Svršek, podrážka, podpatek… teda, z čeho se skládá bota?

2 min.

Pod pojmem „obuv” se skrývá množství různorodých modelů: kozačky, šněrovací boty, sandály, lodičky nebo tenisky. Každý z těchto modelů se vyznačuje charakteristickými vlastnostmi, i když něco mají společné – např. svršek boty nebo podrážku. Jste zvědaví, jaké části bot rozlišujeme? Podívejte se na našeho průvodce.

To, z čeho se skládá bota, má ve velké míře vliv na jejich kvalitu, odolnost a vzhled.

Stavba boty – nejdůležitější prvky

Jednou z nejdůležitějších částí, které mají vliv na vzhled bot, je svršek. Jednoduše řečeno, jde o část pokrývající vrchní část chodidla a v případě vyšších bot se jedná i o lýtka a holenní části. Svršek je nejčastěji vyrobený z přírodní kůže (lícové, semišové nebo z nubuku), ekologické kůže nebo textilních a syntetických materiálů.

Jiným základním prvkem boty je samozřejmě podrážka. Má za úkol izolovat chodidlo od podloží a měla by se ho dotýkat celým svým povrchem, s výjimkou podpatku. Podrážka se obyčejně vyrábí z kůže nebo jiných materiálů, v závislosti na typu bot, což má velký vliv v případě sportovních bot.

Co má vliv na odolnost a pohodlí?

A když už vzpomínáme podpatky, je dobré zdůraznit, že i malý podpatek tvoří důležitou část dámské boty a pánské boty. Nachází se v zadní části boty, pod patou. Může být součástí podrážky nebo k ní může být přibitý nebo přišroubovaný. Podpatek bývá někdy ukončený patníkem. Jde o vyměnitelný prvek hrubý několik milimetrů, odolnější proti poškození a jeho hlavní rolí je minimalizovat rizika podklouznutí.

Pozor!

Nezapomínejte pravidelně kontrolovat stav patníků. Pokud jsou opotřebované, postupně se začne ničit i samotný podpatek, co může vést k jeho úplnému opotřebování.

Uvnitř boty se nachází podšívka. Obklopuje chodidlo shora a po bocích, přitom předchází tvorbě otlaků na vzpomínaných místech. Její úlohou je zabraňovat otlačení jednotlivých švů a spojů na chodidle. K chodidlu přiléhá zase stélka. Splňuje podobnou funkci jako podšívka, ale je vyrobená z měkkých materiálů, čím zabezpečuje chodidlům potřebný komfort.

Stavba boty – svršek

Už víte, co je to svršek, kde se nachází a z čeho může být vyrobený. Aby to však nebylo tak jednoduché, ta stejná část se skládá z několika dalších prvků. Jsou to:

  1. zadní díl svršku – pokrývá zadní a horní přední část chodidla a spolu s nártem ve velké míře odpovídá za to, jaký tvar mají dané boty,

  1. nárt – je důležitou součástí stavby pánských bot, především těch elegantních. Jde o část svršku, ve kterém se nacházejí dírky na tkaničky. Nárt může být uzavřený (teda všitý pod spodek) nebo otevřený (našitý na vrchní část svršku). Boty s uzavřeným nártem, např. oxfordky se považují za uhlazenější a elegantnější, než ty s otevřeným nártem (např. derby).

1109511096

Oxfordky, např. Boss jsou příkladem bot s uzavřeným nártem / Derby, např. Tommy Hilfiger se vyznačují otevřeným nártem

  1. špička – část zakrývající špičku boty,

  1. jazyk – část spojená s horní hranicí už spomínaného nártu, se nachází pod tkaničkami a zajišťuje chodidla před tlakem tkaniček z otvorů na tkaničky,

  1. podpatek – zadní, pevnější část svršku zabezpečující patu. Nemůže být příliš pevný, v takovém případě znemožní chodidlu vykonávání přirozeného pohybu.

Jiné části boty

Pokud se na stavbu bot podíváme blíže, najdete v nich ještě další prvky, které nejsou viditelné hned na první pohled. Jako např. mezipodrážka, která tvoří jakousi konstrukci boty. Nachází se mezi výstelkou a podrážkou. Má zajistit potřebnou pevnost a stabilitu boty. Dalším prvkem boty je lem, teda obvod okolo bočních částí podrážky. Jeho rolí je zabezpečit boty před poškozením a dostáváním se vlhkosti dovnitř boty.

Už znáte jednotlivé části bot? Nejvyšší čas poznat jednotlivé typy bot. Na našem blogu najdete články mimo jiné i o sportovních botách a o typech dámských bot.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Dámská obuv Crocs, Dámské černé tenisky, Dámská obuv Skechers, Pánská obuv Geox, Peněženky Tommy Hilfiger, Dámská obuv Tommy Hilfiger, Kabelky Michael Kors, Kabelky Tommy Hilfiger