Vše, co potřebujete vědět o botách typu loafer

5 min.

Nemají tkaničky, což znamená, že se velmi snadno obouvají. Boty typu loafer, o kterých se tady zmiňujeme, jsou součástí specifického stylu. Také jsou mimořádně pohodlné. Kdysi byly velmi oblíbené mezi studenty prestižní Ivy League v USA. Jejich historie je docela matoucí a je těžké najít jediný zdroj, který by potvrdil skutečnost kde a jak vznikly.

Hlavní foto: Alex Hudson, Unsplash

Na rozdíl od mnoha jiných bot, boty typu loafer nemají jednoduchou historii. Jedna verze zmiňuje, že střih bot typu laufer je zvláštní druh mokasínů. S tím však nesouhlasí odborníci pro klasickou pánskou módu a historici.

Dva příběhy bot typu loafer

První příběh se týká Velké Británie a přání vévody z Windsoru. Zjevně potřeboval pohodlnou obuv na doma nebo by se snad mohlo říct – po zámeckém dvoře. Druhý je trochu exotičtější a vypráví o vytvoření bot typu loafer Norem Nilsem Gregoriussonem Tverangerem. Měl představit hybrid domorodých amerických a norských rybářských bot. 

Než Vám řekneme více o historii bot typu loafer, dovolte nám vysvětlit, čím se tato bota vyznačuje.

Vlastnosti obuvi typu loafer

loafer, nazouvací boty

Foto: David Lezcano,Unsplash

Výše uvedené body naznačují nejen vlastnosti bot typu laufer. Bohužel proto mohou uvést v omyl. Těmito prvky vynikají rovněž. Existují však významné rozdíly, které tyto typy obuvi odlišují. 

Tip experta:

Nezaměňujte nazouvací boty s botami typu loafer. Často je možné vidět nazouvací boty, které vypadají například jako oxfordy, ale nemají vlastnosti bot typu loafer.

Důležitý rozdíl, který je pouhým okem neviditelný, je rovněž skutečnost, že legenda o botách typu loafer a mokasínech se zrodila na dvou různých kontinentech. Jedna v Evropě, druhá v Americe.

Pro účely tohoto článku nebude historie bot typu loafer prezentována chronologicky, nýbrž podle jejich typů. Takto bude pro Vás jednodušší rozlišit správné podtypy těchto bot. 

Wildsmith Loafer

V Londýně v roce 1847 Matthew a Rebecca Wildsmith otevřeli malou továrnu nazvanou Wildsmith Shoes. Hlavním cílem výroby bylo vytvořit nové boty a také opravit boty pro prapor jízdního pluku Jeho Veličenstva v rámci prestižní Household Cavalry.

Téměř o 40 let později Wildsmithův vnuk Raymond Lewis obdržel požadavek od krále Jiřího VI. Tento požadavek spočíval na vytvoření obuvi, ve které by se král cítil velice pohodlně během chození po chodbách své usedlosti. Hlavním předpokladem bylo, že tyto boty neměly mít tkaničky a nízký podpatek. 

Koncepce a konstrukce Raymondových bot byla velmi podobná mokasínům. Není však známo, zda si tvůrce byl vědom jejich existence nebo přišel s velmi podobným nápadem. Brzy na to se v prodeji objevil Model 582, nyní známý jako Wildsmith Loafer, který byl určen pro vnitřní použití a spojený s casual stylem.

Aurland Loafer

Na začátku 20. století již zmíněny v tomto článku Nils Gregoriusson Tveranger, představil světu boty typu loafer v norském městě Aurland. Hrdina odstavce ve věku 13 let podnikl výlet do Severní Ameriky. Strávil tam 7 let a učil se umění výroby obuvi. V roce 1930 představil design zmíněných bot typu loafer.

Tehdy se jim říkalo Aurland Moccasin. Inspirace pro jejich vytvoření pocházela ze dvou různých zdrojů. První byly mokasíny, které nosil kmen Iroquois, druhé znovu tradiční rybářské boty z města Aurland. 

Gregoriussonová obuv se stala v Evropě velmi populární. Díky četným americkým výletům na starý kontinent a zájmu o tento model, obuv přitáhla pozornost i na druhé straně Atlantiku. Dokonce zvítězila v očích redaktorů prestižního časopisu Esquire.

V roce 1933 Spauldingova rodina vycítila obchodní příležitost, která v této době začala vyrábět vlastní model obuvi založený na Aurald Moccasin. Říkalo se mu … loafer. V této době byl design nazouvacích bot již v Americe standardem.

Víte, že…?Fanouškem značky Aurland a bot typu loafer byl americký ministr zahraničí Arthur Gardner. Když si ve státech nemohl koupit boty, dokonce požádal norského velvyslance, aby přivezl několik párů. Je zvláštní, že po něm nebyl pojmenován žádný model.

Penny Loafer

S rostoucí poptávkou po obuvi typu loafer, společnost G.H. Bas v roce 1936 představila svou nabídku. Mimochodem, stále existuje a vyrábí uvedené boty. G.H. Bass svůj model bot typu loafer nazval Weejuns, které se vyznačovaly koženým řemínkem a výřezem ve tvaru diamantu. Weejuns byly v USA velmi oblíbené zejména mezi mladými lidmi, kteří se chystali na vysokou školu. Naštěstí byl do výřezu ve tvaru diamantu vkládán cent (penny), což mělo přinést štěstí a proto se bota neoficiálně nazývala Penny Loafer.

Další verzí historie názvu Penny Loafer je, že dva centy ve třicátých letech minulého století stačily na uskutečnění tísňového volání. Proto byl v každé botě ukryt 1 cent. Bez ohledu na verzi událostí byl ovšem přijat neoficiální název a G.H. Bass se staly v komunitě Ivy League klasikou.  

Víte, že…?Vévoda z Windsoru ve 30. letech byl velkým fanouškem Penny Loafer? Princ měl často dvoubarevné hnědo-bílé boty k oblekům.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Work Duds (@workduds)

Tassel Loafer

Dodnes zůstává záhadou, jaké jsou kořeny značky, která jako první experimentovala s oblíbenými třásněmi (z angielskiego tassel). Alan Flusser zabývající se klasickou módou říká, že to byla značka Alden.

Je však obtížné najít nějaké informace, které by potvrdily tuto skutečnost. 

Jisté je, že tento dodatečný prvek byl experimentem tehdejšího šéfa Aldena, Arthura Tarlowa staršího. V roce 1950 Tarlow uvedl na trh první boty typu loafer s tasselem tj. se zmíněnými třásněmi. Boty spojovaly dva styly – New Yorku a Los Angeles, které se okamžitě staly úspěšné. Dokonce i Brooks Brothers přišli do Aldenu s požadavkem na vytvoření speciální verze této obuvi. Značka stále nabízí model s dekoracemi, který je považován za exkluzivní produkt.

Víte, že…?Americký prezident Harry Truman měl derby boty s třásněmi? Však nikdy nebyl viděn v botech typu loafer s tímto doplňkem.

Gucci Loafer

Zatímco boty typu loafers s třásněmi byly v USA populární a dokonce se nosily k obleku, v Evropě převládala mírně odlišná móda. Boty typu loafers byly stále považovány za ležérní obuv a proto nebyly příliš často nošené ke klasickému oblečení. Nebyly úspěšné ani ve městech, kde převažovala klasická a elegantní móda. Až na Itálii kde tato obuv byla o něco populárnější. Velké změny přinesl Gucci, který v 1968 roce uvedl na trh boty typu loafer se zlatým prvkem připomínajícím koňskou uzdu. Tento prvek byl umístěn na koženém řemínku, který jak už víme, má tvar sedla. 

Víte, že…?Styl, který navrhl Gucci byl podporován Johnem F. Kennedym, který byl velkým fanouškem bot typu loafer.

Gucci od samého počátku existence vlastní kanceláře v New Yorku (1953) sledoval popularitu bot typu loafer a pracoval na svých vlastních projektech. Návrhář primárně změnil barvu obuvi. Doposud byla obvykle hnědá, ale Gucci se rozhodl pro černou kůži. Boty typu loafer se tímto staly formálnější a přijatelnější (pamatujte si, že přijatelnými v kombinaci s oblekem). Pouze v obchodech v USA prodal Gucci 84 000 párů modifikovaných bot typu loafer. Boty se staly prakticky uniformou brokerů z Wall Street. Tento trend byl přijat rovněž v brzké době i v Evropě. 

Tip experta:Boty typu loafer se nikdy nestanou formální obuví. Jsou však velmi výrazné a dokonale kombinují klasický, neformální styl a tímto vytvářejí téměř dokonalou kombinaci. Téměř proto, že specialisté na klasickou módu nedoporučují kombinovat boty typu loafer s obchodními obleky, ale doporučují experimentovat kombinaci se sportovními saky.

Belgian Loafer

S belgickým typem bot typu loafer je spojena zajímavá historie. Henri Bendel ji vytvořil v roce 1950. Vyznačovala se především malým charakteristickým motýlkem na botě, reverzním šitím a dosud neviděnými barvami a materiály.

Henri Bendel kromě zdobení obuvi drobným motýlkem a využití imitace krokodýlí kůže, byl rovněž známý z oživení obuvnického průmyslu v Belgii. A to díky prodeji bot typu loafer pro ženy i muže. 

V současné době jsou loafersy velmi často používány k neformálním stylu. Zejména na jaře a v létě, kdy se hodí jak do pracovního, tak i méně formálního oblečení, například: letní oblek nebo chino kalhoty. Jsou také vhodné na pláž a na večer do koktejlového baru.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít