Škaredé boty daly další život značce Fila

2 min.

Velmi jednoduché a charakteristické logo FILA ovládlo svět. Velké, tříbarevné F jsme mohli vidět nejen na chodidlech Rihanny nebo Kendall Jenner. Díky nim si také teenagerky zamilovaly tak zvané ugly shoes a módu 90. let. Módu retro také propagoval jeden z největších návrhářů mladého pokolení. Gosha Rubchinskiy, během svých přehlídek v roce 2016, ukázal mnoho pánských outfitů, které se zakládaly právě na vracejícím se trendu oblíbené značky před 25 lety.

Mezi nimi byla samozřejmě značka Fila, která se velmi rychle dostala do pouličního prostředí a následně do obecného povědomí.

Móda se vrací jako bumerang

V roce 1996 se na trhu objevil již dříve vzpomínaný model Fila Disruptor. O 20 let později se model Disruptor vrátil ve velkém stylu. 

Fila, která se soustředila především na klienty ve věku 30 a dokonce 40 let, se rozhodla získat skupinu lidí o hodně mladších, než doposud. Jde přesně o tu skupinu lidí, která má sentiment pro produkty vyrobené v 90. letech. Fila se nemohla rozhodnout lépe s návratem produkování modelu Fila Disruptor 2. Právě tento model se trefil do několika trendů současně. Návrat do 90. let a také trend v módě, kde jsou milovány škaredé věci. Yoon velmi snížil také cenu, což byl další skvělý tah na cestě za úspěchem.

13605

Fotografie: Mike Von, Unsplash. Bílé sneakersy Fila Disruptor jsou milované fanoušky streetwearu.

Tyto boty jsou milované především ženami. Jenom v roce 2018 Fila prodala 10 milionů párů modelu Disruptor. Právě díky tomu je můžete vidět v ulicích měst celého světa a také v každé střední škole, ať už se jedná o gymnázium nebo průmyslovku. 

Mohlo by se zdát, že Fila patří k relativně mladé značce, ale to je velký omyl. Napíšeme Vám tady krátkou historii značky, která je už 20 let ve své nejlepší formě.

Fila je starší než Nike nebo adidas

Značka vznikla v roce 1911 v Itálii a sídlo, do roku 2003, měla v Bielle, místě ležícím kousek od Alp. Ze začátku značka vyráběla horský sortiment a soustředili se především na spodní prádlo. Kolem roku 1970 Fila začala vyrábět sortiment v kategorii sportswear. 

Víte, že…?Fila je o mnoho starší značka, než nejoblíbenější a nejvíce známé značky na světě: Nike nebo adidas. A to nemluvíme o kultovní, pro basketbalový svět a sběratele bot, značce Jordan Brand.

Sportswear byl trefou do černého. Sportovní móda si získala celý svět a neexistoval snad sportovec, který nespolupracoval s touto italskou značkou. Velmi silný bod pro značku Fila byl tenis a móda. Jednoduché vzory, polo košile, elegantní teplákové soupravy a tenisové boty.

Bum trval přece jenom krátce a další problémy vznikly kvůli změně módy, trendů a také zájmem o jiné sporty, než jenom o tenis. Fila se tedy v 90. letech přenesla ke sportu, který byl pro ni úplně neznámým. Ale získala v něm určitý úspěch.

13606

Fotografie: Bruchin Noeka, Unsplash. Černé sneakersy Fila Disruptor.

Basketbal, rap a USA 

Po tom, co si získala tenisové kurty, přišel čas na úplně novou válku. Boj se rozehrál na místě, které bylo zcela pro značku neznámé – na parketách basketbalového hřiště.

V botách Fila hrál v NBA mladý, dynamický, vysoko skákající a elektrizující publikum, Grant Hill. Hvězda nového pokolení. Měl být dalším Michaelem Jordanem, ale jeho kariéru smolně ukončila zranění. 

Hill, ještě před zraněními, byl pro firmu Fila hnacím koněm. Milovaly ho milióny lidí, o čemž svědčilo například hlasování během zápasu hvězd NBA v sezóně 1994-1995. 

Víte, že…?Basketbalista tehdy získal největší počet hlasů ze všech hrajících, což se povedlo úplně poprvé v historii debutanta.

Velkou oblíbenost závodníka využívala samozřejmě značka Fila, protože její boty chtěli mít všichni fanoušci hráče. Celkem se objevilo pět modelů bot, které nesly jeho příjmení, ale do paměti se nám vryly možná tři.

Kromě Hilla, boty Fila nosili také jiní basketbalisté, takoví jako Jerry Stackhouse, Kevin Johnson nebo Jamal Mashburn. Oni ovšem nebyli tak oblíbení, jako Hill. 

Efekt novinky, opravdu osvěžující, velmi dobře fungoval. Kromě basketbalistů se v produktech Fila ukazovali, tehdy oblíbení, představitelé hip-hopu. Na jednom obalu svého CD se v těchto botách objevil 2Pac Shakur. Chodili v něm také Nas, Nelly, LL Cool J. Firma Fila se po ztrátě jiskry v 80. letech opět vrátila na své místo a stala se globální a popkulturní značkou. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Cool Js Miami (@cooljsmiami)

Stejný efekt funguje i v současnosti, ale Fila se už nesoustředí pouze na sport, ale i na další velký trend, kterým je móda sama o sobě.

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!