Mnoho lidí začíná dobrodružství s pěší turistikou na horách na jaře nebo v létě, když jsou podmínky počasí příznivější. Nejste však již začátečníky a stále více vás láká turistika i v zimním období? Než vyrazíte, postarejte se o vybavení, které splní náročné výzvy této sezóny. Především jde o vhodnou zimní trekingovou obuv.

Čemu budete čelit během zimního výletu do hor a čemu byste měli věnovat pozornost při nákupu trekingové obuvi?

Zimní trekingová obuv – čemu věnovat pozornost?

Zima není jen nádherný výhled táhnoucí se od horských stezek. Jsou to také nízké teploty, často zesílené studeným, pronikavým větrem a náledí na stezkách, na nichž je obtížnější udržet koordinaci pohybů. Samozřejmě neodrazujeme vás od pěší turistiky v zimě – přesně naopak! Chceme jen upozornit na to, s jakými podmínkami je nutné počítat, a že kvalitní zimní trekingová obuv není výstřelkem, nýbrž nutností.

Mnozí z nadšenců pěší turistiky zapomínají na fakt, že letní trekingová obuv není vhodná pro použití v zimě a naopak.

V teplejších měsících byste se měli soustředit na lehkost a prodyšnost obuvi, zatímco když teploty klesají, nejvyšší prioritou je stabilita a účinná izolace od sněhu nebo námrazy.

Nízké nebo kotníkové? S membránou nebo bez?

Zimní obuv v horách musí mít vysokou svrchní část. Zatímco v létě bude nižší, čímž obuv bude lehčí a lépe prodyšná. Zasněžené stezky nebo tající sníh na jaře vyžadují kotníkovou trekingovou obuv.

Rada experta

Při plánování zimní túry na horách nezapomeňte také na funkční spodní prádlo a kvalitní ponožky. Vrstvení oblečení zabraňuje také proniknutí sněhu nebo malých kamenů dovnitř obuvi.

Vlhkost může proniknout dovnitř obuvi přes svršek, proto při výběru zimní trekingové obuvi vyberte model vybavený voděodolnou membránou. Díky tomu budou chodidla lépe chráněna před chladem a vlhkostí a zároveň bude zachována cirkulace vzduchu uvnitř bot. Nezapomeňte také na pravidelné čištění a impregnaci trekingových bot, a to i membránou!

7619
V zimních podmínkách musí trekingová obuv odolat i sněhovým závějím .

Riziko vniknutí vlhkosti do obuvi se také snižuje s počtem stehů v daném modelu. Voda do nich proniká poměrně snadno, takže čím je jich méně, tím lépe. Ideálním řešením jsou boty vyrobené z jednoho kusu kůže, např. značky Zamberlan, která je speciálně formována během výrobního procesu.

Zimní trekingová obuv – jaká podešev?

Podešev, která by měla poskytovat dobrou přilnavost je také velmi důležitá. Za normálních podmínek postačí vysoce kvalitní umělá podešev s vhodným dezénem. Najdete ji například v dámské zimní trekingové obuvi The North Face Storm Strike WP z podešví Winter Grip nebo v pánské trekingové obuvi Merrell Coldpack Ice+ vybavenou podešví Vibram Arctic Grip, která zaručuje lepší přilnavost na kluzkém povrchu

Víte, že…?

Podešev North Face Storm Strike WP je vyrobena z měkké pryže IcePick, která ztuhne, když teplota klesne pod bod mrazu. Díky tomu boty zajišťují dobrou přilnavost na zmrzlém sněhu.

Horská turistika se často stává skutečnou vášní a způsobem trávení volného času. Chytili jste také příslovečnou “slinu” a máte v úmyslu prozkoumat různorodé horské stezky v nejchladnějších měsících roku? V takovém případě nezapomeňte na vysoce kvalitní zimní trekingovou obuv v dámské nebo pánské verzi – nejde jen o vaše pohodlí, ale především o bezpečnost.

Autor

Ewa Majchrzak

Mám ráda casual styl a tenisky. V mém šatníku převažuje bílá, černá a pastelové odstíny. Moje hobby jsou plavání, tenis a skandinávské kriminálky. Jsem hrdou majitelkou kočky Apostrofa. Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít