Víte, odkud se vzaly názvy těchto bot?

3 min.

Když nepočítáme výjimky, boty si obouváme na chodidla bez přemýšlení o tom, jak se nazývají a jaký mají původ. Některé modely jsou nazvány kódy zvýrazňující styl, jiné čerpají inspiraci z měst a jejich kultury. Ještě jiné jsou výsledkem významné události nebo osoby. Další modely jsou zlomyslností a cvrknutím do nosu konkurenci jako např. Nike Cortez. Přečtěte si náš článek a dozvíte se více o tom, odkud se vzaly názvy oblíbených bot.

V obuvnickém světě, v zákulisí, se staly opravdu zajímavé historie. Podívejte se na seznam nejoblíbenějších modelů bot, které určitě znáte a překvapte tak své kamarády na téma jejich názvů a historií.

Converse Chuck Taylor

Podle nás neexistují více ikonické boty, než plátěnky Converse Chuck Taylor, o čemž svědčí také fakt, že se tak často objevují v různých filmech. Dáme teď stranou emoce a podíváme se pouze na historii těchto bot. Snad všichni vědí, že Chuck Taylor byl basketbalistou. Méně známá informace z jeho života je to, že jeho hlavním úkolem bylo zavedení inovací v marketingu. 

Na začátku 20. let Taylor hledal práci a povedlo se mu dostat do hlavní budovy Converse v Chicagu. Skoro na místě obdržel pracovní místo prodejce, protože firmě navrhl, aby vylepšila model tenisek All Star. Více jak 40 let Taylor jezdil po USA a prodával právě tyto boty. Díky tomu, že byl kdysi basketbalistou, zakládal také akademie, kde byly vychováváni budoucí závodníci. Příjmení Taylor se objevilo v názvu boty v roce 1932 a je v něm dodnes. 

V těchto converskách hrály takové hvězdy NBA jako Larry Bird nebo Magic Johnson. Milovali je hudebníci, takoví jako Kurt Cobain nebo Iggy Pop. Často jsou v nich viděni také současní umělci, např. Snoop Dogg.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez snoopdogg (@snoopdogg)

Víte, že…?

Denně se prodá kolem 270 tisíc párů Converse Chuck Taylor. Takové informace v roce 2015 podal Geoff Cottrill GM Converse. To je pěkný výsledek pro značku Nike, již je Converse součástí od roku 2003. Ve chvíli převzetí byla značka Converse na pokraji bankrotu.

Pro více zajímavostí na téma plátěnek Converse Chuck Taylor, Vás zveme k přečtení dalšího článku na našem blogu o historii plátěnek Chuck Taylor.

Nike Air Force

30 let zpátky byla Katedrála Notre Dame inspirací ke vytvoření bot Nike Air Force. AF1 je debit návrháře Tinkera Hatfielda. Ale hlavním designerem modelu byl Bruce Kilgore. Název tohoto prvního modelu v linii Nike Basketball, navazuje na prezidentské letadlo Air Force One. Jednoduše. Toto nebyla jediná spolupráce s letectvím, protože hodně rad při tvoření projektu, jim udělili biomechanici, trenéři a inženýři aeronautiky.

13610

Adidas Stan Smith

Adidas Stan Smith je jeden z nejoblíbenějších modelů sneakers značky adidas. Především v bílém provedení patří ke kvintesenci bot, které se hodí jak na párty, tak na tenisové kurty, nedělní procházku do města nebo dokonce do výborné restaurace. Jejich název vznikl ze jména a příjmení legendárního tenisty let 1960-1980. Co je zajímavé, nechybělo málo a místo Stan Smith, bychom tyto boty nazývali Robert Hailet. Hailet byl také tenistou a pocházel z Francie. Adidas se rozhodl změnit svůj původní nápad, když hráč ukončil svou závodní kariéru na začátku 70. let.

Nike Roshe Run

Za projekt minimalistických běžeckých bot Nike Roshe Run odpovídá Dylan Raasch, který od šéfů obdržel úkol vytvořit obuv, která bude stát méně než 100 dolarů. Těžké na tom všem bylo to, že boty musely obsahovat technologie Nike, které na trhu odlišovaly značku Nike od ostatních. 

Raasch je fanouškem tradiční meditace a aspirujícím Mistrem Zen. Boty a především jejich název, je poklonou směrem k návratu Roshe, co zjednodušeně označuje duchovního učitele. Z právních důvodů došlo ke změně názvu bot a jeho výslovnosti (na toto téma se točí diskuze, protože i nadále nikdo neví jestli správná výslovnost je roše nebo roši).

Converse Jack Purcell

Plátěnky Converse vždy budou spojovány s již spomínaným Chuck Taylorem. Jack Purcell není známý stejně jako basketbalista, ale nemůžeme popřít, že má přece jenom velkou základnu fanoušků. Jack Purcell byl dokonale známým závodníkem badmintonu a Mistrem Světa z roku 1933. Jeho kariéra je neobvyklá: od zisku mistrovství až do roku 1945, Purcell byl neporažen. Boty, ve kterých hrál od roku 1935 se staly hitem, ale tehdy se ještě nejmenovaly Converse. Purcell spolupracoval s BF Goodrich a práva na jeho slavné plátěnky získala značka Converse teprve v 70. letech.

Asics Kayano

V roce 1992 Toshikazu Kayano pracoval pro značku Asics už pět let. Návrhář dostal za úkol vytvořit nové boty pro běžce. Měly se odlišovat moderním vzhledem, použitím pokročilých technologií, ale současně splnit očekávání současných fanoušků značky. Samozřejmě název bot pochází od příjmení návrháře.

Puma Clyde

Podobně jako teď, v 70. letech minulého století, existovaly celebrity a influenceři, kteří byli inspirací pro jiné. Jedním z těch, kteří vyznačovali trendy byl závodník New York Knicks, Walt Frazier. Frazier poprosil Pumu, v jejichž botách hrál, o vlastní model Suede, který bude lehčí a trochu širší než ten dosavadní. Nový styl byl v Pumě nazván… Clyde, podle přezdívky Fraziera. A proč byl závodník nazýván Clyde? Protože se oblékal stylově, stejně jako legendární zloděj Clyde Barrow.

Nike Cortez

Dokonale známé z filmu Forrest Gump. Bílé Nike Cortez s červeným logem se objevily na trhu v roce 1972 během Olympijských her, které se uskutečnily v Německu. Musíme uznat, že tento model klasických bot má opravdu šílenou historii. 

Za svůj název vděčí španělskému dobyvateli Hernando Cortezovi. To právě on byl odpovědný za zánik Aztéckého impéria. Proč o tom mluvíme? Původní nápad od Phila Knighta a Billa Bowermana (zakladatele firmy Nike) byl takový, že chtěli boty pojmenovat Aztec. Bohužel, největší konkurent firmy, adidas, měl ve svém portfoliu produkt, který se jmenoval Azteca Gold. Adidas prý vyhrožoval firmě Nike, že ji bude žalovat kdyby se rozhodli použít stejný název. 

To mohlo být už hodně pro model Cortez, který už za sebou měl válku spojenou s Onitsuka Tiger a modelem Corsair (zkráceně, boty navrhli zakladatelé firmy Nike, když spolupracovali s Onitsukou, čili později s Asicsem). Cortez má tedy zajímavou historii, dokonce dvě…

Jak sami můžete vidět, kolik modelů bot, tolik historií!

Doporučené
logo signet
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít