Struktura obuvi – z jakých prvků jsou boty vyrobeny?

Boty v našem životě hrají nezastupitelnou roli. Už v dětských letech je velmi důležité, abychom našim dětem vybírali kvalitní boty, díky kterým se bude dětská noha správně vyvíjet. Vybereme-li našim dětem špatnou velikost obuvi nebo tenkou obuv z neodolného materiálu, můžeme našim dětem zavařit na velké problémy s pohybovým aparátem. Dále pak je potřeba vybírat pohodlné a kvalitní boty i na každodenní nošení. Není nic horšího než otlačené prsty na chodidlech a nejrůznější anomálie, které vlivem nošení špatné obuvi na chodidlech vznikají. Na následujících řádcích si tak povíme, co vše hraje roli při výběru obuvi a jak se vůbec boty vyrábí. Také se dozvíte, z jakých částí se bota skládá. Při následujícím nákupu vaší obuvi tak už jistě nešlápnete vedle. Pohodlí a kvalita musí vždy zvítězit nad cenou.

Výroba boty může vypadat různě. Záleží tedy na tom, u koho si budeme naše boty pořizovat. Jiné boty nám vyrobí na zakázku švec a jiné zase koupíme v obchodě, kde se boty vyrábí průmyslově. Obuv může být lepená, flexiblová, a rámová. Také existuje obuv s přímo tvářeným spodkem. Ať už šití nebo lepení, bota se vždy skládá z vnitřních a vnějších částí. Důležitá je vždy samotná konstrukce obuvi. Botu vytváří tzv. rám, což je vlastně proužek z nejrůznějšího materiálu, který je prošitý společně s vrchním materiálem a podšívkou do tzv. žebra. Dále pak následuje sešití tohoto základu s podešví. Prostor, který uzavírá je následně vyplněn kvalitním, ideálně prodyšným, materiálem. Díky tomu je bota vzdušná a nepotí se v ní noha. Toto je tzv. Goodyear konstrukce, pojmenovaná podle Charlese Goodyeara ml.. Konstrukce obuvi tak zajišťuje tvar boty a je tedy základním stavebním kamenem každé boty. U lepené obuvi pak plní konstrukce obuvi zejména estetickou funkci. A jaké části obuvi tedy rozlišujeme? Záleží vždy na typu a modelu obuvi. V zásadě patří mezi součásti obuvi zejména podešev, výplň a stélka. Dále potom nesmí botě chybět rám, svršek a podšívka. Bota může mít i jazyk, vázání a podpatek. Výběr materiálu obuvi pak hraje zásadní roli. Velké oblíbenosti se těší zejména přírodní materiály. Ty mají nejen skvělou termoregulační funkci, ale také mají tu výhodu, že se výborně přizpůsobí tvaru každého chodidla. Přírodní kůže má totiž tendenci k rozpínání. Nehrozí tak, že vás bude bota tlačit. Stačí ji jen tzv. rozchodit a prošlápnout. Pak je komfort při nošení zcela jistě zaručen. Chcete-li vidět, jak vypadá kvalitní bota  přírodního materiálu, koukněte např. na tyto lodičky Steve Madden. V dnešní době se na scénu dostávají i inovační technologie. Velké obuvnické firmy se předhání v tom, kdo poskytne zákazníkovi vyšší komfort v nejrůznějších situacích. Netýká se to pouze volnočasové obuvi. Nové technologie bodují také na poli profesionálního i rekreačního sportu. Boty mohou mít nejrůznější stupeň tvrdosti. Díky tomu můžeme koupit kvalitní obuv do hor, na horolezeckou stěnu, ale i na turistiku a běh. Hledáte-li např. kvalitní trekingové boty, podívejte se na nabídku značky Mammut.     

 Jak se vyrábí bota? / Co je konstrukce boty?

Kladete-li si otázku, z čeho je vyrobena bota, musíte si ujasnit, co vše vás vlastně zajímá. Na následujících řádcích se zaměříme na vnější části obuvi. Tu tvoří zejména svršek boty. Ten může být vyroben z nejrůznějších materiálů. Důležité je především to, aby byl dostatečně prodyšný. Díky tomu se nám chodidlo v botě jen tak nezapaří. Další vnější částí je i podešev. Podešve jsou spodní dílce, které jsou velmi namáhané, protože přichází do přímého kontaktu s povrchem, po kterém se pohybujeme. Jejich funkcí je ochrana naší nohy před chladem, horkem a nerovnostmi terénu. Některé boty disponují i mezipodešví. Věděli jste jaké existují druhy podešví? V zásadě máme 3 typy. Jedná se o usňový, pryžový a syntetický typ. Další vnější částí boty je i podrážka, popř. podpatek. Podrážka by neměla být tenká jako papír. Měla by chránit chodidlo před nárazy a ostrými kamínky či dokonce suťoviskem. Záleží tedy vždy na tom, do jakého terénu se chystáme boty nazout. Podle toho si vybereme i botu s dostatečně odolnou podrážkou. Co se týče podpatků, vyšší stabilitu nám zajistí zejména ty širší. Ukázku obuvi s kvalitním podpatkem najdete např. u mušketýrek značky Bronx. V posledních letech vítězí na plné čáře klínkové modely dámské obuvi. Noha je lépe fixovaná a má dobrou oporu. Za vnější část obuvi se počítá i zapínání. To můře být šněrovací, zipové či páskové. Záleží vždy na modelu dané obuvi. Kvalitní boty disponují i membránou. Boty mohou mít i ochrannou špičku. Speciálním typem obuvi jsou také modely s elastickým prvkem. Pro představu koukněte např. na tyto kotníkové boty Lasocki.                      

Jaké jsou vnější části boty?

Mezi vnitřní části boty můžeme zařadit stélku, tedy vnitřní výztuhu boty a zateplení. Stélka boty hraje v našem životě důležitou roli. Podle ní si totiž vybíráme příslušnou velikost obuvi. Zvláště při nákupu obuvi na internetu ji musíme nejprve změřit a následně porovnat s tabulkami jednotlivých výrobců. U různých značek může totiž docházet k nuancím v číslování. Mezi vnitřní komponenty boty patří i vnitřní švy. Existují však i bezešvé boty, které dodávají chůzi úplně jiný rozměr. Zateplení v botě zase oceníme u zimní obuvi. Mezi vnitřní části boty můžeme zařadit i opatek.      

Design boty do jisté míry může ovlivnit i pohodlí při nošení. Jestli-že bota disponuje nějakými ostrými ozdobami, které zasahují do oblasti našeho chodidla, je to špatně. Při výběru obuvi bychom tak měli vždy položit na misky vah nejen její design, ale také pohodlí, které nám dokáží poskytnout. Platí to také při výběru obuvi s podpatky. Dívky i ženy boty na podpatcích zkrátka milují, protože opticky skvěle prodlužují postavu a mnohdy se v nich dámy cítí více přitažlivě a sexy. Boty na podpatcích lichotí také business outfitům. Při jejich výběru bychom se však také měly zaměřit především na pohodlí, které dokáží našim nohám nabídnout. Určitě se nechcete trápit celý den v nepohodlných, i když designově přitažlivých botách na vysokých jehlách. Vždy tedy sledujeme celkové zpracování obuvi. Především se zaměříme na to, jak je řešena podrážka a zda dokáže dostatečně fixovat chodidlo a tlumit dopady chodidla při kontaktu se zemí. To je při výběru obuvi vždy velmi důležitý prvek. Jestli-že se nám líbí páskové boty, měly bychom se zase zaměřit na to, zda nikde netlačí a nezařezávají se do kůže. Velmi záleží na materiálu, z kterého jsou páskové boty vyrobeny. Také hraje důležitou roli, zda jsou pásky polstrované či nikoli. Polstrování dodá botám vždy vyšší míru komfortu.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
běžecké boty, basketbalové boty, Kabelky Guess, Pánská obuv Geox, Černé dámské polokozačky, Dámská obuv Crocs, new balance, salomon boty dámské, nike air force 1 dámské, adidas boty, batoh dámský, Kabelky Michael Kors, Dámská obuv Salomon, Kabelky Nobo, Dámská obuv Guess, lasocki, adidas terrex, superfit, válenky, air force 1, Pánská obuv Tommy Hilfiger, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Kabelky Liu Jo, converse, primigi goretex, adidas superstar, kosmetická taštička, nike jordan 1 mid, Dámská obuv Skechers, dámská kabelka