Válka bot: plátěnky vs. tenisky

2 min.

Možná zaměňujete tyto názvy bot, ale je čas abyste se dozvěděli, že plátěnky a tenisky nejsou to stejné. Pokud přemýšlíte o tom, jaké jsou rozdíly mezi plátěnkami a teniskami, jak při nošení ovlivňují pohodlí a které z nich můžete nosit do méně či více elegantního oblečení – rozhodně si přečtěte následující text, ve kterém se budeme snažit odpovědět na veškeré Vaše otázky a rozptýlit jakékoliv pochybnosti.

Plátěnky a tenisky se neliší pouze názvem. O dalších rozdílech mezi botami se dočtete níže.

Plátěnky vs. tenisky – rozdíl

Plátěnky a tenisky jsou často zaměňovány mezi sebou – dokonce módní experti – používají tyto názvy různě a mylně. Oba názvy se vztahují na lehkou a formální obuv s plochou podrážkou, nejčastěji s vázáním na tkaničky. Ve skutečnosti však název „plátěnky” by měl být používán na modely, které mají gumovou špičku a název „tenisky” zase platí pro ty modely, které jsou celé vyrobené z jednoho materiálu. Někteří se však domnívají, že plátěnky mají vyšší svršek (stejně jako legendární boty Converse) od tenisek (které vypadají například jako boty značky Superga nebo Keds).

Plátěnky vs. tenisky – rozdílnost modelů

Z hlediska dostupnosti různých modelů – plátěnky a tenisky se od sebe navzájem moc neliší. Oba typy bot jsou k dispozici ve šněrovací variantě nebo také se zapínáním na suchý zip. Je vzácností vidět plátěnky ve stylu slip on (vklouznutí nohy dovnitř boty), zato takové tenisky najdeme už bez problémů. Historie si ovšem pamatuje krátkou chvíli, ve které byly výjimečně módní plátěnky na klínku. Tenisky ve vyvýšené verzi nebyly vůbec vyráběny. Jak plátěnky, tak i tenisky můžeme najít na vyšší podrážce, tzv. platformě.

9297

Nazouvací tenisky značky Vans patří mezi jeden z nejoblíbenějších modelů těchto bot.

Plátěnky vs. tenisky – pohodlí

I když se to může zdát, že plátěnky a tenisky jsou si tolik podobné, že je těžké vybrat favorita z hlediska pohodlí, existuje několik vlastností díky kterým můžeme říct, že to právě plátěnky mohou být uznány za pohodlnější model obuvi. Stojí za to vědět, že už kdysi v ikonických Converskách hráli všichni závodníci NBA a nejen proto jsou uznávané za nejoblíbenější plátěnky na celém světě. Podle těchto bot začaly i jiné společnosti vyrábět své vlastní varianty plátěnek a byly navrženy tak, aby poskytovaly basketbalovým hráčům co největší pohodlí na hřišti. Gumový kryt slouží k ochraně prstů a vyšší svršek má stabilizovat kotník v botě. Takže pokud se při nákupech zajímáte hlavně o pohodlí, v tomto případě si určitě vyberte plátěnky.

9298

V plátěnkách značky Converse hráli závodníci NBA a až poté se z basketbalového hřiště přenesly do světa módy a staly se hitem každodenního nošení.

Víte, že…?

V teniskách značky Keds tančila hlavní hrdinka filmu „Dirty dancing”.

Plátěnky vs. tenisky – možnost outfitů

Plátěnky i tenisky jsou boty s podobným, každodenním charakterem. Pokud však přemýšlíte o tom, které z nich se budou hodit k více outfitům, správnou volbou budou určitě tenisky. Proč? Jak jsme už psali, plátěnky s gumovou špičkou, které jsou známé především díky značce Converse jsou více spojovány se sportem. Takže pokud pracujete v kanceláři, nebudou tyto boty Vaším nejlepší volbou pro outfity do práce.

Podobně je to s „příležitostnými procházkami” – pokud nejste zástupcem stylu grunge jako Kurt Cobain, určitě nebudou dobrou volbou pro návštěvu například elegantních restaurací. Tenisky jsou boty s více formálním charakterem, které (především ty pánské) se často podobají pohodlnějším polobotkám. Rozhodně snazší je boty kombinovat s outfity pro různé příležitosti.

Plátěnky vs. tenisky – hvězdy, které je nosí

Bella Hadid, Kaia Gerber, Rihanna, Beyonce, Miley Cyrus nebo Sarah Jessica Parker – to jsou jen některé z hvězd z celého světa, které prostě milují nejoblíbenější plátěnky na světě, jedná se o boty Converse. K čemu je nosí? Doslova ke všemu – od saténových šatů až po džíny a svetry. Zato Gigi Hadid, Kendall Jenner nebo dokonce vévodkyně Kate mnohem častěji si vybírají boty značky Superga. Jak si vybrat mezi nimi ty pro Vás nejvhodnější? Podívejte se na outfity hvězd uvedených výše a rozhodněte se, který styl je Vám bližší!

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!