V jednoduchosti je krása. Dějiny modelu adidas Gazelle

2 min.

Jednoduchý, nízký střih a plochá podrážka – tenisky adidas Gazelle se výrazně neliší od ostatních sneakers. Věděli jste však, že šlo o první sportovní obuv, která byla vyrobena ze semiše a dějiny modelu sahají až do 60. let 20. století? Dnes jde o jedny z nejpopulárnějších lifestylových bot. Poznejte příběh adidas Gazelle.

Tyto boty s oblibou nosívaly hvězdy hudební scény a showbyznysu.

Adidas Gazelle – první semišová sportovní obuv

První pár bot adidas Gazelle spatřil světlo světa v roce 1966, ačkoli semiš využíval německý koncern při výrobě sportovních bot už o osm let dříve. V té době vypustil na trh model adidas Rom určený pro reprezentaci Německa na olympijských hrách v Římě. Měl charakteristickou zoubkovanou podrážku a semišové špičky. Až tenisky Gazelle byly modelem, jehož svršek byl celý vyroben ze semišové kůže.

Víte, že…?

První model adidas Gazelle byl vyroben z klokaní kůže.

Koncem 60. let byly tyto boty dostupné ve dvou barvách: červené a světle modré. Co je důležité, v závislosti na odstínu měly tyto boty různé využití. Červený model byl určen pro házenkáře a byl opatřen průhlednou, protiskluzovou podrážkou s členitým dezénem. Naopak, modré poskytovaly dodatečnou oporu kotníkům a klenbě a měly podrážku s mikroskopickými výběžky. Byly tedy určené na trénink.

View this post on Instagram

With a vintage premium suede upper and an off-white rubber sole, we've faithfully reproduced #GAZELLE in its early ‘90s form.

A post shared by adidas Originals (at ?) (@adidasoriginals) on

Pět minut slávy a vlna nevole

Díky minimalistickému designu a použití semiše, který umožňoval získání výraznější barvy než má lícová kůže, se již na počátku 70. let stal model Gazelle jedním z nejpopulárnějších z nabídky značky adidas.

Model Gazelle získal na popularitě v roce 1972 během olympiády v Mnichově. Během medailové ceremonie po závodě na 200 metrů volným způsobem jej sedminásobný zlatý medailista – plavec Mark Spitz představil celému světu. Neměl je však na nohách, ale … držel boty nad hlavou před a po zaznění hymny USA. Nesetkalo se to s pozitivní odezvou Mezinárodní olympijské komise, která tento čin označila za propagaci produktu.

Fiasko modelu Jaguar a velký návrat

V polovině 70. let zaznamenal model Gazelle pokles prodeje a adidas vypustil na trh model Jaguar. Navazoval na svého předchůdce, vyznačoval se však masivnějším střihem. Jaguar však nenavázal na úspěch modelu Gazelle a na trhu se neudržel příliš dlouho. Velký návrat prvních semišových sneakers předpověděl v roce 1976 magazín „Popeye“ uznávaný za japonskou bibli pánské módy. Jeho redaktoři prohlásili adidas Gazelle za budoucí ikonu módy. Nemýlili se.

Adidas Gazelle dobývají Velkou Británii

V další dekádě se tato obuv stala téměř povinným prvkem oblečení mládeže obývající severní oblast Britských ostrovů. Sportovní boty navázaly na kulturu hip-hopu a model Gazelle byl levným a dostupným modelem. V té době slavil za oceánem svůj úspěch model Superstar, o kterém se dočtete více v našem dalším článku. Co však ještě stojí za zmínku je fakt, že v roce 1985 spatřila světlo světa třetí barevná varianta adidas Gazelle – zelená.

View this post on Instagram

Pieces from the past, reimagined for today. #GAZELLE

A post shared by adidas Originals (at ?) (@adidasoriginals) on

Popularitu Gazelle ve Velké Británii umocnil v 90. letech žánr britpop s kapelou Oasis na čele. Tato obuv byla mezi Brity mimořádně oblíbená. I v této dekádě se na trhu objevilo množství barevných verzí.

Nadčasové a univerzální

Přestože skutečný boom modelu adidas Gazelle připadá na 80. a 90. léta, tyto boty měly své fanoušky mezi celebritami ještě před tímto obdobím. Nosil je i samotný Mick Jagger v 70. letech nebo Michael Jackson za dob éry The Jackson 5. Později se v nich začala objevovat i Kate Moss a foto session, během které měla Helena Christensen na sobě jen tyto boty, rozhodně zapůsobila i na muže.

Přesvědčili jsme vás o tom, že se vyplatí mít ve své sbírce adidas Gazelle? Množství modelů najdete v nabídce online obchodu eobuv.cz!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
guess, Dámská obuv NIKE, Nike Air Force, peněženka, timberland boty pánské, air force 1 dámské, Hnědé kozačky, merrell