Mezi nejoblíbenější boty na léto patří klasické sandály, ale i ty s odkazem na styl před tisíci lety – řecké sandály. Návrháři nám již ukázali, že během léta 2020 nepředvídají jakékoliv změny v této záležitosti. Zůstává nám však jedna otázka, kterou jste si určitě pokládaly více než jednou během nákupů – které z nich budou lepší, sandály s klasickým střihem nebo řecké sandály? Je čas dozvědět se více informací a rozptýlit všechny pochybnosti.

Klasické a řecké sandály se od sebe neliší pouze zapínáním kolem kotníku. Níže najdete další informace, které Vám pomůžou při výběru během letních nákupů.

Klasické sandály vs. řecké sandály – rozdíl

Začneme tedy od začátku, jinými slovy odkud tyto boty pocházejí a čím se od sebe vlastně liší. Podrážka vyrobená z jakékoliv přírodní suroviny, to přesně označovalo slovo „sandál”. Podrážka se tvarovala přesně podle chodidla a byla připevněna čímkoliv co se našlo, například pletenou trávou, proutěným nebo koženým řemínkem. Ve starověkém Japonsku se jmenovaly zōri, v Indii paduka a v Řecku to byly řecké sandály. Postupem času začaly být uznávané jako klasický model ty sandály, které drží chodidlo na svém místě pomocí kožených pásků zapínaných u kotníku přezkou nebo raději suchým zipem. Zato ikonické řecké sandály jsou typem obuvi, který je tvořen řemínky – pro lepší stabilitu chodidla se vázaly kolem kotníku a ještě výše.

Víte, že…?

Řecké sandály jsou módní boty už od… 4500 tis. let.

Více zajímavostí na toto téma se dozvíte v našem dalším článku o historii sandálů.

9509

S čím se Vám spojí kultovní řecké sandály? Nám… s dovolenou!

Klasické sandály vs. řecké sandály – rozdílnost modelů

I mezi sandály s klasickým střihem nebo také mezi řeckými sandály najdeme několik modelů, které se budou lépe nebo hůře hodit k určité události.

V případě klasických sandálů to jsou:

  1. sandály s plochou podrážkou – ideální pro každý den;

  2. sandály na klínku – dobré řešení pro každý den a ženy, které chtějí zeštíhlit nohy bez toho, aby se trápily na vysokých podpatcích;

  3. sandály na platformě – navazují na módu z 90.let a ikonických outfitů Spice Girls, skvělé pro fanynky stylu vintage;

  4. sandály na hrubším podpatku – podobně jako sandály na klínku, ideálně zeštíhlí nohy v každodenních outfitech;

  5. sandály na jehlovém podpatku– nejelegantnější verze klasických sandálů, která se hodí na honosné příležitosti (aby se vyhnout faux pas, je dobré se dozvědět trochu víc na téma dress code, který určuje zda jsou odkrytá chodidla dobře nebo špatně vnímána).

Řecké sandály samy o sobě jsou tolik charakteristickým modelem, že se vyskytují v menším množství než ty o kterých jsme psali výše. Tak jako tak můžete mezi nimi najít například modely s plochou podrážkou a na vysokém podpatku. První model se bude skvěle hodit ke každodenním outfitům, zato model na podpatku, který se líbí dokonce Donatelli Versace, můžete dobře kombinovat k večerním outfitům. Bude to rozhodně vyžadovat více úsilí než v případě klasického modelu.

Klasické sandály vs. řecké sandály – pohodlí

Klasické sandály i řecké sandály jsou bezpochyby velmi pohodlným letním typem obuvi (pokud ovšem mluvíme o variantách s plochou podrážkou). Klasické sandály, které – tak jako například ty vyráběné firmou Birkenstock – mají přezky a tím snáze je můžeme přizpůsobit šířce chodidla, což přispívá k pocitu pohodlí v čase používání. Také se stává, že řemínky špatně vybraných řeckých sandálů odírají kotníky a místa kde jsou zavázány. Mohly byste si díky tomu myslet, že spolehlivější a pohodlnější volbou budou klasické sandály, ale často je to otázkou správného výběru obuvi dle tvaru a velikosti chodidla.

9510

Pokud jde o klasické sandály a řecké sandály s plochou podrážkou, není mezi nimi moc velký rozdíl co se týče pohodlí. Vázané řecké sandály budou rozhodně stabilnější než sandály s vyšším podpatkem.

Klasické sandály vs. řecké sandály – možnost outfitů

Pokud přemýšlíte nad tím, který model sandálů – klasický nebo řecký – se bude hodit do většiny outfitů, s určitostí Vám můžeme říct, že oba modely jsou stejně univerzální. Garance Dore, autorka bestsellerové knížky o módě „Love, style, life” na svých stránkách připouští, že si neumí představit svůj šatník bez řeckých sandálů, které nosí doslova ke všemu. Pokud se podíváme na módní přehlídky, které nám představují sezónu jaro-léto 2020, musíme přiznat, že řecké sandály budou v nejbližší době rozhodně módnější variantou, která lépe zvýrazní charakter outfitu nejen ve stylu boho.

Klasické sandály vs. řecké sandály – hvězdy, které je nosí

Kardashianky, Doda nebo dokonce Rihanna patří mezi horlivé fanynky řeckých sandálů na jehlovém podpatku. Sandály s plochou podrážkou zase milují modelky – od Anji Rubik až po Alessandru Ambrosio nebo Gisele Bundchen. Klasické sandály – ať už se jedná o ty s plochou podrážkou nebo na jehlovém podpatku – mají ve svých šatnících skoro všechny hvězdy. Nevíme co si myslíte Vy, ale my víme, že řecké sandály jsou skvělým způsobem na to jak se odlišit od všech ostatních.

Autor

Ewelina Gajoch

Jsem milovnicí módy high fashion, ale pro své každodenní outfity se inspiruji pařížskými influencerkami a nadčasovým francouzským stylem. Zajímám se také o malbu, velmi se mi líbí obrazy Edwarda Hoppera. Dále mám ráda cestování a Harryho Pottera.
Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít