Adidas Samba – historie jedněch nejlépe se prodávajících bot od značky adidas

1 min.

Co spojuje Marka Rentona, kterého hrál Ewan McGregor, hrdinu filmu „Trainspotting” a argentínského fotbalistu Lea Messieho? Oba dva mají ve svých šatnících boty adidas Samba. I když se na první pohled může zdát, že tato obuv není ničím speciální, tak je to druhý nejlépe prodávající se model v historii firmy adidas. Při této příležitosti – legenda, která je na trhu v současnosti už od 70 let.

Tento model vznikl s myšlenkou na fotbalisty, kteří měli trénovat na zledovatělém povrchu.

Boty adidas Samba – začátek

I když model adidas Samba vznikl už v roce 1949, svou dominující pozici si zachoval až do 90. let XX věku. Obuv byla na začátku určena pro hru na tvrdém a kluzkém povrchu. Všechno díky kaučukové podrážce, která má zajistit ideální přilnavost k ledem pokrytému povrchu hřiště. Byla také použita výztuž v místě, kde se nachází palce a Achillovy šlachy. Svršek modelu Samba, v první verzi, byl proveden z černé kůže (později byl model vybaven semišovým materiálem), na kterém se objevily – samozřejmě – tři bílé pruhy.

View this post on Instagram

#SAMBA. Born on the pitch, raised on the street. @livestockcanada re-inject rhythm into an icon. Available August 27th at Livestock and September 3rd at Consortium stores globally.

A post shared by adidas Originals (@adidasoriginals) on

Rychle se ukázalo, že díky gumové podrážce, Samba bude perfektním modelem pro sálový fotbal. Tato obuv byla velmi dlouho jediným vhodným výběrem pro futsal – díky tomu se udržela na vrcholu více jak 40 let.

Symbol „football casual”

Boty adidas Samba se objevily nejen mezi nadšenci, kteří sami hráli futsal, ale také mezi fanoušky tradičního fotbalu – především se to týče Britských ostrovů. V 70. a 80. letech, vedle modelu adidas Gazelle (o kterém si můžete přečíst v našem jiném článku na blogu) si získaly ulice měst ve Velké Británii. Charakteristické tenisky, které byly zdobeny zlatým nápisem „Samba” vedle třech pruhů adidas, si rádi obouvali představitelé britpop hudby nebo členové kapely Blur nebo Oasis.

View this post on Instagram

#SAMBA an icon in adidas history like no other, in stores from June 1st. — Find out more at adidas.com/Samba

A post shared by adidas Originals (@adidasoriginals) on

Víte, že…?

Model Samba je druhý, až za botami adidas Stan Smith, nejlépe se prodávající boty v historii Německé značky.

Adidas Samba pro Lea Messieho

Ještě jsme Vás nepřesvědčili, že adidas Samba jsou jedny z nejdůležitějších bot v historii Evropského streetwearu? Ať třešničkou na dortu je fakt, že v roce 2012 adidas, jako součást kolekce Legacy of Craftsmanship, navrhl speciální boty adidas Samba pro velké množství svých ambasadorů. Mezi nimi se našel samotný Lionel Messi. Jeho osobní verze barev navazuje na barvy argentinské vlajky a na svršku se místo názvu modelu objevilo příjmení fotbalisty. Bohužel, boty nejsou dostupné pro každého. Byly vyrobeny jenom v pěti párech a všechny se nachází v šatníku fotbalisty FC Barcelona.

Současně je dámský i pánský model adidas Samba dostupný nejen v klasické černé barvě – velmi rychle se stala oblíbenou bílá barva. Široký výběr tohoto modelu, ale i jiných, najdete u nás v internetovém obchodě eobuv.

Původní text článku byl přeložen a upraven pro potřeby blogu eobuv.cz.
Doporučené
Přidejte se k odběratelům newsletteru a ...Využijte slevu 250 Kč na první nákupy!
Zkontrolujte v obchodě
Červené kabelky, Dámské žabky Tommy Hilfiger, nike airmax, Pánská obuv Nike, under armour boty, sneakers, ponozky, ugg cz

Pokračováním v používání webu souhlasíte s používáním cookies. více informací

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Další užívání stránek znamená, že souhlasíte s jejich použitím.

Zavřít