Sneakers – Průvodce pro začátečníky

2 min.

Pokud poprvé slyšíte slovo sneakers, nejste jediní. „Sneakers” to je velmi populární druh obuvi, od které pochází také název „sneakerhead”. Co tedy znamenají tyto názvy? Ćtěte dále a vše se dozvíte!

Ve zkratce – sneakers to je sportovní obuv, ale taková, kterou častěji zahlédnete na ulici než v posilovně. Odkud se vzala jejich popularita?

9143

Od tenisek…

První boty ve stylu sneakers se objevily již na konci 19. století, kdy se nosily boty s gumovou podešví. Říkalo se jim tenkrát plimsoll shoes.

Víte, že…?

Plimsoll shoes neznaly rozdíl mezi pravou a levou botou. V těchto dobách se boty vyráběly podle stejného vzoru na obě chodidla.

Během desítek let se tato obuv různě měnila až do doby, kdy americká firma Keds navrhla jejich plátěnou verzi, s jednoduchým střihem svrchní části. Tento klasický model se těší popularitě dodnes. Firma Keds začala s velkovýrobou tenisek v roce 1917. Ve stejném časovém období se na trhu objevily tenisky Converse, které byly určeny pro košíkovou. První sneakersy vznikaly také v Evropě. V roce 1924 Adi Dassler vytvořil značku Adidas a několik let později jeho bratr Rudolf – značku Puma.

…až po nejdražší modely sneakers na světě!

Nejdříve sneakers byly vyráběny s myšlenkou o sportovcích, ale s nástupem 80. let se tyto boty začaly ukazovat také na ulicích. Boom na sneakers přišel v roce 1985, kdy se Michael Jordan ukázal na hřišti v modelu Nike signovaném jeho jménem.

Do nedávna sneakers byly v nabídce výhradně sportovních značek, takových jako adidas, Nike, Reebok, Puma a New Balance. Nyní sneakers najdete u značek, které nejsou spojovány se sportovním stylem. Poprvé se objevily na přehlídkách značek Valentino nebo u Rafa Simonse. Ikonické jsou také sneakers značek Gucci, Balenciaga nebo Isabel Marant. Módní dům Chanel vytvořil speciální edici sneakers v kooperaci se značkou adidas a Pharellem Williamsem verzi adidas Human Race NMD Pharell x Chanel, které stály až 9000 dolarů!

Víte, že…?

Nejdražší sneakers, které se v historii prodaly za nejvyšší cenu vůbec byly Nike Air Yeezy 2, které navrhl raper Kanye West. Díky obrovské poptávce po modelu, který původně stál 245 dolarů, se stejný model na aukci vydražil za neuvěřitelných 90 tisíc dolarů!

Nejznámější modely sneakers

Pokud bychom chtěli vytvořit seznam oblíbených modelů, byl by nekonečný! Proto Vám popíšeme několik nejznámějších a nejoblíbenějších modelů po celém světě. Velmi známý a považovaný již za oldschoolový model je adidas Superstar. Je známý svou jednoduchou konstrukcí, nezbytnými třema pruhy po stranách a také kulatou špičkou připomínající tvarem mušli.

Jiný model Nike Air Max byl nejdříve vytvořen jako běžecká obuv, dnes je to jeden z nejoblíbenějších lifestylových modelů sneakers. Boty z této série mají v podešvi zabudovaný charakteristický vzduchový polštářek ( technologie Nike Air), který zajišťuje komfort i během dlouhého nošení.

Víte, že…?

Systém Air Max se během let inovoval a v roce 2019 vznikl model Nike Air Max 720, který má do té doby největší vzduchový polštářek jaký byl vytvořen, vše je efektem několikaměsíční práce týmu Nike Air Manufacturing Innovation.

U žen je velmi populární model adidas Falcon (jeho ambasadorkou je např. Kylie Jenner) nebo také model Fila Disruptor – s masivní, profilovanou podešví:

9144

Obuv pro každého

Fenomén popularity sneakers se odvíjí od jejich univerzálního vzhledu. Nosí je všichni – celebrity, děti, ženy i muži. Pohlaví a věk zde nehraje roli. Sneakers se hodí ke všemu: k džínám, plisované sukni, k lehkým šatům a třeba i ke kostýmku nebo obleku! Doufáme, že jste se z tohoto článku dozvěděli, proč jsou sneakers tolik oblíbené a budete chtít aby se staly součástí Vašich každodenních outfitů!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!