5 párů bot o kterých byly napsány písničky

3 min.

Někdo se dívá na boty jako na nutný doplněk, který musí být především praktický. Jiní na botách stavějí celé své módní outfity a neumí si představit, že by byli na nákupu a nekoupili si další pár bot. A ještě jiní o botách… píšou písničky. Vybrali jsme pro Vás 5 párů bot a 5 písniček, které doufáme, Vás budou inspirovat nejen k tanci na parketu.

Poznejte historii bot o kterých vznikly hity hitparád!

1. Elvis Presley – “Blue Suede Shoes”

Náš seznam otevírá sám král rock and rollu. I když Elvis Presley nenazpíval jako první tuto písničku, ale právě v jeho provedení je tou nejoblíbenější. Ale začněme od začátku. Je rok 1955. Během společného koncertního turné Johnnyho Cashe, Carla Perkinsa a Elvise právě Cash navrhl tomu druhému napsání písničky o botách. Inspirací měl být letec, kterého Cash poznal a který tak nazýval své vojenské boty „blue suede shoes”, čili modré semišové boty. Perkins odpověděl: „Nic nevím o botách, takže jak o nich mám napsat písničku?”.

V prosinci téhož roku, během koncertu Perkins slyšel větu z publika, kde se dobře bavili nějací muži: „ej, ej, nešlapej po mých semišových botách!”. Když se podíval na nohy tanečníka, uviděl na nich právě modré semišové boty. Možná tento muž přesně věděl, že jejich čištění může být výzvou a proto se choval tak opatrně? To bohužel nevíme, ale „Blue Suede Shoes”, především v provedení Elvise, se stala jedna z nejoblíbenějších písniček rockabilly.

Víte, že…?

Perkinsovy modré boty se příliš nelíbily. Přesně jako je to v písničce, mohli jste nimi mimo jiné… ukrást auto a spálit dům, ale rozhodně nešlápnout na jeho módní boty!

2. Nancy Sinatra – „These Boots Are Made For Walkin’”

Příjmení „Sinatra” si většina z nás vybaví samozřejmě u legendárního Franka, jednoho z nejlépe prodávajících se umělců všech dob. Ne všichni ovšem vědí, že ve stopách Ol’ Blue Eyes šla jeho dcera, Nancy. Je pravda, že nezískala tak ohromnou slávu jako její otec, ale na jeden z jejích hitů vytvořili cover mimo jiné Ella Fitzgerald, Jessica Simpson nebo… kapela Megadeth. Bavíme se tady o nahrávce z roku 1966 a písničce „These Boots Are Made for Walkin’”.

Nancy zpívá o muži, který ji podvedl a že se jednou s kozačkami na svých nohou „po něm projde”. Věta „walk all over you”, kterou zpěvačka zpívá, můžeme přeložit jako slib pomsty. Silná slova na ženu v 60.letech, co říkáte? Ještě více pikantností dodává písničce klip. Tanečnice, které jsou velmi skromně oblečené a mají na nohou černé kozačky na podpatku. V té době byl takový pohled, když to řekneme velmi jemně, hodně kontroverzní. Nikdo ovšem nepochyboval, že kozačky, také díky písničce od Sinatry, se staly synonymem ženského stylu.

3. „F*ck Me Pumps” – Amy Winehouse

Velmi kontroverzní výběr. Nejen co se týče vzhledu, ale také samotný text písničky, ve kterém se Amy Winehouse směje z vyzývavě oblékajících se žen a pro které jsou důležité speciální párty „F-me pumps”. Pod tímto pojmem se skrývá obuv, která má pomáhat každé ženě, která si obula tyto boty, přilákat co nejvíce pánských pohledů.

„Pumps” nejsou nic jiného než dámské lodičky, ve kterých se samotná Winehouse prochází v klipu písničky. Snad každá žena má takové lodičky a rozhodně každá žena bude souhlasit, že neexistují více ženské boty. Ale určitě s námi budete souhlasit, že mohou vypadat taky elegantně. Nejvíce univerzální jsou ty ve velmi módní béžové barvě. O tom si můžete přečíst v našem dalším článku na blogu.

4. „Air Force Ones” – Nelly ft. Kyjuan, Ali, Murphy Lee

„Dejte mi dva páry, protože potřebuju dva páry!” – rapuje Nelly s kolegy. Objektem jejich lásky jsou teď už legendární boty Nike Air Force 1. Tyto boty, které vznikly s myšlenkou na basketbalisty, jsou považovány za nezničitelné. Rychle si získaly srdce účastníků Newyorských block parties, čili organizovaných párty na basketbalových parketách. Chcete lépe poznat fenomén těchto sneakers? Přečtěte si o nich více v článku o historii Nike Air Force.

Ve vydané písničce z roku 2002 „Air Force Ones” se chlapci chválí svými novými botami. Zní to jako reklama? Podobný názor má většina hudebních stanic, které přesně z tohoto důvodu nechtěly pustit písničku od Nellyho. To ovšem písničce nezabránilo, aby se stala populární a obsadila tak 3. místo v hitparádě U.S. Billboard Top 100. A rozhodně to nemělo negativní vliv na prodej AF1.

5. „My adidas” – Run-DMC

I nadále zůstaneme v hiphopovém světě, ale vrátíme se trochu zpátky v čase, konkrétně do roku 1986. Změníme také značku. Místo značky Nike si vezmeme na paškál jejich největšího konkurenta, čili adidas. O modelu Superstar napsala jedna z největších hudebních hvězd 80.let – kapela Run-DMC. Manažer kapely, Lyor Cohen, pozval na jejich koncert v Madison Square Garden, výkonného ředitele adidasu, Angela Anastasio. Před jejich koncertem poprosil také přítomné fanoušky, aby během písničky „My adidas” drželi v rukou boty a jiné produkty značky. Později Run-DMC a Jam Master Jay nahráli video, ve kterém se obracejí ke koncernu a říkají: „Dejte nám milion dolarů!”.

Představitelé německé značky vyslechli apel chlapců z Run-DMC a tak vznikla, první v historii, spolupráce hudebníků s obuvnickou firmou. A adidas Superstar se staly jednou z ikon amerického rapu. O tom si mimo jiné můžete přečíst v článku s 50 zajímavostmi o adidas superstar.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Hnědé kozačky, merrell, Kabelky Pinko, vans, Pánské bílé tenisky, Šněrovací polokozačky, Kabelky Furla, podzimní boty dámské