Typy fotbalových kopaček. Jaké vybrat, abyste zvýšili svou účinnost ve hře?

2 min.
V tomto článku:

Fotbal je nejčastěji dělaný sport na světě a také ho snad hrál úplně každý na světě. Skutečnost na hřišti netkví jenom v pravidelném tréninku, ale také v dobře vybraných botech pro závodníka. V tomto článku Vám představíme typy kopaček a poradíme vám, jak si je vybrat podle druhu povrchu na kterém budete hrát.

Každý člověk, který přemýšlí o závodním fotbalu nebo je to pro něho jednoduše dokonalá forma trávení času, by si měl proto pořídit fotbalové boty. Typy dostupné na trhu poznáte níže.

Protože se fotbal hraje na trávě, začneme tedy od typu fotbalových bot, které jsou určeny právě na tento povrch. Lisovky, protože o nich se tady bavíme, mají za úkol zvětšit přilnavost chodidla hráče k přirozenému, travnatému povrchu. Osvědčí se také na tvrdých, „ušlapaných” površích. Lépe uděláte, když se v nich vyhnete bažinatému povrchu. Na základě čeho můžeme poznat lisovky? Tyto kopačky na fotbal se charakterizují gumovými nebo plastikovými elementy, které vystupují z podrážky, které jsou zatopené v podrážce boty a tvoří tak celek. Boty jsou označovány zkratkou FG (z ang. „firm ground” – tvrdý povrch) u názvu modelu.

Během hry v kopačkách, jsou kolíky připevněné na stálo. Za to špunty tvoří oddělenou část boty, které se šroubují do podrážky. Je jich obvykle šest a jsou vyrobeny z oceli nebo aluminia. Zajišťují nejlepší přilnavost k měkkému povrchu nebo mokré, přírodní trávě. Rozhodně jsou nejlepším výběrem na bažinaté a blátivé terény. Dobře vyrobené kolíky tak zabraňují podklouznutí. Tento typ fotbalových kopaček je označován písmeny SG (z ang. „soft ground” – měkký povrch).

Víte, že…?

Příliš ostře zakončené kolíky mohou zranit jiného hráče. Proto se před každým fotbalovým zápasem rozhodčí dívají na kolíky všech hráčů.

A jaké typy fotbalových kopaček se hodí na zledovatělý povrch nebo umělou trávu? V takovém případě Vám hra půjde nejlépe v turfech. Osvědčí se také na suchých a tvrdých površích. Jsou to boty, které jsou vybaveny velkým množstvím malých kolíčků, které jsou vyrobené z gumy a tvoří přímo podrážku. Elementy jsou kratší než u tradičních lisovek. Taková konstrukce způsobí, že obuv Vám zajistí dobrou přilnavost v těžkých terénech a hrubá podrážka správnou stabilitu. Pokud je tedy škaredé počasí a těžké podmínky pro Vás nejsou žádnou brzdou, rozhodně si pořiďte turfy. Poznáte je také díky označení písmeny TF, které se objevují vedle názvu modelu.

Když se zmiňujeme o typech fotbalových bot, rozhodně nemůžeme zapomenout na sálovky. Nejsou to kopačky, ale můžete v nich hrát futsal, s tím rozdílem, že se hraje v hale. Jsou vybavené hladkou, gumovou nebo kaučukovou podrážkou, která umožňuje botám se lépe držet parket a také rychleji měnit směr běhu. Nedoporučujeme v nich hrát na přírodní trávě nebo umělé trávě. Tyto povrchy potřebují právě o hodně lepší přilnavost, kterou zajišťují lisovky nebo kolíky. Sálovky mají speciální podrážku a jsou označovány písmeny IN (z ang. „indoor”).

Když už znáte typy fotbalových kopaček, úspěšně si je můžete vybrat podle preferovaného povrchu a tím si současně zajistit lepší efektivnost. Klíčová je také správná velikost obuvi. Pamatujte si, že během výběru je lepší si vzít větší velikost, aby tak chodidlo mělo více místa v botě. Tímto způsobem se tak vyhnete otlakům a bolestivým odřeninám. Tak hurá na to a vyberte si boty na fotbal.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
adidas terrex, new balance, Dámská obuv Salomon, Dámská obuv Skechers, nike air max 90, Kabelky Guess, kšiltovka, kosmetická taštička

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít