by vás nejspíše napadlo, ale víte také, že děti mají na chodidlech sníženou citlivost?

Elasticita dětské nohy je dána tím, že nohy dítěte zůstávají dlouho chrupavčitě a tím pádem jsou měkčí a náchylnější k deformaci.

Nezapomínejte na zmíněnou sníženou citlivost. Děti si často nemusejí uvědomovat, že jim bota zcela nesedí a nesdělí vám to.

10776

5 rad, jak by měly první botičky vypadat

1. Jsou lehké

Malé děti, které se teprve učí chodit, ještě nemají zcela vyvinuté svaly na nohách a těžké boty by je jen omezovaly v pohybu.

2. Dají se “ždímat”

Boty by měly být tak poddajné, že se dají doslova vyždímat a nijak to neovlivní jejich tvar.

3. Jsou prodyšné

Kvalitního prodyšný materiál si poradí s faktem, že dětské nožky se více potí. Vhodnou volbou jsou přírodní materiály, ať už useň nebo textil, které se navíc dokážou přizpůsobit anatomickému tvaru nohy.

4. Mají pevný opatek

Tím, že mají boty zpevněná část boty za patou se boty po týdnu nošení “nerozšmajdají”.

5. Nabízejí dostatek prostoru

Co se velikosti obuvi týká, přesvědčte se, že dítě má v botičkách dostatek prostoru jak v prstové části, tak mu zároveň poskytují minimálně 1 mm prostoru na šířku po celé délce nožky.

Naším tipem jsou například botky od značky Primigi, s těmi nešlápnete vedle ani vy ani vaše batole.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít