Typy chodidel. Jak k nim vybrat vhodnou obuv?

2 min.

Odhaduje se, že člověk udělá denně průměrně 6 tisíc kroků. Chodidla jsou proto mimořádně důležitou částí těla, která nesou celou jeho váhu. Abychom jim zajistili potřebnou formu a zdraví, je velmi důležité zvolit správnou obuv – a nemáme na mysli jen její velikost. Důležitý je i typ chodidla. Jak si podle tohoto kritéria vybrat dobré boty?

Na našem blogu najdete i další články na téma, jak si vybrat správnou velikost bot, jak změřit šířku nohy a jak si vybrat boty na široké chodidlo. Podívejme se nyní na typy chodidel.

Typy chodidel

Názvy typů chodidel jsou inspirovány názvy starověkých civilizací – právě na základě typu chodidla bylo možné rozeznat představitele daného národa. Rozlišujeme tři tvary chodidel a klíčovým rozpoznávacím znakem je přitom délka prstů:

  1. egyptské chodidlo (nazývané i jako šikmé),

  1. řecké chodidlo (jinak středomořské),

  1. římské chodidlo (nebo hranaté).

Víte, že…?

Nejvíc lidí na světě (70 procent) má egyptský typ chodidla. Řecký typ má přibližně 20 procent populace a římský se vyskytuje u přibližně 10 procent.

Egyptské chodidlo

Nejčastěji se vyskytující typ chodidla se vyznačuje tím, že první prst – palec – je nejdelší a zbylé čtyři prsty jsou čím dál tím víc kratší, tím vytvářejí šikmý tvar chodidla. Noha tak působí štíhleji a vypadá delší.

Nemoci, které se týkají lidí s egyptským chodidlem: Majitelé tohoto typu chodidla jsou nejnáchylnější na vznik vbočených palců, tzv. haluxů. Všechno proto, že v egyptském chodidle se největší zátěž klade na palec a nárt. Nepravidelné zatížení chodidla může navíc vést ke vzniku haluxu a ke snížené stabilitě kotníku a achilovky.

Jaké boty jsou vhodné pro egyptský typ nohy: Vybírejte si boty se zaoblenými špičkami – díky tomu se prst nebude ohýbat do středu chodidla a prsty budou mít optimální prostor na pohyb. Pro každodenní nošení budou lepší volbou boty na ploché podrážce – v lodičkách se váha těla rozkládá jinak.

Řecké chodidlo

Vyznačuje se tím, že druhý prst je delší než ostatní. Při tomto typu chodidla rozlišujeme dvě verze: obdélníkovou a šikmou. V první je druhý prst nejdelší a ostatní jsou přibližně stejné délky. V šikmé verzi je čtvrtý a pátý prst podstatně kratší.

Nemoci, které se týkají lidí s řeckým chodidlem: Vzhledem k tomu, že majitel řeckého chodidla během chůze zatěžuje druhý prst, je častěji vystavený úrazům a otlakům. Často se v tomto případě vyskytují tzv. kladívkové prsty. Náchylné na tuto nemoc jsou všechny prsty od druhého po pátý. Nemoc spočívá v deformaci článků na prstech, v důsledku toho není možné je úplně narovnat.

Jaké boty jsou vhodné pro řecký typ chodidla: Nejdůležitější je si vybrat délku vložky podle délky nejdelšího prstu. Nejlepší volbou budou pro Vás lodičky nebo boty s otevřenou špičkou – tehdy prst nebude stlačený. Pokud se rozhodnete pro lodičky, vybírejte si úzký a dlouhý model – díky tomu bude prst vypadat kratší.

Římské chodidlo

Posledním typem je římské chodidlo. Jde o nejméně se vyskytující tvar chodidla. První tři prsty mají stejnou délku, čtvrtý a pátý jsou podstatně kratší. Proto chodidlo vypadá kratší a širší než ve skutečnosti je.

Nemoci, které se týkají lidí s římský chodidlem: Majitelé tohoto typu chodidla jsou skutečnými šťastlivci, protože jsou nejméně náchylní na deformace prstů. Všechno proto, že u takového typu chodidla se tlak rozkládá nejrovnoměrněji.

Jaké boty jsou vhodné pro římský typ chodidla: Podobně jako v případě egyptského typu, římskému chodidlu nejvíc lahodí obuv s kulatou nebo hranatou špičkou. Pokud si chcete opticky prodloužit chodidlo, zvolte boty s větším množstvím řemínků – např. římanky nebo modely v odstínu podobném Vaší pokožce.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Dámská obuv Crocs, Dámské černé tenisky, Dámská obuv Guess, Dámská obuv Salomon, adidas Stan Smith, Dámská obuv Skechers, Pánská obuv Tommy Hilfiger, Černé dámské polokozačky

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít